Prezes Motor Grelok przyznaje, że przygotowania do złożenia takiego wniosku były czynione już od jakiegoś czasu. Na razie górale sprawdzają, co zrobić, żeby proponowane przez nich zmiany mogły być wprowadzone w życie. Nie spieszą się, ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne.
- Nie chcemy, aby nasz wniosek o umieszczenie krzyża w godle Polski stał się przyczyną politycznej awantury - mówi prezes. - Ale zapewniam, że zawsze, kiedy toczy się spór o krzyż, tak jak to było po ustawieniu go przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, będziemy się wypowiadali w obronie krzyża - podkreśla.
Maciej Motor Grelok zapowiada, że wniosek o zmianę wizerunku godła zostanie podjęty podczas lipcowego zjazdu górali w Ludźmierzu i w Zakopanem. Co do procedury wprowadzenia zmian w godle konstytucjonaliści, z którymi rozmawialiśmy, mają sprzeczne opinie. Według prof. Stanisława Gebethnera z Uniwersytetu Warszawskiego, w takim przypadku konieczna jest zmiana w konstytucji. Może o nią wnioskować co najmniej jedna piąta ustawowej liczby posłów (czyli 92 z 460), Senat lub prezydent kraju. Istnieje także możliwość przeprowadzenia referendum. Może o nie zawnioskować Sejm, Senat lub prezydent.
- Wtedy wyniki referendum mają decydujące znaczenie - tłumaczy prof. Piotr Winczorek, również konstytucjonalista z UW. - Jeśli Sejm i Senat poprze zmiany, a społeczeństwo w referendum wypowie się przeciwko, głos narodu jest najważniejszy - podkreśla.
Jednak według prof. Winczorka, zmiana w konstytucji nie jest w tym przypadku konieczna. W ustawie zasadniczej jest bowiem tylko zapis: "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu". Dokładny wzór godła, rozmiary i wygląd orła określa odrębna ustawa. I to właśnie tę ustawę, jak mówi prof. Winczorek, trzeba by zmienić. Jeśli zmiany domagają się obywatele, muszą założyć Komitet Inicjatywy Ustawodawczej i pod projektem ustawy zebrać 100 tys. podpisów. Wtedy taki projekt trafia pod obrady Sejmu.
Trudno dziś przewidzieć, ilu posłów czy senatorów poparłoby ewentualny projekt zmiany godła. Jedno pozostaje pewne - propozycja Związku Podhalan wywoła kontrowersje. - Ktoś bardzo długo chyba myślał, co zrobić, żeby jeszcze w tej Polsce narozrabiać - komentuje prof. Andrzej Zoll, prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - To bardzo zły pomysł. Mamy już piękne godło, do którego Polacy są przywiązani - podkreśla.
Czytaj także: Upomnieliśmy się o prawa pracownicze czytelniczki. Wywołaliśmy burzę
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Gang Olsena napadł na bank ING w Nowym Targu
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy