Wynik tegorocznych matur jest lepszy niż przed rokiem. Wtedy do matury przystąpiło prawie 273,5 tys. uczniów i zdało ją 74,5 proc. z tych osób (zaś prawo do poprawki miało 17,7 proc. zdających).
- W tym roku blisko 10 tys. uczniów więcej niż w ubiegłym roku zdało maturę. Egzamin maturalny poprzedzony był rokiem szkolnym, który niemal w całości odbywał się w trybie stacjonarnym. To miało bardzo duże znaczenie dla przygotowania się maturzystów do egzaminu - mówił we wtorek minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano wyniki egzaminu dojrzałości przeprowadzonego w terminie głównym, czyli w maju tego roku.
Od wtorku (5 lipca) rano każdy zdając może sprawdzić swoje wyniki on-line. Natomiast zbiorcze wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej, majowej, opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.
W całym kraju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 268 tys. 257 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 34 obywateli Ukrainy. W samej Małopolsce zdających było 26 tys. 394 (w tym: 15 tys. 495 absolwentów liceum, 10 tys. 874 absolwentów technikum i 25 uczniów branżowej szkoły II stopnia). W naszym województwie do matury przystąpił tylko jeden obywatel Ukrainy, który trafił do Polski w związku z wojną terenie Ukrainy.
Małopolska w czołówce
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 procent punktów możliwych do zdobycia.
Małopolska oraz województwo mazowieckie mają odsetek sukcesów na maturze wyższy niż pozostałe województwa: w obu maturę zdało 82 proc. uczniów, a 13 procent ma prawo do poprawki. Najgorzej natomiast poszło zdającym w województwie dolnośląskim: tam maturę zdało 75 proc. uczniów, a 19 proc. ma prawo do poprawki.
Jeśli chodzi o samych licealistów, w skali kraju uczniowie z Małopolski są w pierwszej czwórce, razem z rówieśnikami z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego - to w nich maturę zdało 87 proc. licealistów, a prawo do poprawki ma 10 proc. (z wyjątkiem Podkarpacia - tu 9 proc.).
Najlepsi w Polsce są natomiast uczniowie małopolskich techników, których wynik procentowy jest wyższy niż we wszystkich innych województwach: maturę zdało 76 uczniów techników z Małopolski, a 18 proc. ma prawo do zdawania w sesji poprawkowej (dla porównania - w województwie mazowieckim to odpowiednio 70 i 21 procent).
W Małopolsce spośród 25 absolwentów branżowej szkoły II stopnia zdało maturę siedem (28 proc.), prawo do przystąpienia do
egzaminu poprawkowego w sierpniu ma dziewięć osób (36 proc.), a pozostałe dziewięć oblało (36 proc.).
W Krakowie do wszystkich wymaganych egzaminów maturalnych przystąpiło 8 tys. 625 maturzystów. Spośród nich świadectwo dojrzałości otrzymało aż 7 tys. 395 osób. Oznacza to, że zdawalność w Krakowie wyniosła aż 86 proc. Jak wskazuje krakowski magistrat, to zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy egzaminy maturalne zdało 81 proc. uczniów z Krakowa.
Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2022 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.
W całej Polsce egzamin z języka polskiego zdało 95 proc. maturzystów, z matematyki - 82 proc., z języka angielskiego - 94 proc.
Jeśli chodzi o 34 obywateli Ukrainy, którzy są pośród tegorocznych maturzystów, maturę zdało 18 osób (52,9 proc.), do egzaminu poprawkowego może przystąpić 14 (41,2 proc.), a nie zdało dwóch uczniów (5,9 proc.).
Średnie wyniki matury 2022. Nasze województwo powyżej średniej
Z przedmiotów obowiązkowych średnie wyniki dla całej Polski są następujące:
- język polski - 54 proc.
- matematyka - 58 proc.
- język angielski - 76 proc.
- język niemiecki - 57 proc.
W Małopolsce średnie wyniki kształtują się następująco:
- język polski - 56 proc.
- matematyka - 61 proc.
- język angielski - 78 proc.
- język niemiecki - 62 proc.
A jak poszło uczniom krakowskich szkół? Okazuje się, że ich wyniki są jeszcze lepsze niż w poprzednich latach, ponadto należą do grona najlepszych zarówno w Małopolsce, jak i w skali całego kraju.
Oto średnie wyniki, jakie osiągnęli maturzyści w Krakowie:
- język polski - 59 proc.
- matematyka - 67 proc.
- język angielski - 85 proc.
- język niemiecki - 80 proc.
Tak jak rok temu, nie było tym razem na maturze obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
W tym roku po raz pierwszy absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Wybitni maturzyści z całego kraju:
- osoby, które ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 proc. punktów. - 978
- osoby, które ze wszystkich egzaminów dodatkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 proc. punktów. - 5 017
- osoby, które ze wszystkich egzaminów, do których przystąpiły - zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych - w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 proc. punktów. - 95.
Z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w tym roku było zwolnionych, a tym samym otrzymało najwyższy wynik
1 tys. 259 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych w całej Polsce.
Egzamin poprawkowy w sierpniu
Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego, 23 sierpnia będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego. W sumie stanowią oni grupę 15,5 proc. wszystkich zdających. Do 12 lipca muszą złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu. Oświadczenie należy złożyć do dyrektora macierzystej szkoły lub dyrektora OKE - tam, gdzie składana była deklaracja.
Absolwenci, którzy nie zdali egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego (6,3 proc.), mogą przystąpić do matury w kolejnych latach.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
FLESZ - Nauczyciele o nastrojach wśród uczniów w minionym roku szkolnym
