

2012 r. - Pierwsza koncepcja Projektu „Kraków – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022”. Autorzy projektu ZIO 2022: posłanka na Sejm Jagna Marczułajtis-Walczak oraz profesor krakowskiej AWF Szymon Krasicki. Następnie nastąpiła seria biurokratycznych działań - podpisywania porozumień, deklaracji, umów o współpracy, akceptacji, woli poparcia, listów intencyjnych etc. dla projektu przez rady miast i gmin (Kraków, Kościelisko, Oświęcim, Myślenice, powiat nowotarski, Zakopane itd.), sejmik województwa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PKOl, stronę słowacką, bo to ze Słowakami mieliśmy współorganizować igrzyska. Powoływano zespoły zadaniowe do sprawy igrzysk. I tak do połowy roku 2013. Po drodze został powołany Komitet Aplikacji ZIO Kraków 2022 pod przewodnictwem posłanki Jagny Marczułajtis-Walczak.

Marzec 2013 - pierwsze informacje o szacowanych kosztach. Organizacja zimowych igrzysk olimpijskich ma pochłonąć 5,5 mld zł, ale to nie koniec wydatków. Kraków jako gospodarz igrzysk potrzebuje dodatkowo ponad 6 mld zł na przygotowanie infrastruktury drogowej i sportowej - podaje Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca komitetu aplikacji "ZIO Kraków 2022". (http://www.tvn24.pl)

Czerwiec 2013 - W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Radia Kraków w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wygrywają zwolennicy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Małopolsce w 2022 roku. Ale Najwięcej popierających jest w Nowym Sączu a najmniej w Krakowie – mieście planowanym na gospodarza. Problemy w tym, że badania przeprowadzono na grupie zaledwie 1500 osób.
Zdecydowana większość mieszkańców Krakowa (68 proc.) popiera ideę organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Krakowie i Zakopanem. 21 procent jest przeciwko a 7 procent nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii