- Był to jeden z najwybitniejszych dowódców polowych podziemia niepodległościowego – tak o pochowanym w środę (29.06) w Lublinie bohaterze mówi zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.
List z tej okazji do uczestników pogrzebu skierował premier Mateusz Morawiecki. „Po 73 latach wolna Polska oddaje hołd żołnierzowi Armii Krajowej i zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa odzyskuje należne miejsce w panteonie bohaterów naszej niepodległości. Odzyskuje tożsamość i miejsce w poświęconej ziemi” - napisał premier Morawiecki.
Henryk Wieliczko urodził się 18 sierpnia 1926 roku w Wilnie. Od czerwca 1943 r. był żołnierzem AK, a we wrześniu 1943 r. dołączył do oddziału kapitana Wincentego Mroczkowskiego „Zapory”. Następnie wstąpił do 5. Brygady Wileńskiej AK, a po jej rozwiązaniu usiłował przedostać się do Puszczy Augustowskiej, gdzie major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” wyznaczył koncentrację. Zatrzymany przez wojska sowieckie został przymusowo wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, z którego zdezerterował w październiku 1944 r.
- Te oddziały zapisały się w sposób wyjątkowy w walce z systemem komunistycznym. Przez samych komunistów były uznawane za jedne z najgroźniejszych oddziałów antykomunistycznego podziemia. Nie było by tych udanych akcji i sukcesów bez takich dowódców jak Henryk Wieliczko ps. Lufa – uważa prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Jak podaje IPN, akcje dowodzone przez „Lufę” cechował dynamizm, umiejętność panowania nad rozwojem sytuacji oraz zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji. – Życiorys miał wręcz filmowy – dodaje prof. Szwagrzyk.
We wrześniu 1945 r. Wieliczko kontynuował działalność w szeregach patroli dywersyjnych na Pomorzu, a w kolejnych latach trafił do Siedlec.
W czerwcu 1948 roku został aresztowany, a podczas próby ucieczki postrzelony. W lipcu tego samego roku trafił do więzienia na Zamku w Lublinie. W lutym 1949 r. „Lufa” został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 marca 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.
8 listopada 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Szczątki ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa zostały odnalezione w kwietniu ubiegłego roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, w czasie prac prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Był to kolejny sukces IPN związany z odnalezieniem szczątków żołnierzy wyklętych. Łącznie instytut odnalazł i zidentyfikował prawie dwa tysiące bohaterów antykomunistycznego podziemia. Jak podkreśla prof. Karol Polejowski, także wiceszef IPN, który brał udział w uroczystościach pogrzebowych „Lufy” poszukiwania szczątków żołnierzy wyklętych stanowią jeden z głównych elementów funkcjonowania Instytutu. - To są nasi bohaterowie. Ich poszukiwanie i oddawanie rodzinie to nasz obowiązek – zaznacza Karol Polejowski.
- „Polowanie na antyki”. Lublinianie tłumnie ruszyli na giełdę staroci [ZDJĘCIA]
- II Rodzinny Piknik Rowerowy. Zobacz naszą fotorelację
- Za nami weekend z Festiwalem Kultury Rodzinnej w Lublinie [FOTORELACJA]
- Nad Zalewem Zemborzyckim odbyły się Regaty Świętojańskie
- Za nami pierwszy dzień Nałęczowskiego Festiwalu Otwartych Ogrodów. Zobacz zdjęcia!
- Trwa 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych [ZDJĘCIA]
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?