Kwasy humusowe od Grupy Azoty
Grupa Azoty bardzo poważnie podchodzi do transformacji naszego biznesu w kierunku GOZ - tłumaczył Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty prezentując 16 września kolejny produkt spółki. Z kolei wiceprezes Filip Grzegorczyk zapewnia:
- Dziś, prezentując kolejny ekologiczny produkt, mamy dowód tego, że jesteśmy faktycznie na dobrej drodze, żeby spełnić oczekiwania Europejskiego Zielonego Ładu. Grupa Azoty nie obawia się Europejskiego Zielonego Ładu, gdyż nasza spółka się zmienia, jest organizacją innowacyjną i na pewno podoła tym wyzwaniom
W Centrum Wdrożeniowym Grupy Azoty S.A. w Tarnowie uruchomiona została linia pilotażowa do produkcji kwasów humusowych, o zdolnościach produkcyjnych rzędu 2500 ton rocznie.
Jak wyjaśnia lider krajowego rynku nawozowego, wprowadzenie do gleby związków humusowych stanowi jeden ze sposobów umożliwiających zwiększoną produkcję żywności o dobrych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby. Prezentowanym produktem jest organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin, sól potasowa kwasów humusowych (tzw. humian potasu) zawierająca ok. 7 proc kwasów humusowych, wzbogacony w potas.
Kwas nonanowy w produktach Belchim
Również 16 września produkty odpowiadające na wyzwania Zielonego Ładu prezentowała firma Belchim. Nowością jest kwas nonanowy jako herbicyd pochodzenia naturalnego, produkowany z nasion roślin oleistych - rzepaku lub słonecznika, biodegradowalny i absorbowany, uznany za substancję niskiego ryzyka.
Piotr Jesiotr z Belchim wymieniał zastosowania dla produktów na bazie kwasu nonanowego. Jednym z nich jest środek ochrony roślin zarejestrowany jako herbicyd i desykant. Np. w przypadku jabłoni sprawdzi się w zwalczaniu chwastów, dla ziemniaków do desykacji naci, w truskawkach do zwalczania rozłogów.
