Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyk Jerzy Giza z nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej od IPN

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Jerzy Giza z monografią „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”. Historyk rodem z Nowego Sącza jest autorem wielu publikacji dokumentujących losy sądeczan
Jerzy Giza z monografią „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”. Historyk rodem z Nowego Sącza jest autorem wielu publikacji dokumentujących losy sądeczan Janusz Bobrek
Pochodzący z Nowego Sącza historyk i pedagog Jerzy Giza otrzymał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Giza, chociaż na co dzień mieszka w Krakowie (założyciel i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego), jest prezesem Towarzystwa im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza i autorem wielu publikacji na temat sądeczan. Giza nagrodę odebrał wczoraj 29 czerwca podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

FLESZ - Rachmistrzowie ruszyli w teren. Trwa Narodowy Spis Powszechny

od 16 lat

Razem z Jerzym Gizą nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej „za upamiętnienie narodu polskiego z lat 1939-1989” otrzymali: Czesław Nowak, ks. Władysław Palmowski, redemptoryści z Radia Maryja oraz Muzeum Polskie w Ameryce. Pośmiertnie została ona także przyznana także Andrzejowi Pityńskiemu, autorowi monumentalnych rzeźb promujących polską historię.

- Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej ma już 20 lat. Dwadzieścia lat Państwo nie tylko opowiadacie o naszych dziejach, ale niesiecie te dzieje dalej

– zwrócił się do laureatów dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagrodzony Jerzy Giza to pochodzący z rodziny o tradycjach patriotycznych (wnuk gen. Józefa Gizy) pedagog, publicysta i działacz społeczny. Prezes Towarzystwa im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie, Instytutu Katyńskiego, Sądeckiej Rodziny Katyńskiej i Klubów Służby Niepodległości. Współzałożyciel Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego, jego sekretarz i wiceprezes, członek Komisji Historycznej TJP. Współpracownik władz RP na uchodźstwie.

Jak podkreśla Instytut Pamięci Narodowej: „Czynnie zaangażowany w organizację uroczystości i koncertów patriotycznych, inicjator wystaw historycznych czy tablic upamiętniających miejsca i postacie związane z działalnością niepodległościową. Jerzy Giza jest też autorem szeregu artykułów, biogramów i publikacji historycznych, m.in. „Nowosądecka lista katyńska”, „Sądeccy generałowie w służbie polskiej i obcej”, „Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu – rejestr zasłużonych”, „Sądeccy kawalerowie Virtuti Militari 1918–1920)”, „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918–1922”, „Organizacja Wolność”.

Uczestniczył w działalności opozycyjnej krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych. Wskutek nacisków ze strony SB został w 1988 roku zwolniony z pracy w Szkole Podstawowej nr 13 w Krakowie. Po 1989 roku utworzył i objął dyrekcję Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego – pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w Polsce, a w 1999 roku również Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta.

Obecnie Jerzy Giza jest zaangażowany w działania mające na celu przywrócenie Garnizonu Wojskowego na Sądecczyźnie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska