Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irański generał Kassem Soleimani zabity przez wojska USA na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa. Należał do irańskiej elity wojskowej

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Generał Qasem Soleimani
Generał Qasem Soleimani AA/ABACA/Abaca/East News
Irański generał Kassem Soleimani został zabity w amerykańskim ataku rakietowym nieopodal lotniska w Bagdadzie. Jego zabicie zlecił prezydent USA Donald Trump. Soleimani był jednym z najważniejszych dowódców wojskowych Iranu, szefem organizacji al-Kuds, która uznawana jest przez USA za terrorystyczną. Iran zapowiada odwet.

Źródło:
RUPTLY

Soleimani był dowódcą sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jednym z najbardziej wpływowych dowódców sił zbrojnych Iranu. Jak donosi BBC, został zabity krótko po tym, jak wylądował na lotnisku w Bagdadzie i jechał samochodem. Na jego pojazd z dronów wojskowych USA wystrzelono kilka pocisków rakietowych. Oprócz Soleimaniego zginęło w ataku pięć osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis, zastępca szefa irackiej bojówki Hashd al-Shaabi.

Oświadczenie Departamentu Stanu USA

- Na polecenie prezydenta wojsko USA podjęło zdecydowane działania obronne w celu ochrony personelu USA za granicą, zabijając Kassema Soleimaniego, szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, al-Kuds Force, uznawnej przez USA za zagraniczną organizację terrorystyczną - głosi oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu.

- Generał Soleimani aktywnie rozwijał plany ataku na amerykańskich dyplomatów i członków służby w Iraku i całym regionie. Generał Soleimani i jego siłuy Kuds byli odpowiedzialni za śmierć setek amerykańskich i członków koalicji oraz ranienie tysięcy innych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizował ataki na bazy koalicyjne w Iraku - w tym atak 27 grudnia - którego kulminacją była śmierć i zranienie personelu amerykańskiego i irackiego. Generał Soleimani zatwierdził także ataki na ambasadę USA w Bagdadzie, które miały miejsce w tym tygodniu - głosi oświadczenie Departamentu Obrony.

3 stycznia Greta Thunberg skończy 17 lat. Historia Grety - jako do dziś najbardziej rozpoznawalnej aktywistki na rzecz klimatu w skali świata - zaczęła się mniej niż półtora roku temu. 20 sierpnia 2018 roku Greta Thunberg zamiast do szkoły, gdzie właśnie miała rozpocząć rok szkolny w 9. klasie, udała się pod gmach szwedzkiego parlamentu z niedużym bannerem z napisem „Szkolny strajk dla klimatu”. Potem robiła to w każdy kolejny piątek. Już w grudniu 2018 roku Greta została zaproszona przez sekretarza generalnego ONZ na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. 16 kwietnia wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego. Latem wyruszyła jachtem (należącym do książąt Monaco) na szczyt klimatyczny ONZ w Stanach Zjednoczonych - chciała w ten sposób uniknąć oznaczającej wysoką emisję CO2 podróży samolotem. Tam wystąpiła z bardzo emocjonalnym przemówieniem przed dziesiątkami najważniejszych polityków świata. Zyskała miliony naśladowców wśród młodzieży całego świata organizującej w ślad za nią strajki klimatyczne. Jednocześnie rozpala do białej gorączki działaczy prawicy i neoliberalnych ekonomistów, nie mówiąc o politykach nie przyjmujących do wiadomości kryzysu klimatycznego.  Była jedną z najpoważniejszych kandydatek do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Podsumowanie roku 2019: 10 bohaterów światowej polityki. O n...

- To uderzenie miało na celu powstrzymanie przyszłych irańskich planów ataku. Stany Zjednoczone będą nadal podejmować wszelkie niezbędne działania w celu ochrony naszych ludzi i naszych interesów niezależnie od tego, gdzie się znajdują na całym świecie - kończy się oświadczenie Departamentu Obrony USA.

Iran zapowiada odwet. Trump triumfuje

Jak podaje BBC, po zabiciu Soleimaniego w Iranie ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a władze Republiki Irańskiej zapowiedziały odwet.

Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif nazwał atak na Soleimaniego "aktem międzynarodowego terroryzmu". - Zamordowanie Generała Soleimaniego - najbardziej efektywnej postaci w walce z Daesh (ISIS), Al Nusla, Al Kaida i innymi jest ekstremalnie niebezpieczną i głupią eskalacją. USA ponoszą wszelkie konsekwencje za to łajdackie awanturnictwo - dodał Zarif.

Prezydent USA Donald Trump po wiadomości o zabiciu Soleimaniego zamieścił tweeta z amerykańską flagą.

Atak na Soleimaniego potępiła Rosja. Jak podaje BBC, ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że amerykański atak był lekkomyślny i zwiększy napięcia w całym regionie.

Zabicie Soleimaniego skrytykował także rywal w wyścigu prezydenckim Donalda Trumpa Joe Biden. Napisał on na Twitterze, że chociaż żaden Amerykanin nie będzie płakał po zabiciu irańskiego generała, odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko Amerykanom i śmierć tysięcy niewinnych osób, to zabójstwo Soleimaniego może być powodem do eskalacji napięcia w całym regionie.

Określił to jako włożenie przez Donalda Trumpa laski dynamitu do pudełka z prochem. - Możemy być na skraju wielkiego konfliktu na Bliskim Wschodzie - napisał i wezwał administrację Trumpa do wyjaśnienia tego kroku.

Biden dodał, że wbrew oświadczeniu Departamentu Obrony, zabicie Soleimaniego nie tylko nie powstrzyma kolejnych ataków na amerykańskie cele, ale może je nasilić.

Kim był generał Soleimani? Irański James Bond

Generał Kassem Soleimani miał 62 lata. Od kilku lat stał się jedną z najbardziej uwielbianych postaci w Iranie i jedną z najbardziej znienawidzonych w USA i jej zachodnich sojuszników.

Jak podaje "Times of Israel", Soleimani prowadził zagraniczne operacje bojowe irańskich sił specjalnych al-Kuds, którą Amerykanie uważają za organizację terrorystyczną. Z jednej strony Soleimani prowadził walkę z organizacjami dżihadystycznymi, jak Państwo Islamskie czy al-Kaida, z drugiej umacniał wpływy Iranu w regionie, głównie w Syrii, Iraku, Libanie i Jemenie. Był obecny przy rozmowach nad tworzeniem nowego irackiego rządu.

Według CNN Soleimani także nadzorował wiele operacji terrorystycznych przeciwko siłom USA i ich sojusznikom w Iraku po inwazji na Irak w 2003 roku i ponosił odpowiedzialność za śmierć wielu żołnierzy amerykańskich oraz cywilów.

Z czym - i po co - wejdziemy w lata 20-ste? Jaki będzie rozpoczynający się 2020 rok? Jeśli chodzi o politykę - tu kluczowe będą nasze krajowe wybory prezydenckie oraz to, w jaki sposób dotkną Polskę konsekwencje Brexitu, które mogą okazać się znacznie bardziej bolesne, niż mogłoby to wynikać z naszych wrażeń z dotychczasowego prawie 3-letniego o wychodzeniu i niewychodzeniu zarazem.  W obu tych obszarach mogą nas czekać poważne zaskoczenia - fakty mogą okazać się zupełnie sprzeczne z dominującymi przeczuciami, nastrojami czy przepowiedniami ekspertów. W skali świata wyraźnie zaczęła się nam epoka nowego wyścigu zbrojeń - która będzie wyznaczać trendy i w globalnej polityce i w dziedzinie technologii. Jeśli chodzi o tę ostatnią - wchodzimy zarazem w erę giętych i podwójnych ekranów i w etap pionierski sieci 5G. Za to na odpoczynek od nadmiaru wrażeń będziemy mieli być może szanse przy okazji jednej z kilku ciekawie zapowiadających się premier.

Rok 2020. Najważniejsze wydarzenia. Co nas czeka w polityce,...

Jak pisał były analityk CIA Kenneth Pollack dla magazynu "Time" w 2017 roku, Soleimani "jest dla bliskowschodnich szyitów Jamesem Bondem, Erwinem Rommlem i Lady Gagą w jednym. Dla Zachodu jest on odpowiedzialnym za eksport irańskiej rewolucji islamskiej, wspierającym terroryzm obalającym prozachodnie rządy i prowadzącym zagraniczne wojny Iranu."

Ropa drożeje, USA wzywają Amerykanów do opuszczenia Iraku

Tuż po informacji o zabiciu Soleimaniego ropa na rynkach zdrożała o 4 punkty procentowe.

BBC podała, że amerykańska ambasada w Bagdadzie wezwała obywateli amerykańskich do natychmiastowego opuszczenia terytorium Iraku. Być może wadze amerykańskie obawiają się ataków odwetowych na swoich obywateli.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Irański generał Kassem Soleimani zabity przez wojska USA na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa. Należał do irańskiej elity wojskowej - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska