https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywe wiadomości o szczepieniach na koronawirusa. Ministerstwo Rodziny ostrzega: oszustw "na koronawirusa" będzie coraz więcej

Karolina Bartosik
Dostałeś SMS-a o szczepieniu na koronawirusa? To oszustwo!
Dostałeś SMS-a o szczepieniu na koronawirusa? To oszustwo! pixabay.com
Ministerstwo Rodziny na swoim koncie na Twitterze podało informację o nowej formie oszustwa. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z informacją o obowiązkowych szczepieniach przeciw koronawirusowi.

Kolejne oszustwo na koronawirusa. Będzie ich coraz więcej

Oszuści wykorzystują epidemię i związany z nią brak czujności. Na wiadomości - SMS-y i maile - zawierające fałszywe linki, szczególnie narażone są osoby starsze, które mają problem z weryfikacją prawdziwości danych.

- Możemy się spodziewać w najbliższym czasie wysypu tego rodzaju nieprawdziwych wiadomości SMS czy maili. Bądźmy ostrożni, nie działajmy pod wpływem impulsu, jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość - sprawdźmy informację u źródła, zadzwońmy do banku, poradźmy się zaufanej osoby. Nie dajmy się oszukać i uczulajmy naszych bliskich, szczególnie osoby starsze, które są najbardziej narażone na tego typu działania, by nie wierzyli we wszystko, co przeczytają w internecie - mówi minister Marlena Maląg.

W wiadomości od oszustów pojawia się informacja o obowiązkowym szczepieniu na koronawirusa, a także link, na który trzeba wpłacić pieniądze, by uniknąć kolejki. Chociaż cała wiadomość od razu wydaje się być fałszywa, niektóre osoby mogą mieć problem z weryfikacją jej autentyczności.

Skąd czerpać wiarygodne informacje?

Niektórzy internauci celowo starają się wywołać panikę, która usypia czujność na wszelkie nieprawdziwe informacje. Od momentu wybuchu pandemii, w mediach społecznościowych co chwilę pojawiają się informacje od osób, które rzekomo mają krewnych i znajomych pracujących w różnych instytucjach państwowych. Mają one uwiarygodnić przekaz, w efekcie czego po internecie krążą nieprawdziwe newsy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla: Prawdziwe, rzetelne i bieżące informacje znajdują się na oficjalnych stronach internetowych instytucji takich jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia itp. Domeny z końcówką „gov.pl" oraz ich profile społecznościowe to wiarygodne źródła informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska