
4.07, godz.: 19:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 22
Dorota Macieja
Supermenka
Spektakl Teatru Gudejko w Warszawie
Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Kostiumy: Grażyna Gudejko
Obsada:
Jowita Budnik
W Supermence jak w życiu – dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości.
Opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej
W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki próbującej poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołują salwy śmiechu.
Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykle bogatym repertuarze wokalnym.
Bilety: 60zł
Do nabycia na www.eventim.pl, www.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Czas trwania spektaklu: 80 min

5.07, godz.: 19:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 22
Grzegorz Walczak
Obłoczni, czyli Sen Chopina
Reżyseria: Grzegorz Walczak, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar
Obsada:
Olgierd Łukaszewicz,
Henryk Talar
Grzegorz Walczak
oraz zespół muzyczny w składzie:
Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały
Ewa Beata Ossowska – fortepian
Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej oraz Julian Fontana (fragmenty).
Muzyka Chopina w niezwykłej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej – multiinstrumentalistki znanej i koncertującej niemal na wszystkich kontynentach oraz najwybitniejsi aktorzy polskiego teatru, kina, telewizji i radia – Olgierd Łukaszewicz oraz Henryk Talar – o to wybitna kolaboracja spektaklu Obłoczni.
Utwór początkowo nagrany w styczniu 2012 r. w formie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, podczas swojej premiery w Teatrze Praga zaowocował pochlebnymi recenzjami i niesamowitym sukcesem spektaklu podczas jego dalszej prezentacji.
Historia oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza Don Kichota, autora dzieł z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora. Nowoodkryte listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i wicehrabiny Kornelii de Verny, wraz z niektórymi listami Chopina rzuciły nowe światło na jak się okazuje, niejednoznaczną przyjaźń między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki.
Twórczość Chopina została przedstawiona za pomocą niecodziennego chwytu literackiego – fantasy, w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną oraz w odmiennej niż zwykle perspektywie muzycznej.
Spektakl nie traktuje tematu chopinowskiego w sposób jubileuszowo-akademijny, nie jest też utrzymany w patetycznym tonie – posiada momenty swobodne, a nawet żartobliwe. Z kolei konflikt dramatyczny opiera się na najnowszych zdobyczach wiedzy – nowoodkrytych i niedawno opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listach Chopina i listach Fontany do przyjaciół.
Zapraszamy na przedstawienie, w którym konflikt między kompozytorami staje się pretekstem dla zmagań muzycznych, których każdy uczestnik jest świadkiem.
Bilety: 80zł
Do nabycia na www.eventim.pl, www.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 25 min.

6.07, godz.: 19:00
Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17
Sala Audytoryjna S1
Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami
Spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Scenariusz i reżyseria: Konrad Imiela
Tłumaczenia piosenek: Rafał Dziwisz
Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Czwojda
Aranżacje: Zbigniew Czwojda, Marcin Lutrosiński, Adam Skrzypek
Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
Choreografia: Jacek Gębura
Reżyseria światła: Tomasz Filipiak
Projekcje multimedialne: Przemek Chojnacki, Tomasz Dobiszewski
Warsztaty śpiewu jazzowego: Anna Serafińska
Korepetycje wokalne: Magdalena Śniadecka
Asystentka reżysera: Marta Dzwonkowska
Obsada:
Dean Martin: Maciej Maciejewski
Sammy Davis Jr.: Konrad Imiela
Frank Sinatra: Błażek Wójcik
Konferansjer: Marek Kocot (gościnnie)
Sister I, Violetta Villas: Ewa Szlempo
Sister II: Magdalena Wojnarowska
Sister III: Marta Dzwonkowska
Ella Fitzgerald: Emose Uhunmwangho
Krakowskie Forum Kultury +48 12 422 08 [email protected]
Megaciacha, supercool bad boys, ale towary! – dzisiaj na dżentelmenów w smokingach nikt tak nie woła. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku też pewnie aż tak nie wołano, chociaż dziewczyny na widok Sinatry piszczały ledwie odrobinę powściągliwiej niż na widok Beatlesów.
Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr stanowili trzon Rat Pack, wokół którego krążyło liczne, zmieniające się grono kompanów i maskotek. Zresztą tej nazwy – „banda szczurów” – sami nie używali, woleli mówić o sobie „The Clan” albo „The Summit”. Ochrzcili ich tak dziennikarze i publiczność, w nawiązaniu do wcześniej istniejącej, nowojorskiej paczki Humphreya Bogarta.
Ta trójka rządziła w Las Vegas, to nie ulega wątpliwości: w towarzystwie Marylin Monroe, Shirley MacLaine, Binga Crosby’ego, prezydenta Kennedy’ego – a być może także kilku mafiozów – imprezowali z dużym przytupem i prawdę mówiąc, ich koncerty były tych zabaw dalszym ciągiem.
I to się udało pokazać w Capitolu: aktorzy z piętnastoosobowym Big Bandem pod dyrekcją Zbigniewa Czwojdy, zdobywają widzów dosłownie w chwilę po podniesieniu kurtyny.
Spektakl Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami opowiada o fenomenie trójki artystów amerykańskich będących u szczytu kariery na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Bilety: 70, 80, 90, 100, 110
Do nabycia na www.eventim.pl, www.biletyna.pl, w punktach Info Kraków oraz w Krakowskim Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 5 min.