Akcja rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem.
Do tej pory odbyło się już wiele ciekawych spotkań w ramach akcji PTTK „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. odwiedzić Wawel, Muzeum Fotografii, Fabrykę Schindlera, Kamienicę Szołayskich czy Collegium Maius, posłuchać ciekawostek na temat secesji w Krakowie czy dziejów krakowskiego Rynku, pospacerować szlakiem Heleny Modrzejewskiej, pooglądać krakowskie zegary i fontanny, a także poznać tajemnice ulic Kopernika i Szlak.
W ten weekend również warto zarezerwować sobie czas, bo spotkania PTTK zapowiadają się bardzo ciekawie. W sobotę 12 lutego zaplanowano następujące spacery: „Katedra Krakowska na Wawelu” (obowiązują miejscówki, do odbioru wcześniej w PTTK), „Garbary – historia i zabytki” (zbiórka przed Teatrem Bagatela, godz. 9) oraz „Szlakiem siedzib krakowskich muzeów” (zbiórka: Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15, godz. 9). W niedzielę zaś odbędą się wycieczki: „Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie” (zbiórka: Dom Turysty PTTK, godz. 9), „Muzeum Nowej Huty: wystawa czasowa »Osiedleni. Mistrzejowice«” (obowiązują miejscówki) oraz „Muzeum Lotnictwa Polskiego” (obowiązują miejscówki).
Prócz tego w niedzielę przewidziany jest wykład prof. Andrzeja Chwalby pt. „Kraków w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej” – dla osób zdobywających odznakę „z Pawim Piórem” (sala konferencyjna PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b, godz. 10.30, obowiązują wcześniejsze zapisy; wykłady są również transmitowane na żywo na YouTube).
Przypominamy, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszyscy uczestnicy prelekcji i spacerów PTTK są zobowiązani do przestrzegania aktualnych zaleceń władz i służb sanitarnych (dystans, maseczki, okazanie certyfikatu szczepień – jeśli będzie to konieczne itp.). A w razie wystąpienia objawów przeziębienia – lepiej zostać w domu.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym
