Uczestników festiwalu traktuje się tu bez taryfy ulgowej. Dla członków jury liczą się jedynie ich warunki wokalne, osobowość i sceniczna ekspresja. Każdego roku w imprezie bierze udział kilkaset osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Laureaci festiwalu, podobnie jak w minionych edycjach, otrzymają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia umożliwiające im dalszy rozwój muzycznych pasji. Opiekunem artystycznym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki jest Irena Santor.
- Co roku spoglądam na naszych zaczarowanych wokalistów i dostrzegam, jak się zmieniają, jak zaczynają w siebie wierzyć i otwierają się na świat. Powstają między nimi przyjaźnie. Widzą przecież, że na tym festiwalu ich fizyczne ułomności nie mają żadnego znaczenia i, by odnieść sukces, muszą prawdziwie nad sobą pracować, tak samo jak ludzie w pełni zdrowia i sił. Czy nie o to chodzi w życiu każdego człowieka? Każdy z nas powinien mieć szansę samorealizacji, a jeśli los mu to utrudnia, należy takiej osobie pomóc. Występ u boku największych gwiazd polskiej estrady też jest ekscytujący. Nieraz zdarza się nawet, że nasi finaliści zaprzyjaźniają się z gwiazdami - powiedziała Anna Dymna na łamach zaczarowana.pl
Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2016. Sobota, 18 czerwca
Festiwal rozpocznie się od występu na Rynku zespołu Misturapura (godz. 18.30). Pół godziny później odbędzie sie uroczyste otwarcie 13. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. O godz. 19.30 rozpocznie się finał 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, podczas którego finaliści zaśpiewają największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.
Wystąpią też w duetach z zaproszonymi gośćmi. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych: dziecięcej (10-16 lat) oraz młodzieży i dorosłych (powyżej 16. roku życia). Pomiędzy występami w kategorii dzieci i dorosłych usłyszymy zespół Wieko.
Festiwal Zaczarowanej Piosenki 2016. Niedziela, 19 czerwca
Niedzielne przedpołudnie (godz. 11-15) należeć będzie do uczestników Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli nasi wybitni paraolimpijczycy, którzy wystartują podczas tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro, w tym m.in. Rafał Wilk. Zaprezentują się również reprezentanci goalballa, piłki nożnej, szermierki, koszykówki, rugby, hokeja halowego, dyscyplin siłowych.
Atrakcją dla publiczności stanie się z pewnością mecz siatkówki pomiędzy niepełnosprawnymi zawodnikami i drużyną gwiazd. Te ostatnie reprezentować będą m.in. Przemysław Saleta, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Schimscheiner, Rafał Mroczek, Piotr Głowacki.
Cześć muzyczna rozpocznie się od minikoncertu zespołu Misturapura (godz. 20.30). Po nim będzie miał miejsce drugi koncert z udziałem laureatów i finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zatytułowany „Jeden świat”.
Wystąpią z nimi: Monika Kuszyńska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Halina Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka, a także podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Talent finalistów oceni profesjonalne jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Daukszewicz, Krzysztof Globisz czy Monika Kuszyńska.
W ramach festiwalu w weekend na Plantach przy Bunkrze Sztuki odbędzie się zbiórka publiczna prowadzona przez wolontariuszy (godz. 10 -20)
Festiwal Zaczarowanej Piosenki
18-19 czerwca
Rynek Główny