https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia uczci profesora Janusza Filipiaka - będzie trybuna jego imienia

Jacek Żukowski
Trybuna południowa stadionu Cracovii zostanie nazwana imieniem Janusza Filipiaka.
Trybuna południowa stadionu Cracovii zostanie nazwana imieniem Janusza Filipiaka. ANDRZEJ BANAS
We wtorek 17 grudnia mija rok od śmierci profesora Janusza Filipiaka prezesa Cracovii. Klub uczci pamięć wielkiej postaci, jaką był w historii klubu. nadając jego imię trybunie południowej.

Trybuna imienia prof. Janusza Filipiaka zostanie oficjalnie otwarta podczas pierwszego meczu rundy wiosennej PKO BP Ekstraklasy - 1 lutego 2025 r. z Rakowej Częstochowa. Pojawi się również specjalna tablica. Uroczystość, która odbędzie się na stadionie przy ul. Kałuży, upamiętni prezesa, który na zawsze odmienił losy „Pasów”.

Dzisiaj mija rok od śmierci Profesora Janusza Filipiaka, biznesmena, naukowca i wielkiego miłośnika Cracovii. W najtrudniejszym momencie historii klubu podjął on decyzję o jego ratowaniu, a dzięki jego wsparciu i zaangażowaniu Cracovia nie tylko przetrwała, ale stała się stabilną spółką z perspektywą na przyszłość.

Aby uhonorować pamięć o profesorze klub postanowił nazwać jego imieniem południową trybunę stadionu przy ulicy Kałuży oraz odsłonić pamiątkową tablicę, która znajdzie się na ścianie w recepcji VIP. Oficjalne uroczystości odbędą się 1 lutego 2025 roku, kiedy Cracovia rozegra pierwszy domowy mecz wiosennej rundy z Rakowem Częstochowa.    

– Profesor Janusz Filipiak stworzył solidne fundamenty, na których dziś rozwijamy silną Cracovię. Był człowiekiem niezwykle oddanym klubowi, któremu poświęcał serce i czas. Trybuna jego imienia to hołd dla jego wizji i determinacji. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować dzieło, które zapoczątkował – mówi Mateusz Dróżdż, prezes KS Cracovia S.A.

W pierwszą rocznicę śmierci prof. Janusza Filipiaka, w Krakowie powstaje Instytut jego imienia na rzecz Szkolnictwa Publicznego i Nauki.

Profesor Janusz Filipiak wielokrotnie podkreślał, że jego sukces został zapoczątkowany poprzez możliwości rozwoju, które otrzymał w toku swojej edukacji i działalności naukowej.

Już w latach 70. i 80., jako uzdolniony student, a potem uczony, odbywał liczne zagraniczne podróże związane z jego osiągnięciami. Dzięki międzynarodowym stypendiom i współpracy z zagranicznymi jednostkami badawczymi profesor Filipiak był w stanie doświadczyć, w jaki sposób myśl techniczna może być równolegle rozwijana zarówno od strony naukowej, jak i komercyjnej, ku wspólnym korzyściom obu środowisk. To właśnie ta obserwacja była impulsem do założenia Comarchu.

Podążając tym samym tropem, w toku rozwoju swojej firmy, profesor Filipiak dał szansę na samorealizację w biznesie kolejnym pokoleniom uzdolnionych młodych ludzi, którzy często otrzymywali wykształcenie na tej samej uczelni, co jej założyciele.

Grono Fundatorów Instytutu, w którego skład wchodzą członkowie rodziny profesora Filipiaka, pragną uhonorować jego dziedzictwo poprzez wspieranie publicznych Instytucji Oświaty i Nauki, dzięki którym możliwy był jego sukces.

Misją Instytutu jest wspieranie rozwoju innowacji w polskich systemach oświaty i nauki. Główne Cele, które będzie realizował Instytut to: rozwój innowacyjnych i wszechstronnych programów edukacyjnych i badawczych, polepszanie infrastruktury szkolnictwa publicznego i instytucji nauki oraz wsparcie finansowe dla uczniów, studentów i badaczy; promowanie rozwoju współpracy pomiędzy instytucjami oświaty i nauki, a środowiskiem biznesowym; kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży w oparciu o innowacyjne myślenie.

Elżbieta Filipiak, jedna z fundatorek Instytutu, podkreśla: - Jest naszym przywilejem, aby uhonorować dziś postać prof. Janusza Filipiaka. Jego liczne zasługi stanowią wyjątkowe dziedzictwo, ukazując ogromną wartość leżącą w zdolności do innowacyjnego myślenia. Celem Instytutu jest wsparcie w kształtowaniu tej umiejętności w polskich systemach edukacji i nauki, ku licznym korzyściom dla naszego społeczeństwa i rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Instytut rozpocznie pracę operacyjną w połowie 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska