W tym roku akademickim aż dziewięcioro studentów medycyny korzysta z finansowego wsparcia powiatu gorlickiego. Obecnie trzy osoby z pierwszego naboru w roku 2016 podjęły już pracę po stażu w gorlickim szpitalu, odpracowując pobierane stypendium. Kolejna trójka obecnie odbywa roczny staż w szpitalu. W październiku kolejnych trzech absolwentów medycyny rozpocznie staż.
Już wzmocnili szpital
Pięcioro młodych lekarzy rozpoczęło w październiku 2017 roku 13-miesięczny staż w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach. Byli to Artur Biernacki, Wojciech Przybycień, Mateusz Tenerowicz, Aleksandra Zawierucha, Mateusz Świerz i Justyna Jarecka. Po jego zakończeniu jeszcze minimum przez rok mieli pracować w naszym szpitalu, bo cała piątka to stypendyści powiatu gorlickiego. Ich opiekunem był Bogusław Lenard, specjalista chorób wewnętrznych, kierujący oddziałem internistyczno-kardiologicznym. Wśród pierwszych stypendystów była gorliczanka Justyna Jarecka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Dwa lata w kolejce do specjalisty! Pacjenci coraz dłużej cze...
- Podczas praktyk w gorlickim szpitalu wiele się nauczyłam. Zawsze mówiłam, że po studiach chcę tutaj wrócić. Stypendium było więc dodatkową zachętą - mówi z uśmiechem Justyna Jarecka. Słowa dotrzymała.
- Z Krakowa wywiozłam miłe wspomnienia - mówi z uśmiechem. - Nie planowałam pozostania w dużym mieście - dodaje.
Obecnie pani Justyna, a właściwie lekarz medycyny Justyna Jarecka jest rezydentem na oddziale internistyczno-endokrynologiczny. Rozpoczęła specjalizację z chorób wewnętrznych.
Kolejni stoją na starcie
Wśród dziewięciorga osób, które pobierają pomoc materialną, w tym roku akademickim aż sześcioro pochodzi z powiatu gorlickiego. Trójka pozostałych reprezentuje powiaty jasielski, limanowski i gdański. Siedmioro z nich pobiera stypendium przez 10 miesięcy, a dwoje tylko przez pięć, od lutego do czerwca Troje z nich to studenci z VI, ostatniego roku studiów. Czwórka z V roku oraz dwoje z III. Zarząd powiatu ogłosił już kolejny nabór na stypendia. Studenci mogą składać wnioski do 22 marca. Dostaną pieniądze przez 5 miesięcy, do czerwca tego roku, z wyrównaniem od lutego.
Gabriela Plaskota, limanowianka, jest na V roku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Nie będę ukrywać, że stypendium, które dostaję z Gorlic, pozwala mi, na spokojne studiowanie - mówi. - Dzięki niemu szybciej niż moi koledzy ze studiów weszłam, też w dorosłość, choćby przez podjęcie decyzji o ślubie - dodaje z uśmiechem.
Gorlice były też dla niej idealnym wyborem, nie miała w planach pozostania w dużym mieście. - Jestem przekonana, że w tych mniejszych ośrodkach łatwiej jest się nauczyć zawodu - mówi z przekonaniem. - Gorlicki szpital jest dla mnie idealny, są tu oddziały okulistyczny i endokrynologiczny, a to właśnie z którejś z tych dziedzin, chciałabym zrobić specjalizację - dopowiada.
Pani Gabriela ma już plan. Po studiach początkowo będzie dojeżdżać do Gorlic, potem wynajęcie mieszkanie, a w przyszłości dzielenie czasu, oczywiście, jeśli się to uda pomiędzy Gorlicami i Limanową.
Warto wiedzieć
Gorlicki szpital w pigułce
W 2018 roku gorlicki szpital miał 19593 pacjentów, rok wcześniej było ich 20323. Z pomocy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego skorzystało 24391 osób.
Najwięcej pacjentów miały oddziały:
- okulistyczny - 2671
- ginekologiczno-położniczy z pododdz. ginekologii onkologicznej - 2466
- chirurgii ogólnej i onkologicznej spod. urologicznym oraz pod. chirurgii dziecięcej - 1983
- onkologiczny - 1 732
- dziecięcy - 1 617
- internistyczno-kardiologiczny - 1354
- internistyczno-endokrynologiczny - 1343
- geriatryczny - 1246
- ortopedii i traumatologii narządu ruchu - 1143
Najwięcej pacjentów przyjęły poradnie:
- urazowo-ortopedyczna - 17662
- okulistyczna - 14 589
- chirurgii ogólnej - 13083
W strukturach szpitala funkcjonuje 17 oddziałów, 2 oddziały dzienne, 29 poradni specjalistycznych, zespoły ratownictwa medycznego.
ZOBACZ KONIECZNIE