Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra o marszałka Małopolski. PO ma dwóch kandydatów. Kto ich poprze?

Piotr Rąpalski
Grzegorz Lipiec, radny  małopolski i szef PO w regionie o raz Jacek Krupa, członek zarządu województwa małopolskiego
Grzegorz Lipiec, radny małopolski i szef PO w regionie o raz Jacek Krupa, członek zarządu województwa małopolskiego Anna Kaczmarz
Jacek Krupa i Grzegorz Lipiec są typowani przez PO na nowego marszałka Małopolski, ale PSL może koalicjanta nie popr zeć, jeśli skusi je zwycięski PiS.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015. Frekwencja, sondaż, wyniki online [RELACJA NA ŻYWO]

Wybory 2015. Oficjalne wyniki
Create column charts

Marszałek Małopolski Marek Sowa zdobył ponad 20 tys. głosów w wyborach do Sejmu i zostanie posłem. Stanie się to jednak dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. Kto go zastąpi? W sejmiku województwa i klubie PO trwają gorączkowe układanki personalne.

Platforma ma dwóch potencjalnych kandydatów - radnego sejmiku Grzegorza Lipca, szefa małopolskich struktur PO oraz Jacka Krupę, członka zarządu województwa. Obaj startowali w okręgu krakowskim, żaden nie dostał się do Sejmu. - Ustalenia jeszcze z soboty są takie, że to ja będę kandydatem koalicji PO i PSL na marszałka, skoro nie wchodzę do Sejmu. Ale wiadomo, w polityce wszystko jest płynne - mówi Grzegorz Lipiec.

Co przemawia za Lipcem? Rozbita po porażce wyborczej Platforma musi przetrwać ciężki czas i skonsolidować się. Marszałek będący jednocześnie szefem partii w regionie zapewniłby silne przywództwo. Krupa ma z kolei większe doświadczenie: zarówno poselskie, jak i samorządowe. Na razie nie wiadomo, kogo w roli swojego następcy widziałby sam Marek Sowa. Wcześniej zapowiadał, że zarekomenduje kandydata na stanowisko marszałka. Wczoraj podczas spotkania klubu PO w sejmiku nie zrobił tego.

Marszałka Małopolski wybiera 39 radnych sejmiku. Kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej 20 radnych. Koalicja PO z PSL ma obecnie łącznie 22 radnych, w tym 8 z PSL. PiS ma 17 radnych. Nie wiadomo jednak, czy sojusz PO z ludowcami się utrzyma. Dlatego politycy Platformy chcą wybrać marszałka jak najszybciej.

Politykom spieszy się, aby nie doszło do zbliżenia PSL z PiS. Ludowcy, którzy, według sondaży, będą mieli w Sejmie zaledwie 18 mandatów, mogą pokusić się o sojusz z partią Jarosława Kaczyńskiego. To miałoby również wpływ na rozkład sił w samorządach województw.

- Nic dziwnego, że PO się spieszy, bo PiS, który będzie teraz przy władzy, ma szeroką ofertę i wiele do zaoferowania. Może kusić nawet fotelami wiceministrów - przyznaje Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z PSL. On również jest potencjalnym kandydatem na marszałka jeśli umowa koalicyjna zostałaby złamana. - Jestem przygotowany do objęcia tej funkcji, ale uważam, że powinniśmy utrzymać umowę koalicyjną. Czekamy zatem, kogo ostatecznie wskaże Platforma na stanowisko marszałka - dodaje Kozak.

Sowa również jest przekonany, że koalicja się utrzyma. - Ludowcy to sprawdzony partner. Będziemy konsultować kandydatury z PSL - mówi.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że wczoraj politycy PiS próbowali rozmawiać z niektórymi radnymi PSL i PO. Sondowali, kto byłby skłonny przejść na stronę partii Jarosława Kaczyńskiego i poprzeć zupełnie nowy układ polityczny w sejmiku i zarządzie województwa. Konkretne nazwiska i oferty stanowisk w tych rozmowach jednak nie padły. Wykruszanie się radnych PO i PSL z koalicji nie jest jednak niemożliwe. O współpracy z PiS głośno mówił na wczorajszej sesji Jacek Soska, radny PSL. - Chcę realizować to, co obiecałem wyborcom. Skoro ze swoimi nie mogę, to muszę nawet z diabłem - mówił.

Poseł Andrzej Adamczyk uważa, że sejmik powinien poczekać z wyborem marszałka. - PO się spieszy, ale taki pośpiech to zaprzeczenie samorządności i ratowanie się z płonącego budynku - komentuje Adamczyk. - Trzeba to zrobić na spokojnie. Przecież doszło do wielkiej zmiany w całej Polsce - dodaje.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie zwołana nadzwyczajna sesja, na której zostanie wybrany nowy marszałek. Nieoficjalnie mówi się, że może to nastąpić nawet w tym tygodniu.

Wyniki wyborów w Małopolsce 2015. Kto wygrał wybory w Małopolsce? [WYNIKI WYBORÓW]

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015: PiS wygrywa wybory!

Wyniki wyborów 2015: Wygrywa PiS: 39,1% PO: 23,4%, Kukiz 15: 9 [Wyniki wyborów w internecie]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska