MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głos Roberta Makłowicza w krakowskich autobusach i tramwajach! Słynny krytyk kulinarny będzie czytał nazwy przystanków w mieście

Jolanta Białek
Jolanta Białek
„Uwaga, włączona klimatyzacja – proszę zamknąć okna!” – apeluje do pasażerów słynny krakowianin - dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz, publicysta i podróżnik Robert Makłowicz na nagraniu, które pojawiło się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. - Zamieściliśmy to nagranie jako przedsmak, można powiedzieć swoisty aperitif do tego, co będzie za kilka miesięcy. Od jesieni tego roku Robert Makłowicz będzie czytał nazwy wszystkich przystanków we wszystkich autobusach oraz tramwajach kursujących po Krakowie - zdradził nam Sebastian Kowal, rzecznik krakowskiego ZTP.

Roberta Makłowicza można będzie usłyszeć we wszystkich krakowskich autobusach (i na liniach obsługiwanych przez MPK, i przez firmę Mobilis) oraz tramwajach - od października tego roku. Taki termin rozpoczęcia „smakowitego projektu” jest związany z tym, że w tym okresie zacznie obowiązywać nowa umowa ZTP ze spółką Mobilis – na przewozy w latach 2024-2034.

Jak słyszymy w ZTP, Robert Makłowicz przeczyta nazwy wszystkich miejskich przystanków, natomiast poza Krakowem, w autobusach kursujących w aglomeracji krakowskiej, przystanki będą zapowiadane nadal przez lektora. Jak przekazał nam Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy krakowskiego MPK - obecnie jest nim Damian Galon, pracownik Zespołu Szkół i Placówek Centrum dla Niewidomych i Słabowidządzych przy ul. Tynieckiej w Krakowie.

Jakie są koszty projektu z Robertem Makłowiczem?

- Robert Makłowicz udzieli swego głosu nieodpłatnie, po prostu zrobi to dla miasta. Jedyna opłata – rzędu kilkuset złotych – jaką poniesie miasto w związku z tym przedsięwzięciem, to koszt wynajęcia profesjonalnego studia na wykonanie nagrań – powiedział nam Sebastian Kowal.

Przypomnijmy, że początek tego projektu miał miejsce w Krakowie w pierwszej dekadzie XXI wieku i dotyczył wyłącznie tramwajów. W 2008 roku znanych i lubianych krakowskich artystów na nagrania nazw przystanków zaprosili wspólnie Dziennik Polski, Radio Kraków i MPK S.A. w Krakowie.

„Najpierw można było usłyszeć Annę Dymną, następnie przez kilka miesięcy pasażerom samodzielnie podpowiadał gdzie wysiąść Grzegorz Turnau, a w końcu Krzysztof Globisz. Potem – w kwietniu 2009 roku - wszystkie te głosy pojawiły się w tramwajach jednocześnie. Pasażerowie podróżujący tramwajami m.in. na linii nr 50, 51 czy 8 w co trzecim tramwaju słyszeli inny głos” – przypomina krakowskie MPK na swym portalu internetowym.

Projekt ten funkcjonował w tej formie w części autobusów i tramwajów przez kilka lat, mniej więcej do 2012 roku. Wtedy rolę lektorów informujących o nazwach przystanków przejęli przede wszystkim pracownicy MPK, spółka wykonywała nagrania własnymi siłami (przede wszystkim z uwagi na koszty wynajęcia profesjonalnego lektora i studia nagraniowego). W przeszłości, w okresie Dnia Dziecka, przystanki zapowiadały także dzieci.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska