https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górale chcą polskiemu orłu przywrócić krzyż. Czy to potrzebne? [DYSKUTUJ]

Józef Słowik, Edyta Tkacz
Godło w latach 1919-1927
Godło w latach 1919-1927
Związek Podhalan chce, aby w godle naszego państwa znalazł się krzyż. Góralom marzy się powrót do wizerunku orła z czasów II Rzeczypospolitej Polskiej, dokładnie z lat 1919-1927. - W przedwojennych godłach był w koronie umieszczony właśnie krzyż. Chcemy wrócić to tego wizerunku - mówi Maciej Motor Grelok, prezes ZP.

Prezes Motor Grelok przyznaje, że przygotowania do złożenia takiego wniosku były czynione już od jakiegoś czasu. Na razie górale sprawdzają, co zrobić, żeby proponowane przez nich zmiany mogły być wprowadzone w życie. Nie spieszą się, ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne.

- Nie chcemy, aby nasz wniosek o umieszczenie krzyża w godle Polski stał się przyczyną politycznej awantury - mówi prezes. - Ale zapewniam, że zawsze, kiedy toczy się spór o krzyż, tak jak to było po ustawieniu go przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, będziemy się wypowiadali w obronie krzyża - podkreśla.

Maciej Motor Grelok zapowiada, że wniosek o zmianę wizerunku godła zostanie podjęty podczas lipcowego zjazdu górali w Ludźmierzu i w Zakopanem. Co do procedury wprowadzenia zmian w godle konstytucjonaliści, z którymi rozmawialiśmy, mają sprzeczne opinie. Według prof. Stanisława Gebethnera z Uniwersytetu Warszawskiego, w takim przypadku konieczna jest zmiana w konstytucji. Może o nią wnioskować co najmniej jedna piąta ustawowej liczby posłów (czyli 92 z 460), Senat lub prezydent kraju. Istnieje także możliwość przeprowadzenia referendum. Może o nie zawnioskować Sejm, Senat lub prezydent.

- Wtedy wyniki referendum mają decydujące znaczenie - tłumaczy prof. Piotr Winczorek, również konstytucjonalista z UW. - Jeśli Sejm i Senat poprze zmiany, a społeczeństwo w referendum wypowie się przeciwko, głos narodu jest najważniejszy - podkreśla.

Jednak według prof. Winczorka, zmiana w konstytucji nie jest w tym przypadku konieczna. W ustawie zasadniczej jest bowiem tylko zapis: "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu". Dokładny wzór godła, rozmiary i wygląd orła określa odrębna ustawa. I to właśnie tę ustawę, jak mówi prof. Winczorek, trzeba by zmienić. Jeśli zmiany domagają się obywatele, muszą założyć Komitet Inicjatywy Ustawodawczej i pod projektem ustawy zebrać 100 tys. podpisów. Wtedy taki projekt trafia pod obrady Sejmu.

Trudno dziś przewidzieć, ilu posłów czy senatorów poparłoby ewentualny projekt zmiany godła. Jedno pozostaje pewne - propozycja Związku Podhalan wywoła kontrowersje. - Ktoś bardzo długo chyba myślał, co zrobić, żeby jeszcze w tej Polsce narozrabiać - komentuje prof. Andrzej Zoll, prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - To bardzo zły pomysł. Mamy już piękne godło, do którego Polacy są przywiązani - podkreśla.

Czytaj także: Upomnieliśmy się o prawa pracownicze czytelniczki. Wywołaliśmy burzę
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Gang Olsena napadł na bank ING w Nowym Targu
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

V
Vatra
Zamiast krzyża w godle niech lepiej ZP pomyśli co by zrobić, żeby miejscowym żyło się lepiej.
Fakty są takie - pracy u nas ni ma, jak założysz coś własnego to cię ZUS zedrze ze skóry. Te współczesne tradycje góralskie to już właściwie cepelia, nie ma wiele wspólnego ze sposobem myślenia i działania naszych przodków. A to co się dzieje we współczesnej Polsce - jeszcze miej! Polska to niesterowalny, chaotycznie zarządzany kraj który nie ma nawet stałej linii politycznej w polityce międzynarodowej. Rozdarty jakimiś podziałami które nam z serca i ducha są obce. I to się nie zmieni.
A typowy Polak nie potrafi walczyć o swoje bo nigdy nie potrafił - od czasów pańszczyzny był i jest wyzyskiwany i okradany. I brak mu woli by podnieść głowę i krzyknąć - NIE!

Wniosek jest prosty - AUTONOMIA! Dla Podhala, Beskidu i wszystkich okolic gdzie żyją górale! Odrodzić tradycję góralską, poprawić relacje z sąsiadami. Gospodarować samemu nie żeby nami "Warsiawa" rządziła po swojemu

BTW Ten przedwojenny orzeł wygląda jakby z lekkim przestrachem zezował za siebie - czyli na wschód. Złowróżbne fatum - w końcu to oni trzymali nas za gębę przez prawie 50 następnych lat.
P
Polak
Debil jestes
m
mk
wniosek jak najbardziej słuszny a Zoll i jego banda to moze sie podoba obecne godło bo państwo obecne patologiczne którego on jest współautorem tez mu sie podoba. Ale wiekszośći sie nie podoba bo to państwo to jeden wielki syf i trzeba go zmienic od podstaw. Od godła mozna zacząć
D
Danka
Beznadziejny pomysł. Niech Związek Podhalan zajmie się turnusami dla biednych, chorych dzieci.
E
Elche
z masońskimi gwiazdkami.
g
gienek
masakra....
f
fgh
Kolejni który chcą krzyżem wejść na salony.? Litości dla naszego biednego kraju!
c
cirano
Cóż to za pomysły ma ta grupka oszołomów? Co obiecują oni sobie z tego? Może tańszej gorzały, więcej bogatych turystów, czy "specjalnej ochrony" z góry?
Doświadczenie uczy, że im więcej teatru z krzyżem, tym gorzej Polska na tym wychodzi.
Bogowie (trójca), nie lubią pajaców. To i było widać
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska