
18 Forum Przedsiębiorców
- Nie ma dziedziny życia i biznesu, w której cyfrowa rewolucja by nie zachodziła. Owszem, jeszcze dwa lata temu, przed pandemią, mogło się wydawać, że nie wszystko będzie tak szybko cyfryzowane, ale potem ów proces przyspieszył. W kilka miesięcy doszło do cyfryzacji firm, szkół, usług w urzędach. Błyskawicznie cyfryzowały się firmy handlowe, usługi logistyczne. Co istotne - bardzo wielu przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia technologii nie tylko po to, by przetrwać trudny okres, ale po prostu, aby rozwijać się szybciej, zyskując przewagę konkurencyjną - mówi Jacek Przybylski, szef Cisco Global Services Center w Krakowie, kluczowego centrum rozwojowego amerykańskiej firmy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

18 Forum Przedsiębiorców
Cisco od 1984 r. zapewnia działanie Internetu, umożliwiając ludziom łączenie się w bezpieczny sposób i wykorzystywanie coraz większych możliwości cyfrowego świata. Gigant zarobił globalnie w 2021 r. równowartość 250 miliardów złotych (połowa rocznych przychodów budżetu państwa w Polsce). Część kluczowych rozwiązań powstaje w Krakowie. Dekadę temu było tu małe biuro zatrudniające kilkadziesiąt osób. Dziś działa nowoczesny kampus z 2,5 tys. pracowników z 70 krajów.

18 Forum Przedsiębiorców
Jacek Przybylski, szef Cisco Global Services Center w Krakowie: - Z dumą mogę powiedzieć, że w Krakowie obsługujemy praktycznie całe portfolio produktów Cisco. Zaczynaliśmy dekadę temu od inżynierii sieciowej, więc tych kilkudziesięciu pierwszych pracowników było typowymi inżynierami. Dziś nasz największy dział zajmuje się customer experience (CX). Zależy nam, by klient mógł w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości produktu. Jest to ściśle związane z obszarem badań i rozwoju. W krakowskiej siedzibie powstają patenty, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dwa kolejne obszary, w których jesteśmy bardzo mocni i które rozwijamy, to bezpieczeństwo oraz rozwój oprogramowania, aplikacji.

18 Forum Przedsiębiorców
Jacek Przybylski, szef Cisco Global Services Center w Krakowie (z prawej): -- Cały czas szukamy inżynierów sieciowych, bo oni są nam niezbędni. Zakres ich umiejętności jest podobny, ale praca, jaką wykonują, różni się, ponieważ pewne żmudne czynności, jak analiza logów, czyli wpisów sieciowych, zostały przejęte przez algorytmy. To się teraz odbywa automatycznie i z pewnością ów proces będzie postępował z uwagi na to, że systemy uczenia maszynowego są coraz bardziej zaawansowane.