Fotowoltaika z dofinansowaniem. Jakie są możliwości?
Fotowoltaika to krok w kierunku ekologii, a także uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej. Co za tym idzie? Podwyżki za prąd są czymś, czego nie odczujemy w chwili, gdy sami będziemy energię elektryczną produkować.
Instalacja fotowoltaiki to coś, na co decyduje się coraz więcej Polaków. Ponadto tak również wygląda unijny trend. Neutralność klimatyczna i tak zwany Europejski Zielony Ład to realizacja strategii zeroemisyjnego rozwoju całej Unii Europejskiej.
Dlaczego Polska energetyka potrzebuje zielonej energii? Fakty są takie, że:
- polski węgiel się kończy,
- coraz więcej węgla pochodzi z importu,
- elektrownie węglowe mają już swoje lata, a poza tym dużo emitują i produkują drogą energię.
Na transformację energetyczną Polska może pozyskać z Unii Europejskiej ponad 140 milionów złotych w podstawowych instrumentach finansowych i więcej w dodatkowych programach.
W jakim kierunku pójdzie Polska? Na celowniku polityki energetycznej jest bezpieczeństwo energetyczne, efekywność energetyczna, a także minimalizacja wpływu sektora energii na środowisko. Fotowoltaika zapewnia:
- niezależność energetyczną,
- stabilność w dostawie prądu,
- konkurencyjne ceny.
Na czym można zaoszczędzić inwestując w fotowoltaikę?
Inwestycja w fotowoltaikę pozwala długofalowo zyskać oszczędności na rachunkach za prąd. Ile można zaoszczędzić? Koszty energii elektrycznej mogą spaść nawet o 90 proc. Dokładne wyliczenia można uzyskać poprzez skorzystanie z kalkulatorów online, które uwzględniają ilość osób w gospodarstwie domowym i zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Dofinansowanie na fotowoltaikę pozyskać można natomiast na przykład z rządowych programów. Wśród nich sztandarowy "Mój Prąd", w którym maksymalna kwota dofinansowania wynosi nawet 5000 złotych.
Nabór wniosków trwa do 18.12.2020 r. (Szczegóły na stronie Edison Energia.)
Alternatywą dla rządowych, czy lokalnych programów skłaniających do instalacji fotowoltaiki są również nisko oprocentowane kredyty, którymi kuszą nie tylko banki, a nawet dystrybutorzy prądu.
Dywersyfikacja źródeł energii w Polsce i w Unii Europejskiej
Wzrost zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii nikogo nie powinien dziwić. Zapewniają one bowiem zminimalizowanie uzależnienia się od jednego dostawcy. Fotowoltaika jest bezpiecznym i stabilnym sposobem pozyskiwania energii, leżącym nie tylko w interesie państwa, ale przede wszystkim w interesie obywateli, którzy mają możliwość stać się prosumentami, czyli zarazem wytwarzać i konsumować prąd na swoje potrzeby.