Gołębie to częsty widok w polskich miastach, jednak posiadacze balkonów często mają o nich jak najgorsze zdanie. Trudno się temu dziwić – gniazdo gołębi na balkonie oznacza ogromne ilości ptasich odchodów do uprzątnięcia oraz uciążliwy hałas. Jak odstraszyć gołębie, by nie założyły gniazda i co można zrobić, jeśli już powstanie?
Gołębie na balkonie? Spróbuj je przepłoszyć
Żeby nie męczyć się z gniazdem gołębi na balkonie, najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Jeśli widzimy, że ptaki zaczynają się interesować naszą przestrzenią, trzeba działać szybko. Najskuteczniejszy jest montaż siatki, która fizycznie uniemożliwi ptakom dostęp do balkonu. Na siatkę musi się zwykle zgodzić administracja budynku, jednak na ogół jest to czysta formalność.
Jeśli nie chcemy montować siatki, można wypróbować liczne popularne metody odstraszania gołębi.
Zobacz metody odstraszania gołębi w galerii:
Szukając sposobów na to, jak odstraszyć gołębie, trzeba jednak pamiętać, że ptaki w miastach często są przyzwyczajone do wszystkich tych sztuczek i w ogóle się nimi nie przejmują. Nawet jeśli jakaś domowa metoda zadziała, gołębie w końcu się do niej przyzwyczają i wrócą na nasz balkon. Jeśli tak się stanie, pora na zmianę metody lub montaż siatki.
Należy pamiętać, że absolutnie niedopuszczalne jest zabijanie czy okaleczanie gołębi. Działanie takie jest niezgodne z polskim prawem i grozi karą więzienia.
- Tak lokatorzy dewastują mieszkania na wynajem. Te zdjęcia przerażą każdego
- Futurystyczne mieszkanie? Nocny klub? Nie, to wnętrze tarki. Rozpoznasz te rzeczy?
- Ceny mieszkań rosną. Czy pęknie bańka i nastąpi kryzys? Które miasta są zagrożone?
- Mieszkania tylko dla bezdzietnych, katolików, kosmonautów. To nie żart, to prawda
Gniazdo gołębi na balkonie – czy można je usunąć?
Zdarza się czasem i tak, że po powrocie do domu po prostu zastajemy na balkonie gniazdo. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli ptak jeszcze nie złożył jaj, najlepiej zebrać i wyrzucić przyniesione patyki. Jeśli będziemy konsekwentnie je usuwać, gdy tylko się pojawią, jest spora szansa, że gołąb w końcu się zniechęci.
Gniazdo gołębi można także usunąć, jeśli są w nim jaja, o czym nie każdy wie. Kilka lat temu Ministerstwo Środowiska ograniczyło bowiem prawną ochronę tych ptaków. Jak czytamy w rozporządzeniu z 16 grudnia 2016 r.:
Zakazy, o których mowa w ust. 1 pkt 7–9 oraz w ust. 3 [m.in. płoszenia zwierząt i niszczenia gniazd – przyp. red.], nie dotyczą gołębia miejskiego (Columba livia forma urbana), z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe.
Innymi słowy, można usuwać gniazda gołębi nawet w okresie lęgowym, w tym gniazda z jajami. Od momentu wyklucia się piskląt gniazdo jest jednak chronione prawem i już nie wolno niepokoić ptaków.
Jeśli zatem mamy na balkonie pisklęta gołębi, pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość. Młode opuszczają gniazdo po około 5–6 tygodniach – gdy to zrobią, można wreszcie wziąć się za porządki. Warto jednak zachować czujność i regularnie kontrolować balkon, bo gołębie rozmnażają się bardzo często, nawet 5 razy w roku. Istnieje zatem spora szansa, że wrócą w miejsce, w którym udało im się odchować młode, by spróbować jeszcze raz.
