https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet rzeczy. Technologia coraz mocniej wkracza w nasze życie

Kamil Kopczyński
Kamil Kopczyński, Dyrektor Departamentu Centrum Zarządzania Siecią w Hawe Telekom.
Kamil Kopczyński, Dyrektor Departamentu Centrum Zarządzania Siecią w Hawe Telekom. HT
Lodówka samodzielnie zamawiająca brakujące produkty dla rodziny, autonomiczny samochód, bezzałogowy dron dostarczający przesyłkę na zamówienie sklepu bezobsługowego – to na razie science-fiction jeśli myślimy o masowej skali wykorzystania albo przykłady laboratoryjnych testów.

Świat przedmiotów urządzeń codziennego użytku na masową skalę komunikujących się on-line bez udział ludzi prędzej czy później stanie się faktem. Oczywiście musi zmienić się prawo, nasza mentalność i zwyczaje, ale przede wszystkim technologia zapewniająca bezawaryjną komunikację i łatwy dostęp do platform przesyłających dane. Połączenie ringów światłowodowych z technologią 5G oraz zaawansowanymi systemami zarządzania da nam w ciągu kilku najbliższych lat odpowiedź na pytanie: jak szybko Internet Rzeczy się upowszechni.

Przeczytaj także:

Najpierw smart city?

Połączenie szerokorozumianej cyfryzacji określanej jako gigantyczny wzrost liczby modułów komunikacyjnych w jakie są wyposażane coraz to liczniejsze: przedmioty, narzędzia, czy urządzenia w połączeniu z możliwością zapewnienia dwukierunkowej komunikacji pomiędzy wszystkimi elementami takiego ekosystemu – M2M (ang. Machine to Machine) sprawia, iż mamy do czynienia z tzw. Internetem Rzeczy IoT (ang. Internet of Things). Trend ten znajduje zastosowanie w coraz liczniejszych obszarach, gdzie warto wyróżnić: transport, bezpieczeństwo, opiekę medyczną, telemetering, media, telekomunikacje, miasta, energetykę czy wiele innych. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a kolejne wdrożenia są jedynie przejawem innowacyjnego podejścia do optymalizacji.

Za szczególnie ciekawy zjawisko należy uznać rozwój miast w kierunku tzw. „Smart City”. Wdrażanie przez miasta kolejnych rozwiązań M2M/IoT w obszarach zarządzania: komunikacją, sterowaniem ruchem, oświetleniem, miejscami parkingowymi w centrach miast, gospodarką odpadami komunalnymi, monitoringiem staje się coraz popularniejsze, a w połączeniu z zaawansowanymi systemami zarządzania przetwarzającymi ogromne ilości danych – Big Data, przyczyniają się do wprowadzenia w dłuższej perspektywie optymalizacji posiadanych zasobów. W efekcie prowadzą one do obniżania kosztów utrzymania miast, zwiększenia niezawodności, zwiększenia możliwości dynamicznego oddziaływania na otoczenie w trybie czasu rzeczywistego. Migracja w kierunku technologii potocznie określanych jako „Smart City” stanowi obecnie jeden z podstawowych celów dla większości metropolii. Przykładem polskich miast wprowadzających technologie z obszaru „Smar City” są np.: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, czy Łódź, gdzie systematycznie budowane i rozbudowywane są zintegrowane systemy zarządzania transportem publicznym, ruchem ulicznym czy parkingami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W kategoriach ciekawostek warto wskazać przykład takich europejskich miast jak holenderski Rotterdam czy chorwacki Dubrownik. O ile Rotterdam od zawsze był liderem wdrażania nowoczesnych technologii „Smart City” to Dubrownik nazywany „Perłą Adriatyku” stanowi przykład jak można wkomponować nowoczesne technologie na obszarze i w otoczeniu Starego Miasta, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na jego obszarze poza automatycznymi punktami informacyjnymi oraz systemem wspomagającym parkowanie w mieście za pośrednictwem specjalnych aplikacji instalowanych na telefonach komórkowych zainwestowano w inteligentny system gromadzenia odpadów w postaci pojemników kompresujących jakie zostały wyposażone w moduły komunikacyjne informujące o stanie wypełnieniu pojemnika. Zastosowana technologia przyczynia się do zmniejszenia o 80% kubatury gromadzonych odpadów, zmniejszenia o 75% kosztów ich przechowywania oraz redukcji kosztów ich transportu, co realnie przekłada się optymalizację obsługi technicznej starówki oraz oszczędności po stronie miasta.

Światłowód i 5G razem.

Jednak, aby funkcjonowanie tak rozległej infrastruktury w wydaniu „Smart” było możliwe niezbędne jest, aby była ona oparta o wydajną infrastrukturę telekomunikacyjną, która zapewni możliwości komunikacyjne pomiędzy całą siecią urządzeń komunikujących się ze sobą bez udziału człowieka. W zapewnieniu komunikacji pomiędzy urządzeniami – M2M, oraz systemami typu CMP (ang. Connection Management Platform) kluczową rolę odgrywają operatorzy sieci komórkowych oraz posiadana przez nich infrastruktura telekomunikacyjna.

  • likwidacja szkód osobowych - 5,21 mln euro na jedno zdarzenie drogowe niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie - 5,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)
  • likwidacja szkód majątkowych - 1,05 mln euro na jedno zdarzenie drogowe niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie - 1,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)

Przyszłością staje się tutaj rozwój technologii komórkowych 5 generacji tzw. „5G”, która w przyszłości stopniowo będzie wypierać wcześniejsze technologie jak UMTS, HSPA czy LTE. Proces wdrażania sieci 5G w Polsce został opisany w „Strategii 5G dla Polski” opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji w styczniu 2018 roku (przyjęta strategia zakłada, że komercyjne uruchomienie sieci 5G w pierwszym mieście nastąpi w 2020 roku). Jednym z najistotniejszych parametrów sieci 5G poza bezsprzecznym wzrostem dostępnego i oferowanego pasma będzie zmniejszenie czasów opóźnień, które mogą sięgnąć nawet 1ms (sieci LTE zapewniają opóźnienia na poziomie 10ms). Ma to fundamentalne znaczenie dla obsługi aplikacji i systemów czasu rzeczywistego.

Warunkiem koniecznym dla rozwoju technologii 5G jest jednak rozwój infrastruktury światłowodowej, co wynika z faktu, iż światłowód stanowi jedyne medium, które w połączeniu z zaawansowanymi optycznymi systemami transmisji danych jak: DWDM, CWDM, WDM PON może zapewnić wydajną infrastrukturę transportową dla połączenie makro, mikro czy piko komórek.

Mając na uwadze powyższe oraz coraz większe zapotrzebowanie na pasmo szczególnej wagi nabiera podejmowanie nowych inwestycji w infrastrukturę światłowodową oraz dokonywanie migracji z dotychczas wykorzystywanych technologii transportowych opartych np. o łącza radiowe na łącza światłowodowe. Inwestycje te zdecydują nie tyle o rozwoju operatorów telekomunikacyjnych, którzy przecież nie istnieją sami dla siebie, ale przede wszystkim dla kolejnych branż i dziedzin jakie w coraz szybszym tępię będą dokonywały transformacji w kierunku technologii „Smart” z wykorzystaniem rozwiązań M2M/IoT.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Polska musi się przeprosić z OZE, ale kar nie uniknie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIE
i jeszcze raz NIE!! Dosyć tego technologiczno-cyfrowego zboczonego fetyszu. Każdy postęp, który odbywa się kosztem narażenia bezpieczeństwa, prywatności i zdrowia nie godzi nazywać się postępem, a jest tylko i wyłącznie wymuszoną agresją, aby posłusznie się podporządkować reżimowi technokratycznemu i cyfrowemu komunizmowi. To nie postęp, a zidiocenie i barbarzyństwo. Nic na tym nie zyskamy, a stracimy poczucie człowieczeństwa, świat będzie zimny od nadmiaru robotyki, sztucznej inteligencji, które to powypierają ludzi z pracy, a algorytmy będą decydować za ludzi. W dodatku jak wszystko sprowadzimy do załatwiania przez cyfryzację, życie stanie się płaskie w smaku, nie będzie dało się normalnie żyć, postęp medialno-cyfrowo-technologiczno-marketingowy, który jest tak zachwalany z taką pompą i wyolbrzymieniem jest chorym urojeniem, obleśnymi ambicjami różnych koncernów i gigantów by ujarzmić ludzkość na 4 fronty. Mediami - ogłupić, zmanipulować, ateizować, Marketingiem pozbawić prywatności, podobnie jak Cyfryzacją, tyle, że z tą różnicą, że cyfryzacja ma także rozleniwić ludzi poprzez sprowadzanie wszelkich czynności by były właśnie tą drogą wykonywane. A przemysł technologiczny już dał o sobie znać odkąd są smartfony, jak ludzi uzależnił, a teraz kolej na internet rzeczy czy li uzależniania ciąg dalszy, a także inwigilacji, podglądania i podsłuchiwania, bo wszystko to umożliwi podpięcie do sieci wszelakich urządzeń. Roboty powypierają ludzi z pracy, algorytmy pozbawią własnego myślenia. Świat straci całkowicie sens, będzie nudny, nieatrakcyjny. Czy możemy żyć normalnym życiem, a nie wiecznie bujać w obłokach i śnić o świecie rodem z science fiction? Odbierzemy sobie smak życia z własnej głupoty i chorej ambicji. Wystarczy tylko spojrzeć co stało się odkąd są smartfony i nie trzeba więcej nic mówić. Kiedy wreszcie ludzie na świecie wyplenią to idiotyczne technokratyczne myślenie i zaczną być normalni jak było jeszcze kilkanaście lat temu. Zmiany, które zachodzą na płaszczyźnie medialno-marketingowo-technologiczno-cyfrowej nie są niczym dobrym, choć ludziom przedstawia się to jedynie w różowych barwach, to w istocie rzeczy jest to zniewolenie, ogłupienie i uzależnienie i to wszystko. Ambicje biorą górę nad rozsądkiem, jakieś chore wizje science fiction zostają urealniane, bo ludzie słuchają się jakiś ekspertów, naukowców i maniaków cyfrowo-technologicznych, którzy chcą ich zrobić w konia, a oni się wciąż na to nabierają. Wszystko co osiągnęliśmy w zakresie medialno-marketingowo-cyfrowo-technologicznym dała nam dekada 2000-2009. To co dziej się od kilku już ładnych lat jest jakimś szaleństwem, dziką manią, wytworem jakiś psychopatów, którzy chcą nadmierną "troską" o wygodę ludzi w istocie rzeczy tak spłycić i uprościć ich życie by straciło ono sens. W demokratyczny sposób pozwolimy by zdemolowano nasz świat idiotycznymi wizjami, które są oderwane od rzeczywistości. Kiedy ja się pytam ludzie zejdą na ziemie i zaczną żyć teraźniejszością, a nie wciąż planować co będzie w przyszłości i nieustannie stwarzać sobie presję, by wciąż przymuszać się do tego wyścigu szczurów, tej chorej rywalizacji na tle zmian cyfrowo-technologicznych. Opanować się do jasnej cholery, bo zepsujemy świat na własne życzenie i nie będziemy potrafili w nim żyć. Naprawdę dosyć tych świństw, tego draństwa i oderwania od rzeczywistości.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska