Miejsca mówią zawsze poprzez kogoś, kto chce słuchać. Dla Festiwalu Genius Loci punktem wyjścia jest znalezienie tych nowych oczu i uszu, które zobaczą i usłyszą mowę miejsc; nowych głosów, które pozwolą miejscom przemówić. W dniach 10 – 24 września 2017 roku Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego zaprasza na spektakle i wydarzenia, które odbedą się w różnych miejscach Krakowa i województwa.
Instalacja Jakuba Skrzywanka “Live the city//Leave the city” stanie na placu Szczepańskim w Krakowie i zaprosi nas do multimedialnego teatru miejskiego; Krzysztof Garbaczewski na Kopcu Kościuszki opowie o ostatnim rycerzu i pierwszym obywatelu w krajach słowiańskich: Tadeuszu Kościuszce, historię chorób toczących Kraków i ich związków ze sztuką w niecodziennych wnętrzach Instytutu Patomorfologii pokaże Katarzyna Kalwat. W podziemia cerkwi przy Szpitalnej zabierze nas młoda reżyserka Anna Popiel, żeby opowiedzieć o dwoistej naturze człowieka i twórcy – Jerzego Nowosielskiego; oczami pijanych angielskich turystów na barce Nimfa na Wiśle spróbuje na nas spojrzeć Piotr Ratajczak. W lustrze “Rejsu”, kultowego filmu z końca lat 60. zobaczymy siebie dzisiaj dzięki inscenizacji Bartosza Szydłowskiego, który na słynną Dużą Scenę Tatru im. J. Słowackiego zaprosił amatorów, a Tomasz Cymerman przewrotnie zapyta, czy Kossakowski myśliwy na koniu z naturą w tle mógłby być kobietą.
Zupełnie wyjątkowo zapowiadają się także wydarzenia poza Krakowem – w Jaskini Maszyckiej o tajemniczej zbrodni sprzed 18 tysięcy lat opowie Marcin Wierzchowski; o to, dlaczego doszło do rzezi polsko-polskiej w czasie rabacji galicyjskiej zapyta w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu Jakub Roszkowski, a bohatersko-zbrodniczą mitologię Józefa Kurasia “Ognia” zbada Wojtek Klemm w plenerowym spektaklu w Zakopanem.
W czasie Festiwalu Genius Loci teatr stanie się medium dla “ducha miejsca”; miejsca, w które wkracza. To duże wyzwanie i wezwanie do dialogu społecznego, do redefinicji wielu krakowskich i małopolskich stereotypów, samoocen, tożsamościowych mitów, zbiorowych snów, fantasmagorii i funkcjonujących w obiegowej świadomości opiniotwórczych tendencji. Zapraszamy do wybrania się w podróż po szlakach wytyczonych na realnej i symbolicznej mapie Krakowa i Małopolski. Niech prowadzi nas genius loci!
Organizatorem Festiwalu Genius Loci jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa oraz instytucjami: Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem i Małopolskim Instytutem Kultury.
Mecenasami festiwalu są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Krakowa oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2017”.
Bilety na przedstawienia festiwalowe są w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 10 zł (przedsprzedaż), do Jaskini Maszyckiej organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd.
PRAPREMIERY TEATRALNE I WYDARZENIA
Kraków:
LIVE THE CITY // LEAVE THE CITY
Pierwsza część wydarzenia pt. LEAVE THE CITY odbędzie się 10 września 2017 w godzinach 12- 22:00, natomiast druga, pt. LIVE THE CITY - 22 września 2017 – od 12:00, finał wieczorem. W międzyczasie rzeźba i przestrzeń instalacji będzie otwarta dla zwiedzających.
Reżyseria, wykonanie: Jakub Skrzywanek
NARODOWE CZYTANIE “REJSU”
pokaz 10, 16, 17 IX godz. 19:00
miejsce: Duża Scena Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
reżyseria: Bartosz Szydłowski [na podstawie scenariusza i filmu “Rejs” Marka Piwowskiego]
LANDSZAFT. LEKCJA ANATOMII
pokazy: 11, 12 IX godz. 19:00
miejsce: Zakład Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej, ul. Grzegórzecka 16
reżyseria: Katarzyna Kalwat
SIMONA, GDZIE JESTEŚ?
Pokazy 13, 14 IX godz. 19:00
miejsce: Teatr Łaźnia Nowa
reżyseria: Tomasz Cymerman
INWAZJA
pokazy: 16,17 IX o godz. 19:00
miejsce: statek Nimfa na Wiśle
reżyseria: Piotr Ratajczak
Kraków
SERCE ODWAŻNYCH
Pokazy : 17 IX , godz. 10:00-18:00
Miejsce: Kopiec Kościuszki
Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
SZKOŁA UTOPII
Pokazy 18, 19 IX, godz. 16:00-20:00
Miejsce: Dom Utopii, Teatr Łaźnia Nowa
Autorzy: Marek Chlanda, Marcin Chlanda
NOWOSIELSKI. BYT/NIE/SUBTELNY
Miejsce: podziemia cerkwi przy ulicy Szpitalnej
Pokazy 20, 21 IX, godz. 20:00
Reżyseria: Anna Popiel
Ojcowski Park Narodowy
OJCOWIE
pokazy: 23, 24 IX godz. 18:30
miejsce: Jaskinia Maszycka
reżyseria: Marcin Wierzchowski
Zakopane
W OGIEŃ!
pokazy: 15, 16 IX godz. 19:00
miejsce: Zakopane, parking przy Rondzie Solidarności, ul. Nowotarska 27
reżyseria: Wojciech Klemm
Nowy Sącz
RABACJA
pokazy: 21, 22 IX godz. 18:00
miejsce: Miasteczko Galicyjskie
reżyseria: Jakub Roszkowski