https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja mieszkańców w Chałupkach k. Raciborza. Autostrada A1 i wiele posesji zalane. Sytuacja w pow. raciborskim wciąż bardzo trudna

Robert Lewandowski
Ewakuacja mieszkańców w Chałupkach k. Raciborza
Ewakuacja mieszkańców w Chałupkach k. Raciborza DZ, PSP, FB
Bardzo trudna sytuacja utrzymuje się w powiecie raciborskim w związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami. Najgorsza sytuacja występuje w gminie Krzyżanowice, gdzie z miejscowości Chałupki i Zabełków ewakuowano część mieszkańców. Mimo, że opady deszczu ustały, mieszkańcy z niepokojem spoglądają w kierunku rzeki. Strażacy mają ręce pełne roboty.

Spis treści

AKTUALIZACJA, 17.09 godz. 12.45 - służby dementują fake newsy

W sieci zaczęły pojawiać się informacje o konieczności ewakuacji mieszkańców pow. raciborskiego. Obecnie sytuacja jest stabilna, a wszelkie spekulacje o ewakuacji są nieprawdziwe.

- Sytuacja powodziowa na terenie gminy Kuźnia Raciborska oraz gminy Nędza jest stabilna. Poziom wody w rzekach Suminka oraz Rudka nie podnosi się. W nocy zakończyły się działania strażaków w przepompowni w Ciechowicach. Udało się zapobiec zalaniu tejże przepompowni. Dodatkowo pompy dużej wydajności, które ustawili strażacy w połączeniu z pompami zamontowanymi w przepompowni spowodowały znaczne obniżenie się poziomu wody w cieku wodnym Łęgoń. Prewencyjnie ustawiane będą również dodatkowe pompy przy przepompowni w miejscowości Turze. W gminie Kuźnia Raciborska w dalszym ciągu prowadzone są działania, które mają na celu zapobiec skutkom ewentualnej cofki z rzeki Odra - przekazała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Aktualnie zbiornik Racibórz Dolny zgromadził 147 mln m3 wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności (stan na godzinę 10:30). Zgodnie z prognozami hydro-meteorologicznymi oraz odczytami wodowskazów dopływ do zbiornika będzie malał – zbiornik przechwycił falę wezbraniową i piętrzy ją w sposób zgodny z instrukcją gospodarowania wodą.

Aktualizacja, 17.09 godz. 11.45 - Odwołano ewakuację mieszkańców

W Kuźni Raciborskiej odwołano ewakuację mieszkańców. Sytuacja staje się coraz stabilniejsza.

- Stan wodowskazów na poziomie 788 cm nie zagraża gminie. Stan przepompowni w Turzu wzrósł o ok. 0,5 m. Napływ jest większy. Rozlewiska robią się na polach. Z kolei rzeka Suminka odnotowała duży spadek. Spadek rzeki w Rudach jest znaczny lecz Ruda Kozielska spada w wolniejszym tempie co jest naturalnym procesem - przekazano w komunikacie.

Aktualizacja 17.09 godz. 11.10 - Zbiornik Racibórz Dolny zapełniony w 79 proc.

Służby zabezpieczyły już przeciek w rowie opaskowym na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Praca zbiornika pozostaje pod stałym nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach. W toku tych czynności nie stwierdzono dotąd innych nieprawidłowości.

- Na wszystkie zdarzenia reagujemy bezzwłocznie. Mechanizmy wlotowe i upustowe działają poprawnie - przekazują Wody Polskie.

Aktualizacja, 17.09 godz. 9.25 - Wysięk w zbiorniku Racibórz Dolny

W nocy z 16 na 17 września, pracownicy PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach, pełniący dozór nad pracą zbiornika Racibórz Dolny, stwierdzili konieczność podjęcia pilnej interwencji. Na przedpolu zbiornika zauważono wysięk wody, co wzbudziło spore obawy o stabilność obiektu. Bezzwłocznie wezwane zostały służby, które niezwłocznie podjęły działania mające na celu zabezpieczenie miejsca wysięku i wzmocnienie konstrukcji. Obecnie sytuacja jest pod kontrolą, a trwające prace stabilizacyjne kontynuowane są przez pracowników PGW Wody Polskie oraz inne zaangażowane służby.

- W czasie nocnego dozoru pracy zbiornika Racibórz Dolny pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach stwierdzili konieczność interwencji służb, związaną ze zlokalizowaniem wysięku w przedpolu zbiornika. Bezzwłocznie wezwano służby na miejsce, które podjęły działania mające na celu umocnienie w miejsca wysięku. Trwa, rozpoczęte w nocy zabezpieczanie przez pracowników PGW WP i służby miejsca wysięku - poinformowała Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Służby zostały poinformowane o wysięku na przedpolu zbiornika, około 250 metrów od budowli przelewowo-spustowej. Ze względu na krytyczną funkcję zbiornika Racibórz Dolny w zarządzaniu ryzykiem powodziowym w regionie, bezzwłocznie skierowano na miejsce zdarzenia zespoły interwencyjne. W celu wsparcia akcji zadysponowano również 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z odpowiednim sprzętem, którzy wspomagają stabilizację terenu i naprawę uszkodzeń.

Aktualizacja, 17.09 godz. 7.25 - Sytuacja na Odrze wciąż niebezpieczna

Trwa akcja usuwania skutków podtopień w sołectwach gminy Krzyżanowice oraz stały nadzór obwałowań Odry w Chałupkach oraz cofki w rejonie Zabełkowa. W Zabełkowie oraz w części Chałupek po sprawdzeniu warunków przywrócone zostało zasilanie energetyczne.

Sytuacja na Odrze nadal jest bardzo niebezpieczna. Zalane zostały tereny, domy i przedsiębiorstwa znajdujące się najbliżej rzeki przez tzw. cofkę. Nadal obowiązuje nakaz ewakuacji i mieszkańcy nie mogą wrócić do swych domów ze względu na niebezpieczeństwo przerwania wałów przeciwpowodziowych.

Sanepid w Raciborzu zalecił mieszkańcom gminy Krzyżanowice spożywanie wody butelkowanej. Nie mniej na terenie pow. raciborskiego nie wystąpiły żadne zdarzenia niszczące infrastrukturę wodociągową.

Aktualizacja, 16.09 godz. 13.05 - Aktualna sytuacja w Krzyżanowicach

- Wały przeciwpowodziowe są bardzo nasiąknięte i narażone na wysokie ciśnienie, stąd wciąż zachodzi niebezpieczeństwo ich przerwania. Apelujemy do mieszkańców o najwyższą ostrożność, cierpliwość i zachowanie spokoju, nadal nie ma możliwości powrotu do domów. Policja dba o bezpieczeństwo pozostawionego dobytku - poinformowała gmina Krzyżanowice.

Trwają rozmowy z Tauronem, by w możliwie szybkim czasie przywrócić dostawy energii elektrycznej w Zabełkowie oraz do tych posesji w Chałupkach, które nie zostały zalane. Najprawdopodobniej nastąpi to ok. południa, po sprawdzeniu wszystkich warunków. Analizowana jest także możliwość otwarcia DK 78 w kierunku Wodzisławia.

Aktualizacja, 16.09 godz. 10.30 - Stabilizuje się sytuacja w pow. raciborskim

Stan wód na Odrze: Chałupki – 699 cm, Krzyżanowice – 914 cm, Miedonia – 740 cm, co oznacza przekroczenie stanów alarmowych we wszystkich trzech punktach pomiarowych. Aktualnie sytuacja na obszarze powiatu i miasta Raciborza jest stabilna. Według prognoz hydrologicznych od godzin porannych dnia jutrzejszego spodziewana jest stabilizacja stanów rzeki Odry na w/w wodowskazach. - Ze względów bezpieczeństwa w dalszym ciągu utrzymuję stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie Powiatu Raciborskiego, ma to na celu pozostawanie służb w ciągłej gotowości oraz lepsze koordynowanie działań - dodaje Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.

Aktualizacja, 16.09 godz. 9:20. Służby wciąż w gotowości

W Chałupkach sytuacja się już stabilizuje. Poważna sytuacja nadal w Nędzy oraz Kuźni Raciborskiej.

Na tę chwilę nieprzejezdne drogi: DP 3528 S I DP 3506 S w Krzanowicach (ul. Długa) w kier. do Pietraszyna, w związku z tym zamknięta droga DP 3506 S od Samborowic, także DW 917 od mostu na Psinie do 3506 S - most na Białej Wodzie, 3530S Bojanow - Borucin (wylała Cyna). Turze DP 3509 S (wiadomo, że i tak była wyłączona z powodu remontu teraz zamontowano szandory na moście) 3529 S w Borucinie - uszkodzony przepust w rejonie skrzyżowania z DP 3530 S - droga zawężona do jednego pasa ruchu. DP 3504 S - Jana Pawła II w Pietrowicach Wielkich - nieprzejezdna.

Aktualizacja, 16.09 godz. 6:30. Służby wciąż w gotowości

- Stan wody Odry w Chałupkach nie przekracza wałów i jest stale monitorowany przez strażaków z OSP Rudyszwałd - poinformowała o 2 w nocy gmina Krzyżanowice. - Obecnie nie ma zagrożenia przelania się wody przez wały podano w komunikacie. Zgodnie z danymi IMGW na godzinę 4:20, Odra utrzymywała się na poziomie 696 cm, w trendzie bez zmian. Niestety wciąż rośnie poziom Odry na stacji pomiarowej w Olzie. Rzeka osiągnęła tam poziom 980 cm, przy stanie alarmowym 610 cm.

Aktualizacja 15.09, godz. 20:30

Pilna informacja dla Gmin Kuźni Raciborskiej oraz Nędzy. 0 Po otrzymaniu informacji od sztabu zarządzania kryzysowego z Rybnika, informujemy, że od strony Rybnika nastąpi zrzut wody i trafi ona do Rudki i Suminki - poinformował starosta raciborski.

- Rejon tych cieków będzie zagrożony! Proszę na bieżąco obserwować nasze strony! Proszę również o stosowanie się do zaleceń służb! - zaznaczył Grzegorz Swoboda.

Aktualizacja 15.09, godz. 17:05

- Sytuacja z niedzielnego poranka już została opanowana. Obecnie w sołectwach Bieńkowice, Bolesław, Tworków, Nowa Wioska, Owsiszcze, Krzyżanowice, Roszków i Rudyszwałd trwa sprzątanie dróg, posesji, wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń itp. przez strażaków OSP - podają władze gminy Krzyżanowice.

W nocy prognozowana jest fala powodziowa na Odrze, która stanowić będzie główne zagrożenie dla mieszkańców Chałupek i Zabełkowa. Zorganizowana została ewakuacja ludności z narażonych na podtopienia terenów tych miejscowości. Ponieważ najwyższy stan wody przewiduje się na porę późnowieczorną, w dalszym ciągu w Chałupkach i Zabełkowie obowiązują związane z ewakuacją obostrzenia, a okres ewakuacji został przedłużony.

- Wszystkie służby są w pełnej gotowości do działania i przygotowane do walki z żywiołem. W tym miejscu składamy gorące podziękowania wszystkim strażakom, policjantom i innym zaangażowanym w akcję niesienia pomocy. Także osobom przygotowującym posiłki dla pracujących całą noc strażaków i pozostałych służb - przyznają władze gminy.

Aktualizacja 15.09, godz. 13:05

Do Chałupek dojeżdżają kolejne jednostki straży pożarnych. Sytuacja jest coraz poważniejsza, pojawiła się obawa, że woda wedrze się do miasta. Część mieszkańców miejscowości została ewakuowana. Na miejsce przyjechał wicewojewoda śląski Michał Kopański oraz st. bryg. Grzegorz Szyszko, zastępca komendanta głównego PSP.

Aktualizacja 15.09, godz. 12:00

Poszerzono zakres ewakuacji ludności w Chałupkach. Obecnie dotyczy to ulic: Bogumińskiej, Łąkowej, Zabełkowskiej i Poprzecznej. Obszar ewakuacji obejmuje również Zabełków i ulice: Bogumińska, Odrzańską, Boczną, Powstańców Śląskich oraz Młyńską. Ostrzeżenie dla mieszkańców wydała miejscowość Bohumin.

- Granice chroniące Bohumina zostały właśnie przekroczone. Woda dociera do miasta. Przygotuj się na wyłączenie prądu. Proszę, jeśli nie trzeba, nie wychodźcie z domów, nigdzie nie wychodźcie. W razie konieczności ewakuacji współpracuj ze służbami ratunkowymi, dzwoń na numer alarmowy 731 531 731 - podano.

Trudna sytuacja w powiecie raciborskim. Zalanie posesje m.in. w Krzyżanowicach i Tworkowie

Wciąż trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się w powiecie raciborskim. Wiele gospodarstw domowych, m.in. na terenie gminy Krzyżanowice znalazło się pod wodą. W sołectwach Chałupki i Zabełków, ogłoszono częściową ewakuację mieszkańców.

Na terenie gminy Krzyżanowice umacniane są wały wzdłuż Odry. Trudna sytuacja występuje również w Bieńkowicach. Mieszkańcy z niepokojem spoglądają na stan rzeki i jej dopływów. Zgodnie z danymi IMGW na godzinę 7:50, poziom Odry w miejscowości Chałupki wynosił 643 cm, przy stanie alarmowym 420 cm. Z kolei na stacji Krzyżanowice, odnotowano poziom 834 cm, przy stanie alarmowym 500 cm.

Wody Polskie uruchomiły także zbiornik w Raciborzu Dolnym. Od ok. godz. 4.20 przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. - Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości. Czuwamy nad przebiegiem operacji - poinformowała nad ranem Linda Hoffman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Ewakuacja mieszkańców w gminie Krzyżanowice

W związku z zagrożeniem powodziowym, wójt gminy Krzyżanowice w powiecie raciborskim zarządził ewakuację mieszkańców wybranych ulic w sołectwach Chałupki i Zabełków. Mieszkańcy tych obszarów zostali wezwani do opuszczenia swoich domów i zgłoszenia się do Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Krzyżanowicach, która została wyznaczona jako punkt ewakuacyjny. Ewakuacja ma zakończyć się do godziny 13:00 w niedzielę.

Zarządzenie dotyczy m.in. ulic Bogumińskiej i Łąkowej w Chałupkach oraz kilku ulic w Zabełkowie: Bogumińskiej, Odrzańskiej, Bocznej, Powstańców Śląskich i Młyńskiej. Powodem ewakuacji są intensywne opady deszczu, które stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Władze lokalne podkreślają, że decyzja o ewakuacji była konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz sprawnie przeprowadzić całą operację.

- W związku z zagrożeniem powodziowym i pogarszającymi się niekorzystnym warunkami atmosferycznymi – ciągłe opady deszczu, stanowiącymi realne zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców oraz w celu sprawnego przeprowadzenia ewakuacji wydanie w/w zarządzenia staje się konieczne i uzasadnione - podkreślają urzędnicy z Krzyżanowic.

Mieszkańcy proszeni są o zabranie najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak dokumenty, odzież, leki i środki higieny. Osoby ewakuujące się samodzielnie proszone są o poinformowanie Urzędu Gminy o miejscu swojego pobytu. Można dotrzeć do punktu ewakuacyjnego prywatnym transportem lub skorzystać z transportu zorganizowanego przez gminę, który jest dostępny po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 32 419 40 50 lub 512 043 232.

Władze apelują o stosowanie się do wydawanych komunikatów i współpracę z służbami, aby ewakuacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

Wstrzymano ruch pociągów między Czechami a Polską

PKP Intercity poinformowało, że w niedzielę zawieszono kursowanie pociągów pasażerskich na trasie Polska-Czechy, do odwołania. Pociągi międzynarodowe z Polski do Czech zatrzymują się na stacjach Zebrzydowice i Chałupki.

Od godziny 4:30, z powodu trudnych warunków pogodowych, wstrzymano ruch kolejowy na granicy między Polską a Czechami. Bilety PKP Intercity, Kolei Śląskich oraz Polregio są wzajemnie honorowane na terenie województwa śląskiego, aż do odwołania.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska