Spis treści
Fotograf przyrody Dariusz Baran pierwsze zdjęcie wilkowi zrobił pod koniec stycznia.
- Chyba mu się spodobało, bo zaprosił rodzinę - mówi Dariusz Baran.
Wataha składała się z sześciu osobników
Gdy nakręcił film z watahą, był od nich ok. 200 metrów. Na filmiku widać, że część z nich leży na zaoranym, pokrytym śniegiem polu. Zwierzęta zauważyły mężczyznę, zerwały się i zaczęły niespieszne odchodzić, zerkając, czy im nic nie grozi.
- To było niesamowite spotkanie i mnóstwo emocji - podkreśla fotograf. - To prawdopodobnie matka z młodymi - dodaje.

Nie powie, gdzie były zrobione wcześniejsze zdjęcia ani gdzie nakręcił filmik. Jak zaznacza, na wilki jest teraz "spora nagonka", a on nie chce im zrobić krzywdy.
W Nadleśnictwie w Olkuszu oraz sąsiednim - Chrzanów, wilki spotykane są już od kilku lat. Pracownicy Nadleśnictw także nie chcą dzielić się informacją, gdzie te drapieżniki najczęściej są widywane.
Widywane są od kilku lat
Maria Gronicz z olkuskiego Nadleśnictwa tłumaczy, to gatunek ściśle chroniony, więc im mniej mu się przeszkadza, tym lepiej. Nawet leśnicy mogą tylko szacować, ile jest osobników, dotąd podejrzewali, że raczej to pojedyncze sztuki. Na pewno przez ten teren przechodzą też osobniki, które wędrują w poszukiwaniu partnera oraz wolnego miejsca do założenia własnego terytorium. Potrafią tak przejść setki kilometrów.
Ta widziana ostatnio wataha to prawdopodobnie matka z młodymi. Gdy dorosną odłączą się od rodziny i poszukają sobie własnego terytorium.
Średniej wielkości grupa rodzinna to 4 -5 osobników, zajmuje teren o wielkości ok. 200 -300 km kw. Powiat olkuski ma 618 km kw, chrzanowski - 372 km kw. a oświęcimski 406 km kw. Dla zbyt wielu wilków miejsca tu nie ma.
Europa przestaje chronić wilki
Wilk w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że na te zwierzęta nie wolno polować. Przynajmniej na razie. Jednak w grudniu 2024 r. w ramach konwencji berneńskiej zmieniony został status wilków z gatunku "ściśle chronionego" na tylko "chroniony". Zmiana za wejdzie w życie 7 marca 2025 r. i umożliwi odstrzał większej liczby wilków. Polowania zaczynają się w Szwecji, która ma niecałe 400 sztuk i na Słowacji. Polska poparła wniosek Komisji Europejskiej na obniżenie statusu, ale nie wprowadza zmian w prawie. U nas to nadal będzie gatunek pod ścisłą ochroną.
Wilk Czerwonym Kapturkiem się brzydzi
- Wilk jest zwierzęciem mięsożernym i drapieżnym, ale człowiek nie stanowi części jego menu – mówi Antoni Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wilki żywią się ssakami kopytnymi. Najczęściej wybieranym i preferowanym przez wilki jest jeleń. Inne gatunki sarny, łosie czy dziki - wg. informacji Instytutu Biologii Ssaków PAN - są zabijane przez wilki zwykle rzadziej, niż to wynika z ich udziału w zespole ssaków kopytnych.
