- Najważniejszym celem delegacji będzie prolongowanie umowy o współpracy między miastami – Krakowem i Wiedniem. Oficjalne złożenie podpisów prezydenta Aleksandra Miszalskiego oraz burmistrza Michaela Ludwiga na umowie partnerskiej zaplanowano na 8 kwietnia - informuje krakowski magistrat.
Wiedeń będzie doradzał Krakowowi
Dalej magistrat wyjaśnia też, że Wiedeń będzie doradzał krakowskim urzędnikom w strategicznych projektach, takich jak m.in. projektowanie metra, rozwój miejskich spółek oraz budownictwo komunalne.
- W nowej umowie regulującej współpracę między miastami partnerskimi głównymi dziedzinami współdziałania są m.in: zrównoważona mobilność i transport publiczny, w szczególności budowa metra i transport rowerowy, energia odnawialna, odnowa i kształtowanie przestrzeni miejskiej planowanie dzielnic, planowanie przestrzenne i dziedzictwo historyczne, ochrona przeciwpowodziowa, planowanie terenów zielonych i projektowanie parków, mieszkalnictwo komunalne, polityka równościowa, młodzieżowa i senioralna, partycypacja obywatelska, cyfryzacja administracji oraz równoważona turystyka i gospodarka nocy. Nowa umowa, będąca przedłużeniem współpracy sięgającej 2005 roku, będzie obowiązywać przez kolejne 4 lata do 2029 r.- informują krakowscy urzędnicy.
Wymiana doświadczeń
Krakowscy urzędnicy dodają też, że w trakcie spotkań Wiedeń podzieli się z krakowską delegacją doświadczeniami z zakresu rozwoju różnych polityk miejskich.
Prezydent Miszalski wraz zastępcami odwiedzi między innymi dzielnicę Seestadt Aspern, czyli jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w Europie, łączące funkcje mieszkalne, biurowe i rekreacyjne, oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju – z dużym naciskiem na transport publiczny, przestrzenie zielone oraz energooszczędne budownictwo.
- W trakcie wyjazdu dojdzie także do spotkania w siedzibie wiedeńskiego metra. Przedstawiciele Wiener Linien podzielą się z krakowskimi urzędnikami wiedzą na temat finansowania budowy metra oraz rozwiązaniami związanymi z prowadzeniem prac w historycznej zabudowie. Podczas wizyty będą poruszane także kwestie inteligentnego miasta, temat dużych zbiorów danych oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w mieście i miejskich spółkach - wyliczają krakowscy urzędnicy.
Kto jeszcze pojechał do Wiednia?
Krakowscy urzędnicy dodają też, że delegacji prezydentów towarzyszą także przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego oraz miejskich spółek, którzy będą wymieniali swoje doświadczenia z Wien Holding.
