Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Seana Penna wyremontuje mieszkania komunalne dla uchodźców

AP
Od marca fundacja Seana Penna CORE Response wspiera Kraków w pomaganiu uchodźcom
Od marca fundacja Seana Penna CORE Response wspiera Kraków w pomaganiu uchodźcom Andrzej Banas
W marcu do Krakowa przyjechał Sean Penn, amerykański aktor i współzałożyciel fundacji CORE Response, by porozumieć się z magistratem w kwestii wspólnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W ramach tego wsparcia fundacja zapowiedziała remont mieszkań komunalnych dla Ukraińców.

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Dotychczas, w ramach współpracy fundacja CORE pokryła koszty pobytu 20 osób starszych i niepełnosprawnych w prywatnym domu seniora za kwotę ponad 600 tys. złotych, usług pralniczych na potrzeby miejskich ośrodków pobytu za ponad 120 tys. złotych, a także sfinansowała 5 grantów po 25 tys. dolarów na koordynację wolontariatu. Pokryła także zakup środków dezynfekcyjnych oraz obsługę krakowskiego magazynu pomocy przy ul. Bartników. W tych pomocowych działaniach fundację wspierają finansowo także partnerzy z koreańskich firm.

Jednym z ostatnich ważnych projektów fundacji CORE dla Krakowa jest pilotażowy projekt remontu mieszkań z zasobu komunalnego. Jest to jeden z elementów integracji uchodźców w społeczeństwie i wśród polskich sąsiadów.

– Fundacja CORE Response Seana Penna podejmując się każdego przedsięwzięcia pomocowego w Krakowie działa szybko i skutecznie. Jest partnerem, który udowodnił, że możemy na niego liczyć – dodaje Magdalena Balawajder, koordynator ds. współpracy międzynarodowej.

Chociaż ilość uchodźców znacznie spadła, to jednak ci którzy tu zostali mają potrzeby wymagające pomocy specjalistycznej. Część z osób wymaga domów pomocy społecznej, a część mieszkań chronionych. W odpowiedzi na te wyzwania organizacja CORE finansuje remont dwóch mieszkań dla uchodźczych rodzin. Wśród tych, do których adresowana jest ta pomoc są przede wszystkim osoby starsze lub niepełnosprawne, ale także osoby, które straciły dom w Ukrainie i muszą tutaj zacząć życie od nowa.

Każda rodzina zakwalifikowana do takiego mieszkania chronionego będzie musiała spełnić pewne warunki, a jednym z nich będzie nauka języka polskiego. Maksymalny czas zamieszkania w takim lokalu to 18 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska