- Dokładnie 6 lutego w niedzielę minęło 100 dni, kiedy otrzymałem nominację ministra rolnictwa i rozwoju wsi - przypomniał Henryk Kowalczyk 9 lutego. - Zdaję sobie sprawę z tego, że przed ministrem rolnictwa stoi bardzo wiele wyzwań, ale dla mnie najistotniejszym jest nawiązanie kontaktu z rolnikami, słuchanie rolników. Odbyłem wiele spotkań, przede wszystkim spotkań z rolnikami.
Henryk Kowalczyk deklaruje, że chce spotykać się z rolnikami
Kowalczyk wskazał, że to ze spotkań z rolnikami czerpie wiedzę o problemach tej grupy zawodowej. - Daje mi to też informacje o tym, w jakich kierunkach powinny pójść rozwiązania.
Mówił o tym, że takich spotkań było dużo, planował znacznie więcej, niestety plany pokrzyżowała pandemia. - Nadal mam zamiar objeżdżać wszystkie województwa, gdy sytuacjach covidowa na to pozwoli. Za to przez ten okres było dużo spotkań ze związkami, organizacjami rolniczymi - wspomina i wylicza, że uczestniczył w takich 14, 15 miał z szefami związków, organizacji rolniczych.
Przypomniał, że w ministerstwie funkcjonuje porozumienie rolnicze - To porozumienie jest takim najlepszym miejscem do dialogu, stąd też wszystkich zapraszam do tego porozumienia rolniczego. - Z przedstawicielami porozumienia spotykam się bardzo często, bardzo często zasięgiem ich opinii, również słucham i wskazówek.
Płatności bezpośrednie będą wyższe - 102 proc. średniej europejskiej
- Wdrożyliśmy deklarację, która mówiła o płatnościach na poziomie średniej europejskiej, więc osiągamy 102% średniej Europejskiej jeśli o płatności bezpośrednie dla gospodarstw do 50 hektarów od przyszłego roku, a już w tym roku na gospodarstwo 30 hektarów. Te płatności składają się z kilku elementów - zaznaczał Henryk Kowalczyk.
Ubezpieczenia rolnicze
Szef resortu rolnictwa podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na nowe rozwiązania dotyczące ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. - Zależy nam na kompleksowym systemie ubezpieczeń, które będą obejmowały także suszę – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.
Na dopłaty do ubezpieczeń w 2022 roku zabezpieczona została kwota 1,5 mld złotych oraz w rezerwie około 3 mld złotych. - System opierać się będzie na zasadach towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z 65% dopłatą do składki z budżetu państwa - podkreślił wicepremier.
Henryk Kowalczyk mówił również o bardzo wysokich cenach nawozów i energii. Polska oczekuje na zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie dopłat do nawozów.
W prezentacji działań pierwszych 100 dni w roli ministra rolnictwa znalazło się również:
- przedłużenie realizacji PROW 2014-2020
- Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027
- wsparcie producentów świń i walka z ASF (m.in. dopłaty do loch)
- ułatwienie w rolniczym handlu detalicznym
- rozwijanie e-usług Okienko dla rolnika
- przyspieszenie prac nad budową Narodowego Holdingu Spożywczego
- zamiany w świadczeniach emerytalnych
- wyższe odszkodowanie i zasiłek chorobowy
- wyższe dopłaty do paliwa rolniczego
- czasowe obniżki VAT w rolnictwie
- nowelizacja rozporządzenia ws. utrzymywania zwierząt w schroniskach
- poprawa wynagrodzeń pracowników instytucji obsługujących rolnictwo.
