Sama umowa nie jest regulowana przez przepisy prawne, a jej konstrukcja i treść opiera się w pełni na tzw. zasadzie swobody umów. Nie oznacza to jednak, że jej zapisy mogą być dowolne – postanowienia umowy nie mogą być sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, z zasadami współżycia społecznego oraz nie mogą sprzeciwiać się naturze stosunku prawnego.
Konkubinat a małżeństwo
Czym w zakresie wzajemnych praw i obowiązków różni się konkubinat od związku małżeńskiego? Przede wszystkim w przypadku konkubinatu nie powstaje ustawowa wspólność majątkowa, partnerzy nie są uprzywilejowani w zakresie podatku od spadków i darowizn, nie dziedziczą po sobie, nie przysługuje im prawo do alimentów oraz renty (np. rodzinnej czy wdowiej) po byłym partnerze, a także nie odpowiadają za zobowiązania partnera.
Nie wszystkie z praw, które przysługują małżonkom mogą zostać korzystnie uregulowane przez partnerów. Przykładowo nie mogą zmienić kwestii braku prawa do renty po partnerze czy też zwolnień podatkowych. W tym zakresie warto pamiętać, iż darowizny między małżonkami podlegają co do zasady pełnemu zwolnieniu od podatku od darowizn, w przeciwieństwie do darowizn między osobami pozostającymi w związku konkubenckim. Zatem ewentualne nieodpłatne przeniesienia własności lub przyszłe nabywanie składników majątkowych wchodzących w skład spadku po partnerze - będą podlegać opodatkowaniu.
Można dziedziczyć po partnerze
Jednakże partnerzy mogą swobodnie uregulować szereg innych istotnych aspektów. Przede wszystkim w drodze testamentu mogą zmienić kwestię dziedziczenia. W takim przypadku zamiast ustawowej grupy osób (dzieci, rodzice, rodzeństwo) majątek może w całości odziedziczyć partner. Regulacji może podlegać również kwestia m.in. ustanowienia współwłasności przedmiotów należących dotychczas do jednego z konkubentów oraz przedmiotów nabywanych w czasie trwania związku, wzajemnych rozliczeń pomiędzy konkubentami, zarządu majątkiem wspólnym, podziału majątku wspólnego w razie rozpadu związku, spłaty wspólnie zaciągniętych zobowiązań, w tym kredytu oraz pożyczki, upoważnienia do działania w imieniu partnera w sprawach życia codziennego, jak również obowiązku sprawowania odpowiedniej opieki nad partnerem na wypadek gdyby został on dotknięty ciężką chorobą czy też niepełnosprawnością. Ponadto umowa może obejmować udzielenie pełnomocnictw w wielu kwestiach, w tym m.in.:
dotyczących pozyskiwania informacji o stanie zdrowia partnera bądź podejmowania decyzji w zakresie jego leczenia,
dotyczących udzielenia umocowania do załatwiania spraw urzędowych.
Część upoważnień musi jednak zostać udzielone w szczególnej, osobnej formie, np. pełnomocnictwo pocztowe czy bankowe.
Najlepszy akt notarialny
Sama umowa może zostać zawarta w dowolnej formie, jednak bacząc przez pryzmat ewentualnych celów dowodowych zaleca się jej zawarcie w formie aktu notarialnego. W praktyce forma ta jest również najbardziej akceptowalna przez szereg instytucji przed którymi ewentualnie będzie okazywana. Ponadto, gdy umowa reguluje kwestie związane z nieruchomościami, jej zawarcie w formie aktu notarialnego jest konieczne.

- Pałac z mroczną historią. To tutaj "rzeźnik Polski" miał letnią rezydencję
- Rodzina wilków koło Olkusza. Sześć przechadzało się po polu ornym
- Na ten małopolski zamek naprawdę warto się wybrać. Niezwykła atrakcja znów otwarta!
- Wyrok za znęcanie się nad kotami. Miała w domu 35 zwierząt. Były w strasznym stanie
