W związku z pandemią COVID-19 mamy obecnie do czynienia z sytuacją bezprecedensową w skali globalnej. Wiele krajów zamknęło swoje granice, a ludzie na całym świecie są proszeni o zaprzestanie lub zminimalizowanie kontaktów międzyludzkich i pozostanie w domach. W sukurs przyszły łącza szerokopasmowe, które w przenośni i dosłownie ratują nas w zaistniałej sytuacji. Używamy ich do otrzymywania i wysyłania wiadomości, wykonywania codziennej pracy zawodowej (w 100% zdalnie), czy też dla rozrywki.
Wydaje się, że sieci zaspokajają aktualnie wzmożony popyt, zostały jednak zaprojektowane tak, aby radzić sobie z podobnymi wzrostami na przestrzeni całego roku, a nie kilku tygodni
Odnotowujemy również znaczący wzrost ruchu związanego z aplikacjami wrażliwymi na opóźnienia szczególnie w godzinach pracy:
oAplikacje do telekonferencji (np. Zoom, Skype) – wzrost w USA na poziomie 300 proc.
Gry przez sieć - wzrost na poziomie 400 proc.
Poddaliśmy analizie dane z kilku zachodnioeuropejskich sieci z drugiego tygodnia marca. To właśnie wtedy część krajów Europy Zachodniej wprowadziła środki ograniczające swobodny ruch. Aby zapewnić jak najlepsze wyniki porównania, zestawiliśmy ze sobą poszczególne dni z analizowanego i poprzedniego tygodnia. Przyjrzeliśmy się wielkościom sieci i schematom ruchu sieciowego. W pierwszych dniach nowej rzeczywistości udało się zaobserwować ciekawe trendy i pewne anomalie.
Media Społecznościowe
Największy wzrost wykorzystania aplikacji społecznościowych odnotowano w poniedziałek i w niedzielę. W pierwszy dzień kwarantanny popularność WhatsAppa zwiększyła się aż o 217 proc., z wyraźnymi skokami w godzinach porannych. W niedzielę zaobserwowano z kolei aż sześciokrotny wzrost. Ogólny ruch w tej popularnej aplikacji był jednak w obu przypadkach możliwy do opanowania.
Netflix
Wzrost ruchu na platformie streamingowej Netflix w ciągu tygodnia był zdecydowanie większy w godzinach porannych – aż o 97 proc. (dla porównania, wieczorne wzrosty wahały się w granicach 20 proc.). Zdecydowane wyzwanie stanowiły jednak weekendowe wieczory, kiedy to wolumeny oglądalności zwiększyły się nawet o 75 proc. w godzinach szczytowych, co zdecydowanie wpłynęło na przepustowość sieci.
Całkowity ruch sieciowy
Pierwszy dzień analizy przyniósł wzrosty ogólnego ruchu w granicach 50-70 proc. w skali dnia. Ruch weekendowy potrafił zwiększyć się nawet o 97 proc., przynosząc niekiedy terabitowe poziomy natężenia. Był to znaczący test dla przepustowości sieci, które do tej pory były dostosowane do szczytów w „normalne” weekendy. Dobra wiadomość jest taka, że sieci były w stanie poradzić sobie ze znacznymi skokami w ruchu bez strat na jakości oferowanych usług.
Co dalej?
Wraz z wydłużaniem się czasu spędzanego w domach w okresie kwarantanny, sieci szerokopasmowe będą odgrywały coraz większą rolę. Operatorzy muszą zapewnić infrastrukturę, która będzie w stanie sprostać nowym wyzwaniom, posiadającą odpowiednią przepustowość i zdolną świadczyć usługi o wysokiej jakości w warunkach zwiększonego ruchu.
Operatorzy potrzebują szczegółowych informacji w czasie rzeczywistym na temat wydajności sieci z rozbiciem na poszczególne aplikacje. Potrzebują narzędzi, które dadzą nie tylko wgląd w działanie sieci ale pozwolą analizować i korygować dane w czasie rzeczywistym z szybkością i w sposób niedostępny dla ludzkiego mózgu. Nowa generacja narzędzi opartych na rozbudowanych bazach danych i technologiach analitycznych może pomóc w uzyskaniu bardzo dokładnych, wielowymiarowych informacji na temat sieci, jej działania, jakości usług i schematów użytkowania.
Wyzwania, przed którymi stoimy oraz to jakie podejmiemy kroki na zawsze zmienią sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i bawimy. Na przykład telemedycyna będzie jednym z tych obszarów, w których bieżąca sytuacja przyniesie największe zmiany w sposobie dostępu i świadczenia usług. Najnowsze technologie sieciowe są gotowe sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom. Jednak oprócz kontynuowanych inwestycji i wdrażania infrastruktury 5G i sieci światłowodowych, nieodzowne mogą okazać się dalsze inwestycje w sieci przewodowe, bezprzewodowe i konwergentne.
Craig Labovitz, CTO w Nokia Deepfield, w zakresie produktów Intelligence, Analytics i DDoS Security
