5 z 17
W położonej tuż koło Krakowa Bochni można wybrać się na...
fot. Polska Press

Kopalnia Soli w Bochni

W położonej tuż koło Krakowa Bochni można wybrać się na wycieczkę do najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej, którą w 2013 roku wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na dzieci czeka tu świetna atrakcja w postaci multimedialnej trasy turystycznej połączonej z przeprawą podziemną łodzią oraz opowieściami na temat wydobywania soli i ówczesnej historii Polski. Oprócz tego kopalnia oferuje trasy tematyczne, przyrodnicze oraz śladami kaplic bocheńskich górników.

Niedaleko kopalni znajduje się plac zabaw oraz tężnia solankowa.

Czas podróży z centrum Krakowa: 45 minut

6 z 17
Pieskowa Skała znana jest przede wszystkim z renesansowego...
fot. Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Ojców + Pieskowa Skała

Pieskowa Skała znana jest przede wszystkim z renesansowego zamku, znajdującego się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, jak również znajdującej się tuż obok Maczugi Herkulesa - ogromnej, wapiennej skały w kształcie wspomnianej maczugi.

Odwiedzając Pieskową Skałę, można zwiedzić również Ojców, czyli miejscowość położoną 24 km na północ od Krakowa, pospacerować po znajdujących się tam szlakach, zobaczyć ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku - w tym zachowaną basztę, mury obronne i bramę wjazdową - oraz wstąpić m.in. do Jaskini Łokietka czy Jaskini Ciemnej. Jest to świetna opcja na rodzinny spacer na łonie natury oraz zjedzenie pysznego pstrąga hodowanego w tamtejszych stawach.


Czas podróży z centrum Krakowa: ok. 50 minut

7 z 17
Jeśli jednak nie chcemy spędzić tyle czasu w aucie, możemy...
fot. Andrzej Banas

Krakowskie Zoo

Jeśli jednak nie chcemy spędzić tyle czasu w aucie, możemy odwiedzić Krakowskie Zoo. To idealne miejsce do zorganizowania rodzinnej wycieczki z dziećmi. Położone niedaleko centrum miasta, otoczone jednak lasem, z dala od zgiełku. Obecnie mieszka w nim ponad 1400 zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Zobaczymy tu na przykład żyrafy, lwy, surykatki, pandy, hipopotamy, szympansy, pantery i kameleony. O określonych godzinach można zobaczyć także pokazy karmienia słoni, uchatek oraz pingwinów. Na terenie zoo znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i place zabaw dla najmłodszych. Istnieje także możliwość zakupienia pamiątkowych gadżetów czy pluszaków. Warto dodać, że do zoo spod Błoń systematycznie jeżdżą miejskie autobusy.


Czas podróży z centrum Krakowa: 30 minut

8 z 17
Wieś Czorsztyn to malownicza miejscowość położona pomiędzy...
fot. Wojciech Matusik

Czorsztyn

Wieś Czorsztyn to malownicza miejscowość położona pomiędzy Gorcami i Pieninami, na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, skąd rozpościera się widok na Tatry. Znajduje się tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim, po którym można pływać statkiem lub żaglówkami. Oprócz tego jedną z atrakcji są ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Ponadto jadąc do Czorsztyna z dziećmi można:
[lista]
[*]podziwiać Pieniny i Gorce – przez wieś przechodzi niebieski szlak. Można więc wejść na Trzy Korony lub – udając się w drugą stronę – dotrzeć na wieżę widokową na górze Lubań;
[*]zwiedzać Czerwony Klasztor – podobnie jak ze Szczawnicy, z Czorsztyna można dojechać do Czerwonego Klasztoru znajdującego się po słowackiej stronie;
[*]spłynąć tratwą – przy ładnej pogodzie, zaledwie 13 minut autem od Czorsztyna, można skorzystać ze spływu flisacką tratwą Dunajcem w Sromowcach Niżnych. Spływ trwa około 2 godziny i kończy się w Krościenku nad Dunajcem bądź w Szczawnicy. W Sromowcach można również wypożyczyć rower i przejechać się Drogą Pienińską;
[*]odwiedzić skansen znajdujący się na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Znajdują się w nim XIX-wieczne budynki z okolicznych wsi, takie jak zabytkowe pensjonaty, wille, budynki gospodarcze i chaty góralskie. Jest to także miejsce dla miłośników przyrody – z osady widać panoramę aż pięciu parków narodowych.
[/lista]

Czas podróży z centrum Krakowa: 1 h 50 min.

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Wojna o Stawy Adolfińskie w gminie Oświęcim trwa. Wspólny front przeciwko żwirowni

Wojna o Stawy Adolfińskie w gminie Oświęcim trwa. Wspólny front przeciwko żwirowni

Koniec pięknej kariery. Legenda KS UJ Kraków schodzi z futsalowej sceny

Koniec pięknej kariery. Legenda KS UJ Kraków schodzi z futsalowej sceny

Rowerowa jazda na wysokim poziomie w Nowej Hucie. Prezydent złożył deklaracje

Rowerowa jazda na wysokim poziomie w Nowej Hucie. Prezydent złożył deklaracje

Zobacz również

Nasza debata. Kredytowy węzeł gordyjski. Co dalej z frankowiczami?

Nasza debata. Kredytowy węzeł gordyjski. Co dalej z frankowiczami?

Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się za papieża Franciszka i za młodych ludzi

Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się za papieża Franciszka i za młodych ludzi