Od piątku (7 lipca) rano każdy zdający może sprawdzić swoje wyniki on-line. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz komisje okręgowe opublikowały już także zbiorcze wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej, majowej.
Do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2023 roku przystąpiło 253 tys. 495 tegorocznych absolwentów, a także 113 absolwentów-obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski w związku z wojną terenie Ukrainy.
Maturzyści zdawali w tym roku swój egzamin w dwóch formułach: nowej formule 2023 (absolwenci przywróconych 4-letnich liceów ogólnokształcących) i 2015 (zgodnie z tą formułą zdawali maturę absolwenci 4-letnich techników - ostatni rocznik, który uczył się jeszcze w gimnazjach, a także absolwenci szkół artystycznych i branżowych szkół II stopnia oraz abiturienci ze starszych roczników). Do matury w nowej formule podeszło ok. 151 tys. osób, a w starej - ponad 102 tysiące.
- Przytłaczająca większość maturzystów poradziła sobie z arkuszami, w tej części podstawowej zaliczyli maturę. Odsetek jest większy niż w poprzednich latach - podsumowywał w piątek na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 procent punktów możliwych do zdobycia. Dotyczyło to więc egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego, a także egzaminów ustnych (do których powrócono w tym roku, po pandemicznej przerwie) - z języka polskiego i języka obcego.
Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, w przypadku którego nie było jednak progu zdawalności.
Maturę 2023 w całej Polsce zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów. Z kolei 11,3 procent nie zdało egzaminu tylko z jednego przedmiotu i może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Natomiast oblało egzaminy z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego 4,3 proc. uczniów - tym samym nie zdali oni matury.
Dla porównania, w 2022 roku maturę zdało 78,2 proc. maturzystów, a prawo do poprawki miało 15,5 proc. zdających. Wtedy matury nie zdało 6,3 proc. uczniów.
Wiceminister MEiN podsumowywał podczas piątkowej konferencji, że nie ma tym razem zbyt dużych różnic między województwami. - Zwłaszcza w nowej formule wyniki między województwami są w miarę porównywalne. Nieco większe różnice są w przypadku "starej" matury - mówił Dariusz Piontkowski.
Małopolscy maturzyści przed wszystkimi
Gdy spojrzy się na mapę z danymi dla województw, można wyłowić lidera: to Małopolska, która kolejny raz wypadła na egzaminach znakomicie. Jeśli chodzi o wszystkich maturzystów (niezależnie od formuły egzaminu), województwo małopolskie ma odsetek sukcesów na maturze wyższy niż pozostałe województwa - maturę zdało w Małopolsce 88 proc. absolwentów, 9 procent ma prawo do poprawki, a 3 proc. oblało. Za nami uplasowało się województwo mazowieckie, gdzie maturę zdało 86 proc. absolwentów, a 10 proc. może przystąpić do egzaminu poprawkowego.
Jeśli chodzi o poszczególne formuły egzaminu, tutaj również zdający z Małopolski wiodą prym:
- maturę w formule 2023 zdało 93 procent absolwentów (takim wynikiem spośród województw może się jeszcze poszczycić opolskie),
- a w formule 2015 - 81 proc. (tu następne w kolejności jest województwo lubuskie, z 77 procentami).
Dodajmy, że w samym Krakowie zdawalność wyniosła:
- dla licealistów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości w formule 2023 (takich osób było 5682) - 96 proc.
- a w przypadku zdających tzw. starą maturę, w formule 2015, czyli absolwentów 4-letnich techników, szkół artystycznych oraz szkół branżowych II stopnia (2320 osób, więc ponad dwa razy mniej niż licealistów) - 82 procent.
W całej Polsce obowiązkowy egzamin z języka polskiego zdało 97 proc. maturzystów (98 proc. osób, które przystąpiły do egzaminu w formule 2023 oraz 95 proc. zdających maturę w formule 2015), a z matematyki - 88 procent (94 proc. osób, które pisały maturę w formule 2023 i 80 proc. zdających w formule 2015). Pisemny egzamin z najczęściej wybieranego do zdawania języka obcego - czyli z angielskiego - zdało 97 proc. absolwentów.
W województwie małopolskim do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju przystąpiło 25 tys. 61 tegorocznych absolwentów oraz ośmiu obywateli Ukrainy.
W Małopolsce egzamin z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki - 91 proc., z języka angielskiego - 97,5 procent.
Ile punktów z egzaminów? Takie są średnie wyniki
CKE przekazała również, jakie średnie wyniki uzyskali zdający z części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Jak się okazuje, matura lepiej wypadła w liceach (nowa formuła) niż technikach ("stara" matura).
Maturzyści z liceów (formuła 2023) z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w skali całej Polski uzyskali średnio 66 proc. punktów możliwych do zdobycia, z matematyki - 71 proc. możliwych punktów, a z języka angielskiego - 85 procent.
Z kolei średnie wyniki maturzystów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia (formuła 2015) w całym kraju to: z polskiego - 57 proc., z matematyki - 51 proc., z angielskiego - 73 procent punktów możliwych do uzyskania.
Sprawdziliśmy, jak poszło na pisemnych egzaminach na poziomie podstawowym maturzystom w samym Krakowie. Oto ich średnie wyniki - znów powyżej średniej krajowej:
Matura w formule 2023
- z języka polskiego - 70 proc. punktów
- z matematyki - 78 proc.
- z języka angielskiego - 91 proc.
Matura w formule 2015
- z języka polskiego - 63 proc. punktów
- z matematyki - 59 proc.
- z języka angielskiego - 79 procent.
Tak rezultaty maturzystów zdających egzamin w starej formule skomentował krakowski magistrat: "85 proc. uczniów zdało egzamin z matematyki, co roku uznawany za najtrudniejszy. Średni wynik to 59 proc. i jest nawet o kilkanaście procent wyższy niż średnie wyniki w innych miastach Małopolski" - podkreślono.
Spokojna matura 2023
- Ta matura, podobnie jak i cały rok szkolny, były wyjątkowo spokojne. Nie było jakichś sensacji, które by dezorganizowały prace komisji egzaminacyjnych, nie było informacji o nadzwyczajnych wydarzeniach i może także dzięki temu wyniki matur są nieco lepsze niż w poprzednich latach - podsumowywał w piątek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 8 września.
Zmiany na egzaminie od 2025 roku
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w piątek przypomniał, że jeszcze w 2024 roku matury będą przeprowadzane na bazie ograniczonych (okrojonych z powodu pandemii i nauki zdalnej w tym okresie) wymagań egzaminacyjnych. Od roku 2025 wszyscy maturzyści - w obu formułach, a także niezależnie od tego, który raz podchodzą do matury - będą przystępowali do egzaminu na bazie wszystkich wymagań podstawy programowej.
- A dodatkowo, w przypadku egzaminu w formule 2023, maturzyści będą zobowiązani uzyskać co najmniej 30 procent punktów z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - podkreślał Marcin Smolik, szef CKE.
Firmy z tej branży szukają pracowników

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA