https://gazetakrakowska.pl
reklama

Gmina Bystra-Sidzina. Inwestują, remontują, budują

Materiał informacyjny Gminy Bystra -Sidzina
Urząd Gminy - wizualizacja
Urząd Gminy - wizualizacja
Gmina Bystra-Sidzina cały czas się rozwija. Świadczą o tym różne inwestycje poprawiające komfort życia mieszkańców - od poprawy dróg i chodników po nową halę sportową i placówki edukacyjne.

Gmina właśnie uzyskała pozwolenie na budowę nowego przedszkola w Sidzinie, w którym powstanie również klub malucha. W parterowym budynku z dużym placem zabaw i parkingiem znajdą się w sale dla siedmiu grup przedszkolaków (ponad 160 dzieci).

Gmina przykłada dużą wagę do rozwoju sportowego mieszkańców. Korzystać mogą oni z nowoczesnego skateparku, a przy każdej ze szkół na jej terenie znajdują się nowoczesne boiska i pełnometrażowe hale sportowe. Oddana do użytku we wrześniu 2024 roku hala sportowa w Bystrej Podhalańskiej wyposażona została w pierwszą w powiecie suskim wewnętrzną ścianką wspinaczkową. Na całą inwestycję pozyskano dofinansowanie ze środków Polskiego Ładu (8 mln złotych). W efekcie powstał obiekt o powierzchni użytkowej  ponad 1 700 mkw, gdzie oprócz głównego wielofunkcyjnego boiska znajduje się również zaplecze socjalne, szatnie, winda, toalety, a na piętrze dodatkowa sala, która obecnie wykorzystywana jest przez GOPS w związku z rozpoczętą przebudową budynku Urzędu Gminy.

Przedszkole Publiczne  Sidzina - wizualizacja
Przedszkole Publiczne Sidzina - wizualizacja

Przebudowa urzędu to kolejna duża inwestycja. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny budynek, który w dużej mierze przeznaczony będzie na biura Urzędu Gminy, a także obsługę klientów Urzędu Stanu Cywilnego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Znajdzie się w nim sala spotkań, która również będzie wykorzystywana na posiedzeniach Rady Gminy. Biorąc pod uwagę lokalizację budynku, bezpośrednio przy przebiegającym wzdłuż Alei Lipowej - Głównym Szlaku Beskidzkim - planuje się uruchomić w nim punktu informacji turystycznej.

Przy okazji prowadzonych prac, w obrębie drogi przebiegającej obok siedziby urzędu i kościoła, wymienione zostanie oświetlenie uliczne na stylowe latarnie parkowe. Natomiast w Sidzinie Górnej - wzdłuż drogi powiatowej - gmina prowadzi prace przy budowie chodnika od roli Drabowej do roli Trzopowej.

W ubiegłym roku zakończył się remont chodnika w rejonie szkoły podstawowej w Bystrej Podhalańskiej. Mieszkańcy zyskali bezpieczną trasę do szkoły i przychodni zdrowia, gdzie dodatkowo poszerzony został parking, co z pewnością ułatwi dostęp do placówki wszystkim pacjentom.

Miasteczka ruchu drogowego

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze na nowo powstałych placach manewrowych.

Na terenie Szkoły Podstawowej w Sidzinie powstało stacjonarne miasteczko rowerowe, gdzie istnieje możliwość przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. Dla Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej zostało z kolei zakupione mobilne miasteczko rowerowe, co daje możliwość wykorzystywania go w różnych miejscach, np. na hali sportowej lub w dogodnym miejscu na świeżym powietrzu.

Hala sportowa - Bystra Podhalańska
Hala sportowa - Bystra Podhalańska

Działo się!

Nie sposób nie wspomnieć, że Gmina Bystra-Sidzina w 2024 roku była gospodarzem XXVIII edycji Złazu Samorządowców. Nie był to pierwszy raz, kiedy zjechały się tam grupy złazowe z gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich. Zeszłoroczna impreza zgromadziła prawie 900 osób. Duża liczba gości obecnych na imprezie była dla organizatorów wyzwaniem, ale równocześnie powodem do ogromnej satysfakcji, że tak wiele osób przekonało się osobiście w jak pięknej okolicy usytuowana jest gmina.

Stanisław Tempka z Brązowym Krzyżem Zasługi

W 2024 r do grona osób wyróżnionych przez Prezydenta RP tym zaszczytnym odznaczeniem dołączył  wójt Gminy Bystra-Sidzina, Stanisław Tempka. Krzyż zasługi, to odznaczenie państwowe ustanowione w 1923 roku. Nadawane jest osobom, których działalność wykracza poza zakres zwykłych obowiązków i przynosi korzyść wobec państwa lub obywateli w zakresie działalności publicznej, charytatywnej, czy też niesienia pomocy. 

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska