https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hirsz Lejb Bakon - kantor z Chrzanowa. Koncert z utworami zainspirowanymi twórczością żydowskiego śpiewaka i jego syna Izraela

Małgorzata Gleń
Opracowanie:
Izrael Bakon na tle współczesnego Chrzanowa
Izrael Bakon na tle współczesnego Chrzanowa Archiwum
9 grudnia w chrzanowskim klubie Stara Kotłownia odbędzie się koncert promujący projekt „Hirsz Lejb Bakon: kantor z Chrzanowa”. Wspólnie z gwiazdami wieczoru – słowackim zespołem Mojše Band oraz brytyjską kantorką Rachel Weston uczczone zostanie bogate, wielokulturowe dziedzictwo miasta. Wstęp jest darmowy, trzeba się jednak wcześniej zapisać.

Podczas koncertu usłyszymy utwory inspirowane twórczością kantora Hirsza Lejba Bakona (1875–1928) oraz jego syna Izraela (1910–1943). Hirsz Lejb Bakon, który urodził się w Kolbuszowej, przez lata był związany z beit ha-midraszem w Chrzanowie, gdzie pełnił funkcję kantora. Ojciec i syn pozostawili po sobie bogatą spuściznę: zapisy nutowe (w przypadku Hirsza Lejba) oraz nagrania (w przypadku Izraela).

Gwiazdami wieczoru w Starej Kotłowni będą:

  • Mojše Band – słowacki zespół specjalizujący się w reinterpretacjach muzyki żydowskiej;

  • Rachel Weston – brytyjska kantorka, której kobiecy głos kantorski doda nowego wymiaru tradycyjnej muzyce.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 19, historyczna warstwa ożywiona zostanie warstwą współczesną: twórczą energią i ekspresją artystyczną członków Mojše Band oraz kobiecym głosem kantorskim Rachel Weston.

Wstęp na koncert jest darmowy. Obowiązują zapisy mailowe: [email protected] (do 6 grudnia włącznie).

Oprócz koncertu projekt zakłada także udostępnienie nagrań inspirowanych twórczością obu Bakonów online wraz z rozbudowanym kontekstem historycznym i autorską ikonografią. Towarzyszące projektowi działania promocyjno-edukacyjne posłużą popularyzacji historii rodziny Bakonów oraz zwiększeniu świadomości na temat wielokulturowego dziedzictwa Chrzanowa.

Jak wyjaśniają organizatorzy, projekt „Hirsz Lejb Bakon: kantor z Chrzanowa” wpisuje się w szersze działania FestivALTu, mające na celu nowoczesne upamiętnianie historycznej tkanki tego miasta. Współbrzmi on z poprzednim realizowanym tu projektem: „Wierzbą Estery”, czyli formą „zielonego upamiętnienia” w przestrzeni publicznej, skupionej wokół Synagogi Wielkiej w Chrzanowie i nieistniejącego dziś Placu Estery, gdzie Bakon pełnił funkcję kantora.

Organizatorzy wierzą, że dzięki takim inicjatywom – podejmowanym wspólnie z władzami miasta i lokalnymi instytucjami – Chrzanów może dawać przykład, jak nie odcinać się od wielokulturowej przeszłości i jednocześnie odważnie patrzeć w przeszłość, jak skutecznie budować międzykulturowe i międzypokoleniowe więzi oraz na nowo odkrywać lokalne dziedzictwo poprzez muzykę, sztukę i wspólne celebrowanie wielokulturowości.

– Projekt ten jest nie tyle powrotem do muzycznej spuścizny rodziny Bakonów, ile współczesną reinterpretacją ich twórczości. Połączenie kompozycji Hirsza Lejba Bakona z głosem jego syna, nowoczesnymi aranżacjami Mojše Band oraz głębokim, kobiecym wokalem kantorskim Rachel Weston tworzy unikalną muzyczną przestrzeń, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością. Bardzo cieszę się, że premiera tego projektu odbędzie się właśnie w Chrzanowie, mieście, w którym przez pokolenia żyła i tworzyła rodzina Bakonów. To symboliczne spotkanie pokoleń, w którym każda nuta oddaje pełnię emocji, a jakość wykonania gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne – mówi Magda Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu.

Projekt realizowany jest we współpracy z Gminą Chrzanów, a jego partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Za oprawę muzyczną odpowiada Mojše Band, za oprawę graficzną – żydowska artystka Hanna Kossowska, która stworzyła kolaż inspirowany portretem Hirsza Lejba Bakona. Koordynacją merytoryczną projektu zajmuje się Aleksandra Kumala, przy wsparciu Anny Sadło-Ostafin. Projekt jest finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), wspieranego przez Unię Europejską w ramach funduszu NextGenerationEU.

Na Youtube można posłuchać nagrania Izraela Bakona. TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska