MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego z małżonków. Kiedy odpowiada za długi, czy sam może kupić dom?

Małgorzata Gleń
Odpowiedzialności małżonka za długi i wydatki drugiej "połówki"
Odpowiedzialności małżonka za długi i wydatki drugiej "połówki" Wojciech Matusik, Polska Press
Za jakie zobowiązania małżonka ponoszę odpowiedzialność naszym wspólnym majątkiem? - na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita z kancelarii Lex Projects. Wyjaśnia też, czy jeden małżonek może kupić dom, oddać mieszkanie czy też zaciągnąć dług. I kto go wtedy musi spłacać?

Majątek wspólny małżonków. Co z długami i wydatkami?

Małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Jednocześnie co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, przy czym małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej.

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

  • 1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,
  • 2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
  • 3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,
  • 4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Druga strona umowy może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy – strona ta staje się wolna od zobowiązań umownych po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Ponadto istotne pozostaje, iż jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Odnośnie kwestii odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków należy zaznaczyć, iż jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia również z majątku wspólnego małżonków. Odmiennie sytuacja wygląda, gdy małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka, zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności albo dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków - wówczas wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska