Do powiatu trafi w tym roku 1,675 mln zł. Z tych pieniędzy uda się zrealizować trzy zadania. Najważniejsze to przebudowa ulic Nojego i Tysiąclecia w Oświęcimiu.
- Kapitalny remont nie obejmuje całej ulicy Tysiąclecia - wyznaje Józef Kała, starosta oświęcimski. - Ze względu na zbyt wysokie koszty będzie to jedynie odcinek tej drogi od skrzyżowania z Nojego do Śniadeckiego i to w dwóch etapach. Prace powinny ruszyć w lipcu.
Z puli, jaką otrzymało starostwo, przebudowy doczeka się kolejny odcinek ulicy Więźniów Oświęcimia oraz budynek internatu przy Powiatowym Zespole nr 2. - W internacie powstanie nowa kotłownia gazowa, która pozwoli uruchomić kuchnię i stołówkę - wyjaśnia starosta Józef Kała. - W prawym skrzydle budynku powstanie schronisko młodzieżowe, ale wcześniej trzeba będzie przenieść Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie do budynku przy ul. Dąbrowskiego.
Gmina Oświęcim z OSPR otrzymała 2,15 mln zł. Wszystkie środki przeznaczy na remonty i budowę dróg i parkingów w sąsiedztwie byłego KL Birkenau. - W ciągu dwóch lat, wzdłuż drogi dojazdowej do Bramy Śmierci powstanie długo oczekiwany parking na 147 samochodów i 36 autokarów wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym - informuje Andrzej Bibrzycki, wójt gminy Oświęcim. - Inwestycja powinna ruszyć w lipcu.
Oprócz tego gmina planuje budowę i modernizację parkingów oraz dróg w rejonie Międzynarodowego Pomnika Ofiar Faszyzmu oraz mogiły jeńców radzieckich. Szerokim łukiem od kościoła Matki Bożej Królowej Polski do ul. Kombatantów, planuje się budowę drogi, która ma oddalić ruch samochodowy z bezpośredniego sąsiedztwa byłego obozu Birkenau.
W dalszej kolejności aneksy do umów powinno podpisać miasto, na remont budynku po zakładach zbożowych oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa na modernizację budynków po zakładach tytoniowych.