Warto wskazać, iż zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Ponadto do majątku wspólnego należą również między innymi:
- 1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- 2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
- 3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Co ze spadkiem i darowizną?
Zatem co do zasady działka nabyta przez małżonków w trakcie małżeństwa wchodzi w skład ich majątku wspólnego. Wyjątkiem od tej zasady są np. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Stąd, jeżeli jeden z małżonków (po zawarciu związku małżeńskiego) otrzyma np. od rodziców własność działki w darowiźnie, wówczas działka ta nie wchodzi w skład majątku wspólnego i stanowi jego majątek osobisty, chyba że darczyńca zastrzeże w treści darowizny, iż działka ta ma stanowić składnik majątku wspólnego małżonków. Ponadto często zdarza się również, że działka zostaje przez jednego z małżonków nabyta przed zawarciem związku małżeńskiego, wówczas również stanowi jego majątek osobisty.
Dla prawa własności nie ma znaczenia fakt, iż dom budowany jest wspólnymi nakładami fizycznymi i pieniężnymi małżonków. Małżonek, który nie jest właścicielem działki (jak również wybudowanego domu), w szczególności w przypadku podziału majątku wspólnego ma roszczenie o zwrot wydatków i nakładów. Zgodnie bowiem z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie może jednak żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
Zatem przed podjęciem inwestycji dotyczącej budowy domu, często stanowiącej jedną z największych inwestycji w życiu, warto wcześniej zapoznać się ze stanem prawnym działki.
- Rekordowe wygrane w historii Lotto w Krakowie i Małopolsce. Są szczęśliwe miejsca!
- Te atrakcje Energylandii są czynne zimą. Jest tam pięknie, bo wszystko błyszczy
- Piękna 18-latka z Zatora przygotowuje się w Chinach do konkursu Miss Tourism World
- Dużo firm z Małopolski zach. w najlepszej setce województwa. Miliardowe przychody
- Trwa budowa szopki w kalwaryjskiej bazylice. Gotowa będzie przed pasterką
- Lód przy Muzeum Auschwitz, turystka złamała nogę. Spychologia zamiast odśnieżania
Wybudują mieszkania pod wynajem w Chrzanowie w ramach SIM
