Spis treści
PUE ZUS przejdzie gigantyczną transformację
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to pierwszy polski e-urząd. Udostępniony do powszechnego użytku został już w 2012 r. i od tamtej pory chętnie używany jest nie tylko przez przedsiębiorców oraz pracodawców, ale również pracowników oraz świadczeniobiorców. Z racji, że premiera rozwiązania odbyła się już 12 lat temu, łatwo też dojść do wniosku, że jest ono już dość przestarzałe. W tym czasie PUE ZUS nie doczekał się żadnych gruntownych zmian, jak to miało miejsce na przykład w przypadku aplikacji mObywatel 2.0.
Na oficjalnej stronie ZUS opublikowano niespodziewanie wpis, z którego wynika, że wkrótce ten stan rzeczy ulegnie zmianie. PUE ZUS ma zacząć być stopniowo zamieniany w eZUS, czyli nową, nowoczesną platformę dla klientów Zakładu.
Co nowego w eZUS?
Prace nad unowocześnieniem portalu już trwają, a efekt tych starań ma zostać udostępniony się pod nową nazwą - eZUS.
Zmianie ma ulec przede wszystkim projekt portalu. Obecnie wygląd całości jest już bardzo przestarzały i ciężko znaleźć tam cokolwiek bez przeglądania każdej opcji po kolei z nadzieją, że będzie tam to, o co nam chodzi. Intuicyjny interfejs jest więc pierwszym celem, jaki postawił sobie zespół ZUS projektując eZUS.
Docelowo system będzie miał prostą nawigację, intuicyjny interfejs i funkcje dostosowane do wymagań różnych grup klientów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Na początku sierpnia planowane jest wdrożenie pierwszych zmian – w sposobie logowania do systemu. - czytamy na stronie ZUS.
Pierwszą szeroko omówioną przez ZUS nowością jest ekran logowania. Ten ma być bardziej przyjazny oraz oferować większe bezpieczeństwo. Przy logowaniu loginem i hasłem pojawią się nowe elementy, dzięki którym portal będzie bezpieczniejszy. Między innymi hasło będzie musiało składać się z co najmniej 12 znaków. Z uwagi na to każdy użytkownik po zalogowaniu się zostanie poproszony przez system o jego zmianę. Logowanie będzie musiało także zostać potwierdzone poprzez kod weryfikacyjny, zgodnie z obecnymi standardami dotyczącymi weryfikacji dwuetapowej.
Co więcej, teraz użytkownik będzie mógł wybrać konto, z którego chce korzystać, zanim przejdzie do załatwiania spraw w ZUS. Może to być
konto indywidualne (na którym dostępne są role ogólna, świadczeniobiorcy i ubezpieczonego);
konto płatnika (przedsiębiorcy)
albo konto, do którego użytkownik ma dostęp jako pełnomocnik.
Jeśli klient wybierze konto indywidualne, przejdzie do starego widoku PUE i będzie mógł wybrać rolę ubezpieczonego (jeśli ją ma) lub świadczeniobiorcy albo rolę ogólną.
Na tym etapie wprowadzona zostanie także nowa polityka cookies oraz nowoczesne standardy dostępności treści internetowych, a elementy eZUS zostaną przetłumaczone na język angielski i ukraiński. Wszystkie wymienione do tej pory nowości mają trafić do użytkowników już w sierpniu 2024 roku.
Dobrze, że nareszcie ZUS będzie miał nową stronę. Te nowe zmiany w logowaniu nie są dla mnie czymś specjalnie ważnym, ale bardzo czekam na kompletną przebudowę wszystkich zakładek i list. Bo w tej chwili używanie PUE na telefonie to nieprzyjemnie doświadczenie - mówi Paweł ze Szczecina, przedsiębiorca.
Zapowiedziane funkcje w eZUS
Kolejne nowości w eZUS będą wprowadzane stopniowo. Zakład zdradził, że w najbliższych miesiącach portal otrzyma:
zmiany w rejestracji konta na eZUS i w procesach powiązanych z logowaniem, np. przy przypomnieniu loginu
i ulepszony profil płatnika składek.
Z pewnością jednak całość otrzyma jeszcze więcej usprawnień. Stopniowo każdy sektor strony zostanie przeprojektowany w ten sposób, by całość była bardziej intuicyjna. Na pewno projekt strony eZUS będzie też nareszcie dostosowany do wyświetlaczy urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Możliwe też, że aplikacja mobilna mZUS zostanie przy okazji rozbudowana.
Zobacz również:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?