IO Rio 2016 - wioślarstwo. Męska ósemka na piątym miejscu

maz
Finał męskich ósemek ze sternikiem zakończył rywalizację wioślarzy w Rio de Janeiro.

Polacy płynęli w finale A w składzie - Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak, Daniel Trojanowski (sternik).

Wystartowali spokojnie i przez większą część dystansu zajmowali ostatnią pozycję. Kiedy do mety zostało 200 metrów, biało-czerwoni ruszyli do ataku i walki o lepszą pozycję. Faworytów dogonić nie byli w stanie, ale pokonali Nowozelandczyków i zajęli dobrą, piątą pozycję na igrzyskach (z niewielką stratą do czwartego miejsca).

Złoto zdobyła reprezentacja Wielkiej Brytanii, srebro Niemcy, a brąz Holendrzy.

W finale ósemek kobiet triumfowały wioślarki z USA. Srebro zdobyły Brytyjki, a brąz Rumunki.

Wcześniej odbyły się decydujące biegi w jedynkach. Wśród pań złoto wywalczyła Australijka Kimberley Brennan, srebro Gevvie Stone (USA), a brąz Duan Jingli (Chiny). W rywalizacji panów najlepszy był Mahe Drysdale z Nowej Zelandii, który o dwa centymetry (!) pokonał Damira Martina z Chorwacji - obu zapisano ten sam czas (6:41.34) i decydował fotofinisz. Brąz zdobył Ondrej Synek (Czechy).

Polak Natan Węgrzycki-Szymczyk wygrał finał B i ostatecznie został siódmym zawodnikiem tych igrzysk.

Materiał oryginalny: IO Rio 2016 - wioślarstwo. Męska ósemka na piątym miejscu - Gazeta Pomorska