
"Jakub kłamca"
Robin Williams w roli Żyda, który podczas wojny przekazuje mieszkańcom getta wymyślone przez siebie informacje o niemieckich porażkach na froncie. Polska, rok 1944. Jakub Heym mieszka w getcie. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo, słyszy komunikat o sukcesach Armii Czerwonej na froncie wschodnim. Jego serdeczny przyjaciel - Mischa - rozgłasza tę informację wśród bliższych i dalszych znajomych. Wiadomość rozchodzi się w zastraszającym tempie. Ludzie liczą, że Jakub dostarczy im kolejnych pomyślnych informacji, które pomogłyby im przetrwać piekło okupacji. Osadzona w okupowanej Polsce, tragikomiczna opowieść o piekle wojny i stosowanych przez ludzi strategiach przetrwania. Produkcja w reżyserii pochodzącego z Węgier Petera Kassovitza wzrusza i prowokuje do myślenia.
Emisja: Stopklatka TV, godz. 20:00

"M jak miłość"
Magda zapowiada Olkowi, że jeśli zdecyduje się na pracę za granicą, ona uzna to za koniec ich związku. Tomek dostaje od Agnieszki alarmującą wiadomość: ich córka Helenka ma poważnie chore płuca. Joasia dociera w końcu do kliniki w Salzburgu, gdzie przeszedł operację jej ojciec. Monika wyznaje Piotrkowi oraz Kindze jak bardzo czuje się samotna, a przyjaciele zapraszają ją na grilla, na którym prawniczka poznaje Góreckiego. Tymczasem Olga wraca wcześniej z wakacji ze skręconą nogą i od razu dzwoni po pomoc do Zduńskiego.
Emisja: TVP2, godz. 20:40

"Straight Outta Compton"
Film opowiada o powstaniu i upadku legendarnej hiphopowej formacji, skupiając się przede wszystkim na okolicznościach powstania ich pierwszego , kultowego już krążka - tytułowego "Straight Outta Compton". Osią filmu jest wspólna praca nad materiałem, wzbogacona o bogate tło obyczajowe - nieciekawy obraz życia na "czarnych" przedmieściach. Siłą obrazu jest z pewnością wartka akcja i oryginalny podkład muzyczny, nadający fabule szalone tempo. Imponujące jest również podobieństwo młodych aktorów do postaci, w które się wcielają - doskonale udaje im się oddać skomplikowane relacje jakie panowały między członkami hiphopowego składu.
Emisja: Canal+, godz. 21:00

"Powidoki"
Powidok, zwany też kontrastem zastępczym, to zjawisko optyczne, polegające na tym, że po obserwowaniu jakiegoś przedmiotu w jednym z tzw. kolorów podstawowych, a następnie odwróceniu wzroku, przed oczami pozostaje przez chwilę ten sam, choć nieostry obraz przedmiotu, tym razem w tzw. barwie dopełniającej. Zjawisko powidoku wykorzystał w sztuce światowej sławy polski malarz awangardowy Władysław Strzemiński, tworząc w latach 1948-49 serię obrazów solarystycznych. Właśnie Strzemiński oraz jego żona, również wysoko ceniona rzeźbiarka Katarzyna Kobro, są bohaterami napisanej dla Teatru Telewizji sztuki Macieja i Adama Wojtyszków, zatytułowanej jakżeby inaczej "Powidoki". Tytuł dramatu Wojtyszków niesie ze sobą nie tyle fizykalne, co metaforyczne znaczenia. Czy odnosi się bardziej do życia prywatno-rodzinnego pary artystów, czy do ich zmagań najpierw z hitlerowskim, a potem stalinowskim okupantem pozostaje do rozstrzygnięcia przez widzów.
Emisja: TVP1, godz. 21:25