Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Regiony wschodzących możliwości

.
Andrzej Szozda/Polskapresse
Jedną z zasad przyświecających podziałowi funduszy europejskich jest wyrównanie poziomu życia i rozwoju poszczególnych regionów. W Polsce stworzono specjalny program, którego celem jest wsparcie makroregionu Polska Wschodnia, czyli woj. lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Program dysponuje 2 mld euro na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości i na inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej. Pierwsze ogłoszenia o konkursach pojawią się już w czerwcu/lipcu, a informacje można znaleźć na stronie internetowej programu.
Warto, aby zaglądali tam przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MŚP, bo do nich kierowana jest większa część działań. Finansowanie obejmie powstawanie i rozwój start-upów, wspieranie ekspansji na rynkach zagranicznych, tworzenie innowacyjnych produktów lub usług oraz zarządzanie wzornictwem w firmie.

Około 200 mln euro przeznaczono na wsparcie osób do 35. roku życia, głównie absolwentów i studentów ostatnich lat studiów, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes typu start-up i chcą go prowadzić na terenach objętych programem. W odpowiedzi na ich potrzeby powstaje tzw. platforma startowa, gdzie początkujący przedsiębiorcy będą mogli zgłosić swój pomysł na biznes, poddać go ocenie i skorzystać z rad fachowców odnośnie do ich strategii rozwoju firmy. Otrzymają ponadto wsparcie już w trakcie prowadzenia firmy, czyli dostęp do stanowiska pracy oraz wsparcie fachowców - pod postacią grupowych i indywidualnych sesji mentoringowych i coachingowych. Z pracujących pod okiem fachowców młodych i zdolnych mieszkańców Polski Wschodniej zostaną wyłonieni najlepsi. Ci będą mieli szansę na bezzwrotne dotacje na rozwój swojego biznesu.

Na wsparcie międzynarodowej aktywności MŚP przeznaczono ok. 115 mln euro. Będzie można pozyskać dofinansowanie wydatków na analizy rynkowe i doradztwo w zakresie wejścia na rynek zagraniczny czy nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi.

Aż 100 mln euro przeznaczono na wdrażanie innowacyjnych produktów lub usług w sektorze MŚP, a jeszcze więcej - 144 mln - dedykowano projektom mającym nauczyć przedsiębiorców z Polski Wschodniej zarządzania wzornictwem w firmie oraz lepszego wykorzystywania wzornictwa, dzięki czemu zwiększy się ich konkurencyjność na rynku.

Program Polska Wschodnia to jednak także wielkie inwestycje transportowe, na które zarezerwowano prawie 1,25 mld euro. Dzięki projektom kolejowym, które zrealizuje państwowe przedsiębiorstwo PKP PLK SA, łatwiej będzie podróżować turystom oraz osobom, które na co dzień dojeżdżają pociągami do pracy. Natomiast inwestycje w infrastrukturę drogową oraz transport publiczny ułatwią życie kierowcom i wszystkim mieszkańcom regionu. Rozwój regionu przełoży się na wzrost jego atrakcyjności, również turystycznej, co oznacza kolejne przychody i inwestycje napędzające gospodarkę i poprawiające jakość życia mieszkańców.

Kto może występować o dotacje?
O dotacje z Programu Polska Wschodnia występować mogą przede wszystkim: start-upy, MŚP, ośrodki innowacji jako animatorzy platform startowych, samorządy oraz PKP PLK SA.

Kontakt
Więcej na stronach www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.polskawschodnia.gov.pl. Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.
Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska