Jak odzyskać swoje pieniądze od dłużnika?

Magdalena Wojtas – prawnik
Wiele osób pożycza pieniądze bliskim znajomym, rodzinie, lub dokonuje pewnych transakcji, przy których spełnia ze swojej strony wszystkie zobowiązania. Nie zawsze jednak możemy się spotkać z rzetelnością drugiej strony. Jak odzyskać nasze pieniądze, gdy mamy do czynienia z osobą, która nie chce nam ich oddać?

Bardzo często zdarza się,  że zobowiązania ciążące na drugiej stronie  nie zostały wykonane w  umówionym terminie. W takiej sytuacji stajemy się Wierzycielami, a osoby niewypłacalne naszymi Dłużnikami. Wszystko wydaje się bardzo proste. Praktyka jednak pokazuje, że gdy Dłużnik wie o fakcie zaległości to będzie unikał naszych telefonów czy spotkań. Co robić w takiej sytuacji? Poniżej przedstawię kilka praktycznych porad, które mogą zmotywować Dłużnika do „działania”.

Naszym pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest wykonanie telefonu do Dłużnika i poinformowanie go o fakcie powstania zaległości.  Niejednokrotnie zdarza się, że Dłużnik zwyczajnie  o niej nie pamięta, i po takim przypomnieniu ureguluje wszystkie należności.

Gdy taki telefon nie pomoże, lub gdy Dłużnik celowo nie odbiera od nas telefonu należy wyciągnąć konsekwencje z tak przedstawiającego się stanu faktycznego.

W takiej sytuacji wierzyciel powinien sporządzić i wysłać wezwanie do zapłaty swojemu dłużnikowi. Najlepiej jest wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Daje nam to możliwość późniejszego zweryfikowania, czy Dłużnik zapoznał się (a jeżeli tak to kiedy) z treścią naszego pisma. Ponadto takie pismo jest niezwykle przydatne na etapie postępowania sądowego, ale o tym później.

W wezwaniu do zapłaty należy zawrzeć następujące elementy:
1. datę pisma
2. dane Wierzyciela
3. kwotę zobowiązania najlepiej z odsetkami od dnia wymagalności do dnia zapłaty, o ile możliwość żądania odsetek nie była wyłączona na mocy umowy.
4. podstawę zobowiązania (np. faktura VAT, umowa pożyczki, umowa sprzedaży, najmu itp.)
5. numer rachunku bankowego, na który Dłużnik zobowiązany jest uregulować zobowiązanie
6. termin w jakim Dłużnik zobowiązany jest uregulować zobowiązanie np. 7 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty.

Bardzo ważnym elementem wezwania do zapłaty jest dodanie klauzuli np.  o następującej treści „W przypadku nieuregulowania w/w należności będę zmuszona/y  naliczać dalsze odsetki ustawowe, a także wystąpić na drogę postępowania sądowego, co narazi Pana/Panią na dalsze koszty, m.in. koszty postępowania sądowego oraz koszty postępowania egzekucyjnego w przypadku dalszego wstrzymywania się z zapłatą należności”. Dodanie takiego zapisu, może dodatkowo zmotywować Dłużnika do działania.

Gdy po wyznaczonym Dłużnikowi terminie należność nadal nie będzie uregulowana, można wówczas ponowić wezwanie do zapłaty lub wystąpić na drogę postępowania sądowego. Pozew kierować należy do Sądu Rejonowego lub Okręgowego  właściwego dla miejsca zamieszkania Pozwanego, czyli według tzw. właściwości ogólnej. Warto mieć na uwadze, że miejsce zamieszkanie to nie miejsce zameldowania. Miejscem zamieszkania jest  miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 KC).  Niejednokrotnie ustalenie właściwości Sądu według tych zasad może zniechęcić Wierzyciela do działania, gdyż windykacja drobnej kwoty w sytuacji, gdy sprawa ma toczyć się na drugim końcu Polski nie jest zachęcająca.

Pozostają jednak jeszcze inne możliwości ustalenia właściwości  miejscowej Sądu tzw. właściwość przemienna, która bywa pomocna np.  gdy dochodzimy roszczenia z umów lub od przedsiębiorcy. Pozew o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania.

Ze szczegółami dotyczącymi właściwości miejscowej Sądu można zapoznać się otwierając kodeks postępowania cywilnego (art. 27-46). Zgodnie ze wskazaną powyżej informacją- pozew kieruje się do Sądu Okręgowego lub Rejonowego w zależności od kwoty długu. Sądy Okręgowe rozpoznają sprawy o prawa majątkowe, w sytuacji gdy wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 75 000,00 zł (słownie: siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych), oprócz spraw o:
-  alimenty,
- naruszenie posiadania,
- ustanowienie rozdzielności majątkowej małżonkami,
- uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym jej stanem prawnym
- spraw rozpoznawanych elektronicznie.

Gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza kwoty w wysokości 10 000,00 zł pozew składa się formularzu urzędowym dostępnym m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwość  http://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/.  W pozwie należy powołać wszystkie dowody w sprawie, w tym m.in. podstawę zobowiązania, pisemne uznanie długu przez dłużnika, o ile istnieje (może być również korespondencja mailowa z której wynika, że Dłużnik uznaje swój dług), wyciągi z kont jeżeli Dłużnik uiszczał zobowiązanie częściami, dowód w przesłuchania świadków z ich adresami zamieszkania oraz wskazaniem okoliczności, na które będą przesłuchiwani przez Sąd, oraz co bardzo ważne wezwanie do zapłaty wraz z dowodem nadania tego pisma, ect.    

Dołączenie wezwania do zapłaty będzie stanowić dowód, że podejmowaliśmy próby polubownego załatwienia sprawy, ale to Dłużnik uchylał się od odpowiedzialności.
Ponadto gdy nie wyślemy wezwania do zapłaty na etapie przesądowym, a Dłużnik uzna swój dług na etapie sądowym, Sąd może nas obciążyć kosztami postępowania sądowego, zatem wezwanie do zapłaty powinno stać się elementem obligatoryjnym windykacji.

Pamiętać należy, żeby w pozwie złożyć wniosek o  „zasądzenie od Pozwanego na rzecz Powoda kosztów sądowych według norm prawem przepisanych”.
Warto dochodzić nawet drobnych należności, wówczas Dłużnicy nie będą czuli się bezkarni, a my odzyskamy należne nam pieniądze powiększone o odsetki, które stanowić będą pewną formę rekompensaty. 

Źródło: Lex Patronum

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andrzej
Wcale nie trzeba się samemu szarpać, a nawet można mieć pieniądze na już, jest coś takiego jak skup wierzytelności http://deputo.pl/skup-wierzytelnosci/
M
Merchołt
Najważniejsze to mieć sprawną firmę, która zajmuje się tematyką windykacji na oku. Temat zdecydowanie do łatwych nie należy, ale z drugiej strony nie ma co demonizować. Nie brakuje ludzi, którzy NAPRAWDĘ się na tym znają. Ot, takie MK-Finanse na przykład. Ja wiele słyszałem.
M
Michał
Od siebie mogę polecić e-Recovery. Nie miałem najmniejszego problemu z obsługą strony i najważniejsze - za odzyskanie długu nie zapłaciłem kompletnie nic. windykacja.com.pl
l
legalnytomasz
Najlepiej skontaktować się z biurem windykacyjnym. Mi w takim przypadku pomogło MK-Finanse. W sposób legalny i zgodny z prawem pomogli mi odzyskać moje pieniądze.
M
Marcin
Jeżeli nie ma się pieniędzy, to nie zamawia się usług, za które nie ma z czego zapłacić. Tak robi wiele firm (m.in. ATS SP Z.O.O. z Olsztyna) stając się automatycznie dłużnikami. Szkoda gadać.
A
Alicee
no ja zdecydowałam się na pomoc profesjonalnej firmy - skutecznypozew.pl. i wiem, że wszystko dobrze zostało napisane i zweryfikowane. No i kontakt z firmą jest cały czas. Także warto takei kwestie powierzyć profesjonalnym firmom!
S
Smoxy
Ja prowadzę firmę i też mam nieraz problemy z dłużnikami. Dzięki ICG-Group jestem jednak w stanie dosyć szybko odzyskać te pieniądze, więc polecam każdemu takie rozwiązanie.
B
Brozka
no dla mnie to ciężka sprawa było odzyskiwanie długu, szło mi bezskutecznie. i dobrze że w końcu trafiłam na skutecznypozew.pl gdzie miałam wsparcie prawnicze...wszystkim sie zajęli, nawet reprezentowaniem w sądzie. i udał o się odzyskać dług.
V
Vas
Wszystko to tylko gadanie, kiedy dłużnik ma kilku wierzycieli i emerytury kilkaset złotych, to nawet wyrok Sądu i komornik nic nie uciułają dla dla wierzyciela, a jeżeli Państwo jest wierzycielem to spod ziemi wyciągnie od dłużnika pieniążki, a zwykły obywatel może pożegnać sie ze swoimi pieniążkami. Dłużnik bardziej chroniony niż wierzyciel - masakra!
A
Alicja
Ja osobiście korzystałam z pomocy Pana Karola Kościelnego [email protected] i udało mi się odzyskać pieniądze, wcześniej długo sama walczyłam z dłużnikiem,ale bezskutecznie.
D
Dawid Karski
Ja skorzystałem z pomocy firmy ICG-Group, która zajmuje się odzyskiwaniem należności. Działają sprawnie i co najważniejsze skutecznie, więc nie muszę się niczym przejmować i mogę spokojnie prowadzić swój biznes.
Z
Zusen
Mi pomagała detektyw z wrocławia, pani Skrzypek, skutecznie i szybko jej to poszło. Chociaż tutaj kwestia może nie była przyciśnięcia tej osoby, tylko znalezienie jej, bo się ukrywała. Tak czy inaczej, sam nie dałem rady, wiec taka inwestycja w detektywa jak najbardziej mi się opłaciła.
Alicja
Jest wiele firm, które zajmują się odzyskiwaniem dla Klientów ich długów. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej trochę stracić z długu jaki odzyskamy (zresztą nie zawsze się coś traci, zależy od oferty) a nie wysyłać tych wszystkich pism, denerwować się, ciągle koło tego latać.. zresztą jak kto woli, ja korzystałam z usług sadinternetowy.pl i byłam zadowolona, a że dłużnik miał ponad 10 000 zł długu to wszystko trafiło do mnie a całe koszty itp pokrył dłużnik
A
Agnieszka
Pracuję w DKOW i widzę, że im szybciej zaczniemy działać tym lepiej. I nie chodzi mi tu o firmę windykacyjną, ale właśnie o każdego przedsiębiorcę, który od razu wskazuje konsekwencje dalszego zwlekania z płatnością. Jeśli nie ma efektu - wtedy warto zgłosić się do firmy, która postępowanie poprowadzi za nas, no chyba że zamiast prowadzić firmę wolimy chodzić do sądu, pisać pozwy, stale monitorować postęp w sprawie, pisać z komornikiem itp.. jak kto woli.
g
grupadelegat.pl
Zanim dojdzie do składania pozwu do sądu dobrze jest skorzystać najpierw z windykacji polubownej. Tańsze, szybsze rozwiązanie, które w przeważającej większości przypadków daje wymierne rezultaty. Sprawa sądowa - w zależności od przedmiotu sporu - wiąże się z kosztami na poziomie kilku tysięcy albo i więcej. Jeśli windykacja polubowna nie daje rezultatu dopiero wtedy warto kierować sprawę na drogę sądową. Oczywiście należy korzystać z firm windykacyjnych, których wynagrodzeniem jest % od wyegzekwowanych kwot od dłużnika bez żadnych opłat wstępnych i zaliczek.
grupadelegat.pl
Dodaj ogłoszenie