Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku to czas obchodów tysiąclecia państwa polskiego, które w myśl uchwały sejmowej z 25 lutego 1958 r. miały odbywać się w latach 1960-1966. Jak ważne to było wydarzenie, niech świadczy fakt, że do jej obchodów w Gorlicach powołana specjalną Komisję Obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego pod przewodnictwem Stanisława Motyki, która miała koordynować działania.
Rocznica przyniosła w naszym mieście dużo dobrych inicjatyw, których realizacja wzbogaciła miasto o nowe obiekty użyteczności publicznej oraz o pomniki kultury. Przygotowując się, Gorlice z inicjatywy Miejskiej Rady Narodowej zobowiązały się przystąpić do rozpoczętej w 1959 r. akcji "Tysiąc szkół na 1000-lecie" oraz do budowy pomnika upamiętniającego obchody tysiąclecia państwa polskiego. Realizację pierwszego zadania powierzono Społecznemu Komitetowi Budowy Szkoły, który powstał w 1960 r. Budowa trwała trzy lata, a głównym wykonawcą było Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane.
Ceremonia otwarcia Szkoły Pomnika Tysiąclecia im. Bohaterów Westerplatte odbyła się 1 września 1964 r. W uroczystości wzięły udział władze wojewódzkie, powiatowe, grono nauczycielskie, młodzież, mieszkańcy Gorlic oraz specjalnie przybyły na tę uroczystość major Jan Gryczman - uczestnika walk na Westerplatte w 1939 r. Odsłonięcia dokonał I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR z Gorlic - Stanisław Musiał, który podczas uroczystości odczytał list ówczesnego ministra oświaty Wacława Tułodzieckiego. Minister w liście przesyłał na ręce Komitetu Budowy Szkoły wyrazy uznania mieszkańcom miasta i komitetowi za ofiarną obywatelską postawę oraz życzenia, by nowa szkoła służyła dobrze wychowaniu młodzieży.
Uroczystości 550-lecia bitwy pod Grunwaldem w obchodach tysiąclecia państwa polskiego zajmowały szczególne miejsce. Kulminacją tych obchodów był zlot grunwaldzki, podczas którego delegacje Związku Bojowników o Wolność i Demokrację złożyły w muzeum na polach grunwaldzkich urny z ziemią z miejsc uświęconych walką Polaków z Niemcami. Również Gorlice miały swój wkład w obchody zwycięstwa nad Krzyżakami. 9 maja 1960 r. miała miejsce w Gorlicach uroczystość pobrania ziemi uświęconej krwią i męczeństwem gorliczan ze Szklarczykówki, którą podczas ogólnopolskich obchodów przekazano do grunwaldzkiego muzeum.
22 lipca 1966 r. u zbiegu ulic Wróblewskiego i Obrońców Stalingradu (obecna ul. Legionów) nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Tysiąclecia. Oficjalnym jego projektantem był Marian Konieczny, ale współautorem koncepcji był wywodzący się z naszego miasta Włodzimierz Kunz - wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik ten przez wiele lat był centralnym miejscem obchodów świąt państwowych w Gorlicach.
16 stycznia 1963 r. Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorlicach podjął uchwałę o budowie Domu Nauczyciela im. Komisji Edukacji Narodowej. Dom miał być pomnikiem wybudowanym "dla uczczenia 25. rocznicy strajku nauczycielskiego, tysiąclecia państwa polskiego, dla złożenia hołdu weteranom naszego ruchu związkowego, starszym nauczycielom, którzy w okresie walki z rządami sanacyjnymi dawali dowód swej wierności zasadom demokracji, nauczycielom tajnego nauczania, nauczycielom - jeńcom oflagów, więźniom obozów koncentracyjnych".
Bardzo znaczącą inicjatywą dla kultury Gorlic była inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej wydania "Dziejów ziemi gorlickiej", która wypełniłaby lukę w bibliografii regionu. W 1962 r. wydano książkę "Nad rzeką Ropą - z dziejów Biecza, Gorlic i okolic", która była hitem wydawniczym. Nic więc dziwnego, że opinia publiczna - jak pisał Stanisław Motyka - zaczęła się domagać opracowań gruntowniejszych, specjalistycznych. Postulat zaspokojenia potrzeb kulturalnych społeczeństwa, wiedzy o swoim regionie, spowodował rozpoczęcie przygotowań do wydania dalszych części książki "Nad rzeką" Ropą". Owocem prac Komisji Obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego było wydanie jeszcze dwóch tomów "Nad rzeką Ropą" - "Zarysu kultury ludowej powiatu gorlickiego" w 1965 r. i "Szkiców Historycznych" w 1968 r.
Głównym wydarzeniem obchodów Milenium w Gorlicach miało być przybycie do gorlickiego kościoła 8 marca 1970 r. kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej obchodzącej w uroczystej procesji wszystkie parafie w kraju z okazji tysiąclecia chrztu Polski. Niestety, wobec "aresztowania" przez ówczesne władze obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie przybyły tylko ramy, płonąca świeca i księga Ewangelii, które symbolizowały obecność Maryi. Nie przeszkodziło to jednak wiernym uczestniczenia w głębokich przeżyciach religijnych, czego dowodem było wzięcie udziału tego dnia w uroczystościach niemal całego miasta. Niewątpliwie do tych głębokich przeżyć przyczyniła się postać arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, który w imieniu prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego przewodniczył uroczystościom, zostawiając niezatarte przeżycia i wspomnienia trwające do dzisiejszego dnia.