Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal AfryKamera dedykowany kinu Czarnego Lądu od 21 do 30 grudnia w wirtualnej sali krakowskiego Kina Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Kanarek"
"Kanarek" Materiały prasowe
Kino Pod Baranami zaprasza widzów do uczestnictwa w 15. edycji festiwalu filmowego AfryKamera - największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W tym roku w całości przeniesie się ono w przestrzeń internetu, na zrzeszającą polskie kina studyjne platformę MOJEeKINO.pl. Swoją wirtualną salę posiada tam także krakowskie Kino Pod Baranami.

FLESZ - Kto przynosi świąteczne prezenty?

Celem Festiwalu AfryKamera jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego. Wbrew stereotypom, Afryka nie jest filmową pustynią - wręcz przeciwnie - wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

- Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. W kinie Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej widać wyraźne wpływy klasyków kina afrykańskiego. Mamy też kino egipskie, bardziej mainstreamowe, jest kino Maghrebu, mocno inspirowane filmem francuskim i włoskim

- mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu.

W szerokich ramach tegorocznej edycji Afrykamery znalazły się m.in. filmy o tanecznej kulturze Afryki (blok Africa Moving), filmowe opowieści o wpływach Państwa Środka na kontynencie afrykańskim (blok Chinafryka) oraz obrazy zmagań RPA ze swoją trudną historią (blok South African History X). Ponadto, w ramach sekcji Afroszorty zgromadzone zostały filmy krótkometrażowe, wyselekcjonowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival. Krótkie metraże pojawiają się także w bloku W polskim obiektywie.

W ramach 15. edycji Festiwalu organizatorzy przygotowali też muzyczną niespodziankę: występ łączącego gatunki i pokolenia zespołu Placeholder z RPA. Koncert grupy odbędzie się 21 grudnia w formie online.

W bogatym programie Festiwalu specjalne miejsce zajmują wyjątkowe filmy dokumentalne, takie jak "Budda w Afryce", który ukazuje funkcjonowanie ośrodka dla uchodźców w Malawi prowadzonego przez buddystów z Chin. Nauka języka chińskiego i kung fu, przyswajanie buddyzmu i diety wegetariańskiej, rygorystyczne reguły dnia codziennego czy zakaz spotykania się z rodziną, to tylko niektóre z elementów, których muszą nauczyć się dzieci trafiające do ośrodka.

Z filmów fabularnych warto zwrócić uwagę na "Kanarka" Christiaana Olwagena, opowiadającego o młodym chłopaku z RPA o muzyczno-modowych pasjach, który zostaje powołany do służby wojskowej. Bohater dostaje się do chóru kościelnego wojsk obrony, z którym rusza w trasę po kraju, aby promować wartości religijne i państwowe wśród żołnierzy.

Fascynującą historię przedstawia także film "Maria Panna Nilu", wyróżniony Nagrodą Jury Młodych Generacji 14plus na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Akcja osadzona jest w elitarnej szkole w Rwandzie. Choć uczące się w niej dziewczęta łączą podobne marzenia i pragnienia, coraz częściej pojawiają się między nimi konflikty o podłożu etnicznym.

Bilety na wirtualne seanse: 14 zł. Karnet na wszystkie filmy festiwalu: 79 zł

Bilety i karnety są dostępne na platformie https://www.mojeekino.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska