W Janowicach i Koźmicach Wielkich, gdzie jednostki OSP zaprzestały działalności w 1974 roku, nastąpi ich reaktywacja. W Grabówkach oraz Brzegach takie służby będą tworzone od podstaw.
Przyczynkiem do stworzenia wielickiego programu poprawy ochrony przeciwpożarowej jest rosnąca ilość mieszkańców gminy. - Dziś mamy ponad 60 tys. mieszkańców, a za 5-6 lat będzie to 70 tys. osób. Dlatego musimy wzmocnić system ratownictwa. Dzięki utworzeniu jednostek OSP w Janowicach, Koźmicach i Grabówkach zostanie zabezpieczone południe gminy. Natomiast powstanie OSP w Brzegach jest konieczne z uwagi na rosnącą tam strefę przemysłową oraz zagrożenie powodziowe - wylicza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Program zaplanowano na sześć lat. Budowa nowych remiz powinna rozpocząć się w 2019 roku. Mają być to nieduże, nowoczesne obiekty złożone z kilku pomieszczeń oraz garaży. Koszt wzniesienia jednej takiej strażnicy to ok. 800 tys. zł.
W Janowicach strażacki budynek jest projektowany przy świetlicy środowiskowej.
W Koźmicach Wielkich oraz w Brzegach remizy powstaną w sąsiedztwie kompleksów sportowych, a w Grabówkach - na gminnej działce, gdzie było kiedyś wiejskie boisko.
Program poprawy bezpieczeństwa to także organizacja szkoleń ratowniczych i klas strażackich w szkołach podstawowych. - Mamy w gminie dużo strażaków ochotników, ale wielu z nich to już osoby wiekowe. Stąd projekt zadbania o ich następców i tworzenie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Szkolenia ratownicze w szkołach ruszą już po przyszłorocznych feriach zimowych - zapowiada burmistrz Wieliczki.
Zajęcia ratownicze zaplanowano w podstawówkach w Janowicach i Koźmicach Wielkich. W Grabówkach i Brzegach nie ma placówek oświatowych, dlatego narybek dla mających powstać tam jednostek będzie „łowiony” w SP w Sygneczowie oraz Grabiu.
Jest też pomysł stworzenia nowej jednostki OSP w Wieliczce. Siedziba dla niej może powstać na gminnej działce w rejonie skrzyżowania tzw. wschodniej obwodnicy miasta z drogą krajową 94 (w sąsiedztwie terenu, gdzie od dekady jest projektowana nowa siedziba wielickiej Komendy Powiatowej PSP).
- Ten projekt będzie realizowany, jeśli okaże się, że budowa siedziby PSP przy obwodnicy nie dojdzie jednak do skutku - zastrzega Artur Kozioł.
Szesnaście to za mało
16 - tyle jest obecnie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Wieliczka. Jedna z nich działa w mieście, pozostałe w sołectwach. Trzy OSP z gminy Wieliczka - z Czarnochowic, Podstolic i Chorągwicy - należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
WIDEO: Galeria Serenada w środku i z lotu ptaka
Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska