Ma ono mieć charakter merytoryczny - mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent miasta Krakowa, która rozmawiała z minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Realizacja projektu angażuje też przedstawicieli województwa małopolskiego. Kwestią do rozwiązania pozostaje pozyskanie środków na jego sfinansowanie. Przypomnijmy, że tylko na przystosowanie budynku potrzebne jest około 70 mln zł. - To tylko wstępne szacunki. Mamy jednak nadzieję, że koszty budowy Forum da się zmniejszyć - mówi Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Forum Literatury ma spełniać funkcję interaktywnej przestrzeni, w której będzie swobodny dostęp do książek oraz tłumaczeń literatury polskiej na różne języki świata. Ma to być także nowoczesne centrum promocji literatury. Role te spełniałoby ono poprzez ścisłą współpracę z Małopolskim Instytutem Kultury. Ta ostatnia placówka zajmuje się m.in. organizacją spotkań z autorami, współpracuje z wydawnictwami i bibliotekami, była zaangażowana w powstanie Wirtualnych Muzeów Małopolski.
- To, co mogę zagwarantować, to nowoczesne i świadome metody pracy. A najlepszymi partnerami dla Forum Literatury, którzy wybiorą i wskażą treści, powinni być wszyscy, którzy literaturą żyją na co dzień: twórcy, wydawcy i krytycy - zapewnia Joanna Orlik, szefowa Małopolskiego Instytutu Kultury.
Pomysłem, który spotkał się z dużym poparciem władz województwa i miasta, jest natomiast stworzenie spójnego systemu funkcjonowania krakowskich bibliotek miejskich. - Ich niezaprzeczalny potencjał musi być wykorzystywany jeszcze lepiej. Biblioteki w Mieście Literatury UNESCO muszą być bowiem pierwszą wizytówką kreatywnego miasta - mówi Robert Piaskowski, z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które zainicjowało powstanie Forum.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O SĘDZIOWANIU?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
