Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal im. Jana Kiepury. Zmiana kierownictwa na jubileusz

Redakcja
Prof. Stanisław Krawczyński zapewnia, że pijalnia będzie miejscem wielkich wydarzeń artystycznych
Prof. Stanisław Krawczyński zapewnia, że pijalnia będzie miejscem wielkich wydarzeń artystycznych fot. Stanisław Śmierciak
W beskidzkim kurorcie rozpoczyna się w sobotę jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury. Mimo że niemal w ostatniej chwili zerwane zostało porozumienie Krynickiego Centrum Kultury z Operą Krakowską, udało się dopiąć program i nie zabraknie w nim atrakcji.

Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Dyrektora Opery Krakowskiej Bogusława Nowaka i szefa Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Władysława Króla poróżniły kwestie programowe. Burmistrz uzdrowiska Dariusz Reśko zdradził, że operze nie spodobał się pomysł współpracy z telewizją Polsat i występ hiszpańskich tenorów na inaugurację.

Festiwal pomogli uratować dwaj inni krakowianie. Opieki artystycznej podjął się prof. Stanisław Krawczyński, rektor-elekt Akademii Muzycznej. Ambasadorem został sławny tenor - prof. Ryszard Karczykowski, który niegdyś kierował Operą w Krakowie.

Zadanie jest arcytrudne. Już od kilku lat Festiwal Kiepury przechodzi trudny okres. Najpierw Krynica rozwiązała współpracę z wieloletnim dyrektorem i gwiazdą festiwalu Bogusławem Kaczyńskim, potem konfliktem na tle finansowym skończyła się współpraca ze znaną śpiewaczką operową Alicją Węgorzewską.

- Tamte kłopoty to festiwalowa przeszłość - przekonuje Dariusz Reśko.

W tym roku są dwa powody do świętowania. Po pierwsze - pół wieku festiwalu, po drugie - przypada właśnie 110. rocznica urodzin Jana Kiepury, który był zakochany w kurorcie pod Górą Parkową i przed wojną tutaj zbudował swoją rezydencję Willę Patria.

Właśnie z Patrią przy ulicy Pułaskiego 75 w tle zaplanowano pierwszy festiwalowy koncert „Jan Kiepura i Marta Eggerth - wyśpiewana historia miłości”. Aleksandra Okrasa i Andrzej Wiśniewski wystąpią o godz. 17 wraz z Krynicką Orkiestrą Zdrojową.

Oficjalną inauguracją festiwalu będzie koncert wieczorny „Z krainy tenorów”. Odbędzie się nie na deptaku, lecz w Pijalni Głównej, bo na zewnątrz jest zbyt zimno dla śpiewaków z Hiszpanii. W czwartkową noc na Jaworzynie Krynickiej spadł śnieg.

- Bywalców festiwalu może nieco zaskoczyć jego obecna formuła - przyznaje prof. Stanisław Krawczyński. - Repertuar operowy, operetkowy i estradowy wzbogacamy o oratoryjny. Obok biletowanych koncertów wieczornych są i darmowe. Z wykonaniami wspaniałych utworów sakralnych idziemy do świątyń. Chcemy też obalić stereotyp: cudze chwalicie, swego nie znacie. Występują polscy śpiewacy brylujący na scenach świata, a śpiewacy zagraniczni mierzą się z utworami polskimi.

Jeden z festiwalowych wieczorów oddano w niepodzielne władanie Grażynie Brodzińskiej. Ta primadonna operetkowa występowała (z przerwami) na festiwalu aż 28 razy. Sopranistka jest jedną z gwiazd, dzięki którym festiwal zyskał sławę.

Warto wiedzieć
Sensacją jubileuszowego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju jest przyjazd starszego syna patrona imprezy. Jest śpiewakiem występującym w operetkach, ale zmienił nazwisko na John Thade, bo jak mówi, Jan Kiepura może być tylko jeden. Swój pobyt w Krynicy zaczął od spojrzenia na Patrię. Mimo obcego nazwiska, dobrze włada językiem polskim.

Z okazji jubileuszu ukazał się album, który przybliża dotychczasowe 50 lat festiwalu zainaugurowanego przez Stefana Półchłopka. Książkę opracowała Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Publikacja to 30 wywiadów i 60 artykułów historycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska