Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografie lotnicze ujawniły prawdę. Muszą oddać dopłaty z UE

Paweł Szeliga
Coraz mniej sądeckich rolników uprawia ziemię. Większość kosi łąki, na które dostają dopłaty
Coraz mniej sądeckich rolników uprawia ziemię. Większość kosi łąki, na które dostają dopłaty Jerzy Kowalski
Po weryfikacji map lotniczych, na podstawie których udzielano dopłat do użytków rolniczych, część rolników musi zwrócić pieniądze. Na Sądecczyźnie dotyczy to prawie trzech tysięcy osób z 12,5 tysiąca korzystających z unijnych funduszy.

Do 2009 roku nawojowski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazywał rolnikom dopłaty, opierając się na zdjęciach lotniczych wykonanych sześć lat wcześniej. Nowe obloty pól w naszym regionie ujawniły, że w wielu przypadkach areał wskazany przez rolników składających wnioski o pieniądze z Unii Europejskiej, nie odpowiada temu, który udokumentowali.

- Jakiś fragment pola zarósł krzakami lub młodymi drzewkami, gdzieś indziej stanęły zabudowania lub poprowadzono drogę - wylicza Mikołaj Chmura z oddziału ARiMR w Nawojowej. - W ten sposób zmniejszyła się powierzchnia, którą deklarowano składając wniosek o dopłatę.

W większości przypadków korekty są niewielkie i obejmują dwa do trzech arów. Zwroty nie są więc duże, biorąc pod uwagę fakt, że dopłata do ara wynosi 2,64 złotych. Bywa jednak, że różnica pomiędzy deklarowaną powierzchnią a stanem obecnym wynosi ponad hektar. Tacy rolnicy są wciąż wzywani do ARiMR, gdzie muszą oddać część nienależnie pobranych pieniędzy. Agencja nie podejrzewa celowej próby wyłudzenia dopłat. Zwłaszcza że nie chodzi o duże pieniądze, ale kwoty sięgające najwyżej 100 złotych.

- To raczej wynik niefrasobliwości właścicieli gruntów - zauważa Mikołaj Chmura. - Nie zmienia to jednak faktu, że składając wniosek powinni wiedzieć, jak wygląda teren, na który chcą otrzymywać dopłatę.

Osoby, które podały nieprawdziwe dane w 2009 roku, nadal są wzywane do zwrotu pieniędzy. Weryfikacja informacji przyniosła rezultaty, ponieważ w 2010 roku problem dotyczył już tylko trzech procent z blisko 3000 rolników, którzy rok wcześniej wskazali niewłaściwą powierzchnię gruntów.

Kolejne obloty weryfikujące mapy zostaną zrealizowane do końca tego roku. Mają zredukować do minimum pomyłki z poprzednich lat.

Trwa plebiscyt "Super Pies, Super Kot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska