Na niejednej uczelni królowała oczywiście informatyka, czyli profesja-marzenie młodych ludzi. O jedno miejsce biło się nawet blisko 14 kandydatów.
A jednak były kierunki, w przypadku których konkurencja była większa. Na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w ubiegłorocznej rekrutacji największa liczba kandydatów szturmowała kierunki: filologia orientalna - japonistyka (17,18 osób na miejsce), ekonomia (16,28 osób na miejsce) oraz studia nad Koreą (15,4 osoby na miejsce).
Od lat w kategorii najpopularniejszych kierunków nie schodzi z podium psychologia. Na UJ na ten kierunek rok temu było wręcz najwięcej chętnych spośród wybierających tę uczelnię - 3 tys. 313 osób (dla porównania drugi kierunek z największą liczbą kandydatów, prawo, chciało studiować 1 tys. 820 osób). A na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie psychologia w poprzedniej rekrutacji została liderem zarówno pod względem liczby chętnych (2 tys. 215), jak i liczby kandydatów na jedno miejsce - aż 17! Był to też najbardziej oblegany kierunek na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Jeśli chodzi o Politechnikę Krakowską, należała ona przed rokiem do szkół wyższych, gdzie najwięcej konkurentów trzeba było pokonać w walce o miejsce na informatyce. Ale warto zwrócić uwagę, że aż 1 tys. 211 kandydatów chciało tu studiować budownictwo w języku polskim lub angielskim. PK jednak ma zawsze najwięcej miejsc na tym kierunku, więc nie było tu tak dużej konkurencji.
Ekonomia, marketing, zarządzanie, administracja, finanse i bankowość - to również kierunki studiów, na które rok temu najtrudniej było się dostać. Ten ostatni wybrało najwięcej kandydatów decydujących się na ofertę Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: 879 osób.
Na UJ przed rokiem niełatwo było zostać zarówno studentem kierunku finanse, bankowość, ubezpieczenia (14,15 osób na miejsce), jak też kierunku lekarsko-dentystycznego (13,33 osób na miejsce).
Z kolei na Uniwersytecie Pedagogicznym ostatnia rekrutacja pokazała, że nie słabnie też zainteresowanie takimi kierunkami jak: filologia angielska (1 tys. 423 kandydatów), pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (896 kandydatów) i pedagogika (552 chętnych).
Na kolejnych slajdach w GALERII prezentujemy najbardziej oblegane kierunki na krakowskich uczelniach w ubiegłorocznej rekrutacji - po dwa dla każdej z nich, te, gdzie było najwięcej kandydatów na jedno miejsce.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
FLESZ - Polska coraz bardziej rowerowa
