Długi prywatne i firmowe
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć osoba fizyczna, która w chwili składania wniosku nie prowadzi działalności gospodarczej, a więc także osoba fizyczna, która prowadziła działalność gospodarczą i posiada długi z tą działalnością związane, jednakże zakończyła ją (tj. przeprowadziła formalną procedura zamknięcia działalności) przed dniem złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Zatem, były przedsiębiorca także może zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i oddłużyć się zarówno z długów prywatnych, jak i firmowych.
Sąd sprawdzi, czy jest się niewypłacalnym i dlaczego
Ogłoszenie upadłości może nastąpić tylko w przypadku zaistnienia tzw. niewypłacalności, która oznacza stan, w którym dłużnik nie jest w stanie samodzielnie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, przy czym przyjmuje się, że dłużnik stał się niewypłacalny, jeżeli opóźnienie w spłacie zobowiązań przekracza co najmniej trzy miesiące. Trzeba też pamiętać, że sam stan niewypłacalności, nie powoduje, że sąd automatycznie ogłosi upadłość. Sąd rozpatrujący sprawę bada bowiem, poza potwierdzeniem czy zaistniał stan niewypłacalności, także spełnienie innych przesłanek ogłoszenia upadłości i jeżeli nie są niespełnione, może wniosek dłużnika oddalić. W szczególności może to mieć miejsce, gdy zostanie ustalone, że do stanu niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia doprowadził dłużnik umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (np.: swoim działaniem doprowadził do celowego zmniejszenia wypłacanego mu wynagrodzenia za pracę), a także gdy w okresie 10 lat przed dniem złożenia wniosku, względem dłużnika toczyło się już konsumenckie postępowanie upadłościowe (upadłość konsumencką można ogłosić raz na 10 lat).
Wtedy wkracza syndyk
Gdy sąd wyda postanowienie o otwarciu postępowania upadłościowego, dłużnik ma obowiązek wskazać dla syndyka, którego nadzorowi w trakcie postępowania upadłościowego będzie podlegał, cały swój majątek, który staje się „masą upadłości”. W trakcie postępowania upadłościowego Syndyk będzie odpowiedzialny za ocenę majątku dłużnika oraz jego ewentualną sprzedaż w celu spłaty wierzycieli. Spłaty długów będą odbywać się zgodnie z planem spłaty ustalonym przez sąd, określającym wysokość rat i okres spłaty, który będzie dostosowany do aktualnych możliwości finansowych dłużnika (tzn. może obejmować tylko część długów). Jeżeli dłużnik w sposób prawidłowy wykona plan spłaty oraz zarządzenia sądu, może liczyć na całkowite oddłużenie, tj. umorzenie niespłaconej części długów.
Co daje upadłość konsumencka
Najważniejszymi korzyściami ogłoszenia upadłości jest zatem wstrzymanie postępowań egzekucyjnych i sądowych w stosunku do dłużnika, wstrzymanie naliczania dalszych odsetek (długi przestają rosnąć), spłata długów zgodnie z ustalonym planem spłat dostosowanym do możliwości finansowych dłużnika oraz umorzenie długów pozostałych po wykonaniu planu spłaty (całkowite oddłużenie).
- Gigantyczny znak N i napis "JP II" w małopolskim lesie. Jak powstały? W jakim celu?
- Nauczyciel pokazywał dzieciom na lekcjach filmy porno. Ruszy proces
- "Pardon", czyli Budda i Louis Villain nagrali utwór
- Kamień węgielny i akt erekcyjny pod nową strażnicę dla PSP w Wadowicach
- Wielka inwestycja na Zamku Rabsztyn. Atrakcja zyska nowe ekspozycje i nie tylko!
- Leśny Dwór w Bukownie. To był kiedyś ośrodek wypoczynkowy
Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną
