Kapitał początkowy może podwyższyć Twoją emeryturę!
Ponieważ przed 1999 rokiem ZUS nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczonych, nie można dziś sprawdzić, jakie faktycznie składki wpłacono na ubezpieczenie emerytalne. Tym samym wkład do systemu emerytalnego osób pracujących w latach 1948-1999 obliczany jest na podstawie stażu pracy i zarobków z tego okresu.
Nie przeocz
Kluczowe znaczenie w kontekście obliczania przyszłej emerytury ma jednak wysokość składek, a nie staż pracy czy zarobki. W związku z tym osoby, które pracowały przed 1999 rokiem, powinny złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Lepiej z tym nie zwlekać.
- Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i możesz mieć trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego (szczególnie potwierdzających zarobki) - informuje ZUS.
Kiedy złożyć wniosek o kapitał początkowy?
Czym w ogóle jest kapitał początkowy? W skrócie chodzi o obliczenie teoretycznej wysokości płaconych przed 1999 rokiem składek na ubezpieczenie emerytalne. Rzecz jasna im wyższy kapitał, tym wyższa emerytura. Kiedy złożyć wniosek? Można to zrobić w każdej chwili. Ważne jednak, by uporać się z tym przed przejściem na emeryturę.
- Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Obliczymy kapitał z urzędu - zapewnia ZUS.
Zobacz także
Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do ZUS-u?
Wnioskując o obliczenie kapitału początkowego, należy przygotować dokumenty, które potwierdzają staż ubezpieczeniowy sprzed 1 stycznia 1999 roku. Są to m.in.:
- świadectwa pracy,
- zaświadczenia pracodawców lub legitymacje ubezpieczeniowe
- umowy o pracę,
- legitymacje służbowe.
Co ważne, wszelkie dokumenty należy składać w oryginalnej wersji, a nie kserokopii. Zostaną one zwrócone wraz z decyzją o ustaleniu kapitału początkowego (poza dokumentami potwierdzającymi wynagrodzenie).
Wszystkie druki wniosków, formularze i ważne informacje dotyczące kapitału początkowego można znaleźć TUTAJ.
źródło: zus.pl
