Coraz więcej wilków na Sądecczyźnie
Cztery wilki zaobserwowane w niedzielę (16 lutego) w Królowej Górnej wzbudziły niepokój mieszkańców. Miejscowi boją się o swoje zwierzęta, a także tego, że drapieżniki mogą podejść blisko domów i wyrządzić krzywdę.
Paweł Siedlarz, sołtys Królowej Górnej, o tym, że wilki pojawiły się we wsi, powiadomił Nadleśnictwo Nawojowa, jak również leśniczego z Królowej Górnej. Tyle że służby niewiele mogą w takim przypadku, jak sugerować obserwację oraz utrzymywać bezpieczną odległość od drapieżników. Wilki są w Polsce pod ścisłą ochroną.
Okazuje się, że kilka dni drapieżniki zaatakowały w Korzennej. Ich łupem padły owce, które znajdowały się na ogrodzonym metalową siatką pastwisku. Z takim zabezpieczeniem wilki sobie poradziły i zagryzły cztery owce, a trzy inne raniły.
Nie tak dawno, bo 24 stycznia, na swoim oficjalnym profilu na Facebooku radny miasta Nowego Sącza Tomasz Dyda informował o trzech młodych wilkach widzianych na osiedlu Zawada. Informację tę uzyskał z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Które zostało powiadomione przez myśliwych. Drapieżniki prawdopodobnie zostały odrzucone przez watahę.
„Ślady wskazywały na przemieszczanie się ich w kierunku Małej Góry i prawdopodobnie w kierunku Kamionki Wielkiej, możliwe też, że w stronę Jamnicy" - czytamy we wpisie radnego Dydy.
Zobacz film:
Jak się zachować, gdy spotkamy wilka?
Populacja wilków jest coraz większa, a drapieżniki pojawiają się tam, gdzie dotychczas nie były widywane. Zdarza się, że zapuszczają się w pobliże domów. Choć, jak podkreśla Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska „wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość".
Trzeba jednak brać pod uwagę, że to dzikie zwierzęta, które mogą zachować się w nieprzewidziany sposób. Dlatego RDOŚ apeluje, by zachować kilka podstawowych zasad:
Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.
Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje aktywności leśnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji Bank Danych o Lasach, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz nadleśnictwo.
Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz.
Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.
Co w sytuacji, gdy spotkamy wilka w lesie, a drapieżnik zamiast uciekać, podchodzi do nas zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub poszczekuje albo warczy? Wówczas należy podjąć następujące zadania:
Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia;
Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem.
Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.
Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Polecane
- Katarzyna Zielińska i jej piękne motyle. Dla aktorki mają one szczególne znaczenie
- Gdzie smacznie zjeść w Krynicy-Zdroju? Te restauracje mają najlepsze opinie w Google
- Czarna Młaka urzeka także zimą. Zobacz unikatowe dzieło natury
- W uzdrowisku będzie nowa atrakcja. Nietypowy plac zabaw na szczycie góry
- Studniówka z liceum w 1987 roku. Tak kiedyś wyglądały szkolne bale!
- Parki świateł to popularna atrakcja, ale z reguły płatna. Tu jest za darmo!
