https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe? Raczej wiosenne! W Parku Krakowskim już duże oznaki nowej pory roku

Piotr Rąpalski
Zbliżający się koniec zimy najlepiej widać w krakowskich parkach, w tym w Parku Krakowskim. Przebiśniegi i inne rośliny budzą się do życia po zimowym letargu. Pogoda też nam się poprawia, wieczory jeszcze zimne, ale w ciągu dnia słońce i warunki idealne na spacer, a mamy ferie więc warto skorzystać.

Czy zima jeszcze do Krakowa wróci? Mają być przymrozki, w przyszłym tygodniu prognozowany jest spadek temperatury nocą do -5°C, ale w dzień ma być cały czas "na plusie". Opady śniegu są przewidywane tylko w rejonach podgórskich.

Historia Parku Krakowskiego

Park Krakowski im. Marka Grechuty znajduje się w obrębie ulic Czarnowiejskiej, Szymanowskiego, al. Mickiewicza i pl. Inwalidów. Zajmuje powierzchnię 4,77 ha.

Park został założony na wzór ogrodów wiedeńskich pod koniec XIX wieku. Przed I wojną światową stanowił jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Znajdowały się tam liczne restauracje i kawiarnie oraz pawilon koncertowy, kręgielnia, basen, lodowisko, arena kolarska, niewielkie zoo oraz sadzawka. W sezonie działał teatr letni. W związku z rozbudową Krakowa powierzchnia parku została zmniejszona a ogród w znacznym stopniu zaniedbany.

Jedną z atrakcji parku są znajdujące się pod nim poniemieckie schrony przeciwlotnicze z czasów wojny. Zwiedzanie jest możliwe w czasie Nocy Muzeów lub Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, ewentualnie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Do czerwca 2018 r. trwały w parku kompleksowe prace rewitalizacyjne – począwszy od modernizacji infrastruktury, odnowienia zieleni, wymiany małej architektury, po zmianę oświetlenia na ledowe czy odnowienie rzeźb i poprawienie ich ekspozycji. Mieszkańcy mogą skorzystać z nowych podjazdów dla rowerów i wózków oraz z bogatego zaplecza rekreacyjnego.

Park został przystosowany dla mieszkańców w każdym wieku. Stworzono strefy odpowiadające każdej grupie wiekowej. W pobliżu ul. Szymanowskiego powstał duży plac zabaw, gdzie będzie można pograć w bule, poślizgać się na zjeżdżalni i poturlać z pagórków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową i strefę małego odkrywcy do wodnych zabaw.
Atrakcje:

  • latarnia umarłych
  • sadzawka
  • plac zabaw
  • galeria rzeźb prof. Romana Tarkowskiego
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska